Çubuk Eğitimi 1nci Kur @YaralıYüz @BulursamKader25

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Sayın değerli abiler ustalar gümüş tel bulamazsak gümüş kaynak çubuğu olurmu lütfen
Metalal . net sitesine girin. Gümüş kaynak teli diye geçer. % 40 değerine sahip olanını göreceksiniz. 50 cm şeklinde adet olarak satarlar.

Arkelog16

Member
Gonlunuzden gecen cevaplar gelmeyecek bastan ifade edeyim :))

Sinek avlayan icinde renkli florasan olan cihazlar var ya, miknatisda buna benzer islev gorur. Sinek bu cihaza 2 yonden girerse ciiiizzz diye mevta olur. Alti ustu kapalidir bu cihazin. :)))
Ustam bir sorum olcak boşluk tespitinde en iyi çubuk hangisidir pirincmi ben pirincten yaptimda bazilari aleminyum diye bahsediyor bilgilendirirmisiniz

baykan

Bilgili Üye
BulursamKader25 ustam sizin verdiginiz çubuk eğitimini kelimesine kelimesine ve dikkatle okuyup takip ediyorum. Bu arada 2 mm gümüş çubuk sağda neodyum mıknatıs ile 10 mm alüminyum çubukta temin ettim. Ama ben yaklaşık 1 yıldır bu siteyi takip ediyorum ve çubuk kullanıyorum. Sizin sayenizde ve tavsiyeleriniz sayesinde de epey yol aldım. Odayı ölçülerini duvarlarını duvar kalınlıgını ve odanın iç derinligini ve tabanla zemin arasındaki derinligine ölçüyorum. Bir yerde yakın zamanda bir oda açıldı. Orda başka odaların var olduguna inanıyorum. O açılan odanın yakınında bir oda daha var yanında da dikdörtgen oyma var. Yerde zeminde. Ben odayı tespit ettim. Sizin söylediginiz bütün minarel eleme testlerini uyguladım. Odanın içinde sarı ve gümüşe kilitlendi çubuklarım başkada bir metale gitmedi. Odanın girişinde de hem gümüş çubukla hemde alüminyum çubukla kurşun tespit ettim. Buraya kadar herşey güzel ustam. Ama derinliğe gelince odanın ölçüleri 3×3 mt çıktı. Derinligi odanın iç derinliği 2.2 mt ve tabandan zemine olan derinligini 1.5 mt aldım.
Sayın ustam benim merak ettiğim ve size sormak istediğim bu oda ölçüleri normal mi işlem yapmadan önce sizden bilgi ve yardım rica ediyorum. Odanın duvar kalınlıkları 40 cm ama iç derinliginin 2.20 mt çıkması beni düşündürüyor sizlerin bilgi ve tecrübelriniz vardır sizce 2.20 mt oda içi derinlik uygun mu bu iç derinlikte odaya rastladınız mı yada duydunuz mu?
Ustam sizin vereceginiz bilgi ışıgında işlem yapacagım vereceginiz bilgileri merakla bekliyorum şimdiden Allah c.c. sizden razı olsun.

Ruzgarbeykoz

Member
@bulursam.aleykum ustam bendeki 10mm aliminyum çubuklar metallerdede çalıştığı için aliminyum kaynak teli aldım onlarda boşluk harici çalışıyor bana boşluk teyidi için başka bir çubuk tavsiyeniz olurmu ustam

amora

Member
@bulursam.aleykum ustam bendeki 10mm aliminyum çubuklar metallerdede çalıştığı için aliminyum kaynak teli aldım onlarda boşluk harici çalışıyor bana boşluk teyidi için başka bir çubuk tavsiyeniz olurmu ustam
selamin aleykum ustam
ulasmak istediğiniz ustanin nikini eksik girdiginizden bildirim gitmemistir
@BulursamKader25
bahsettiginiz aleminyum kaynak teli ele hicbirsey almaz iseniz sadece bosluga calisir tepkileri ve testleri iyi yapmak gerekiyor bende ilk aldigimda boyle sorunlarla karsilastim yanliz saksiya gomduklerimin ustunde calisiyordum sonra saksi uzun zaman gectiginden bosluk yaptigini anlamis idim
yada beynen yapabilirsiniz bende ustama sormus idim olmamasi lazim biyerde yanlis yapiyorsun demis idi ve oyleydi iyi test etmek gerekiz kaynak teli en ufak boru bosligunu dahil kacirmiyor selametle

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Boslugu her cubuk bulur.
Benim tavsiyem aleminyum cubuktu.
Gumus cubukda iyidir boslukta.
Denemeler yaparak sana en uygun olani bulmalisin.
İlk denemeleri evde yapabilirsin.
Kapi esigine gelince isaretini vermesi gerek. Sonra arazide de denemeler yapmalisin.

BulursamKader25

Ustam bir sorum olcak boşluk tespitinde en iyi çubuk hangisidir pirincmi ben pirincten yaptimda bazilari aleminyum diye bahsediyor bilgilendirirmisiniz
Bildirim gelmediginden sorunuzu yeni gordum.
Evet aleminyumun digerlerinden cok ustun yonleri var. Bende aleminyuma dondum. Bosluk uzerinde en iyisi diyebiliriz.
Geriden tespit icin gumus kaynak teli cubuk daha iyidir. Yalniz bu is biraz ustalik ister. İlerledikce bu cubugu da kullanabilirsiniz.

BulursamKader25

BulursamKader25 ustam sizin verdiginiz çubuk eğitimini kelimesine kelimesine ve dikkatle okuyup takip ediyorum. Bu arada 2 mm gümüş çubuk sağda neodyum mıknatıs ile 10 mm alüminyum çubukta temin ettim. Ama ben yaklaşık 1 yıldır bu siteyi takip ediyorum ve çubuk kullanıyorum. Sizin sayenizde ve tavsiyeleriniz sayesinde de epey yol aldım. Odayı ölçülerini duvarlarını duvar kalınlıgını ve odanın iç derinligini ve tabanla zemin arasındaki derinligine ölçüyorum. Bir yerde yakın zamanda bir oda açıldı. Orda başka odaların var olduguna inanıyorum. O açılan odanın yakınında bir oda daha var yanında da dikdörtgen oyma var. Yerde zeminde. Ben odayı tespit ettim. Sizin söylediginiz bütün minarel eleme testlerini uyguladım. Odanın içinde sarı ve gümüşe kilitlendi çubuklarım başkada bir metale gitmedi. Odanın girişinde de hem gümüş çubukla hemde alüminyum çubukla kurşun tespit ettim. Buraya kadar herşey güzel ustam. Ama derinliğe gelince odanın ölçüleri 3×3 mt çıktı. Derinligi odanın iç derinliği 2.2 mt ve tabandan zemine olan derinligini 1.5 mt aldım.
Sayın ustam benim merak ettiğim ve size sormak istediğim bu oda ölçüleri normal mi işlem yapmadan önce sizden bilgi ve yardım rica ediyorum. Odanın duvar kalınlıkları 40 cm ama iç derinliginin 2.20 mt çıkması beni düşündürüyor sizlerin bilgi ve tecrübelriniz vardır sizce 2.20 mt oda içi derinlik uygun mu bu iç derinlikte odaya rastladınız mı yada duydunuz mu?
Ustam sizin vereceginiz bilgi ışıgında işlem yapacagım vereceginiz bilgileri merakla bekliyorum şimdiden Allah c.c. sizden razı olsun.
Kardasim,
Mesajini atlamisim.
Hakkini helal et.
Bence oda olculerini tekrar almanda yarar var. Kafama yatmadi. Kare oda onbinde bir denk gelir herhalde. Yani zor bir ihtimal. Asil sorun altin ve gumusun tespiti diger metallerin olmayisi. Odasinda sadece altin ve gumus olan Kral olsa gerek. Kralinda burada odasi olmaz dusuncesindeyim.
Kokay gelsin.

Arkelog16

Member
Bildirim gelmediginden sorunuzu yeni gordum.
Evet aleminyumun digerlerinden cok ustun yonleri var. Bende aleminyuma dondum. Bosluk uzerinde en iyisi diyebiliriz.
Geriden tespit icin gumus kaynak teli cubuk daha iyidir. Yalniz bu is biraz ustalik ister. İlerledikce bu cubugu da kullanabilirsiniz.
Teşekkürler ustam

baykan

Bilgili Üye
Kardasim,
Mesajini atlamisim.
Hakkini helal et.
Bence oda olculerini tekrar almanda yarar var. Kafama yatmadi. Kare oda onbinde bir denk gelir herhalde. Yani zor bir ihtimal. Asil sorun altin ve gumusun tespiti diger metallerin olmayisi. Odasinda sadece altin ve gumus olan Kral olsa gerek. Kralinda burada odasi olmaz dusuncesindeyim.
Kokay gelsin.
Teşekkürler ustam Allah c.c. sizden razı olsun.

Memete

Yeni Üye
ÇUBUK EĞİTİMİ 2NCİ DERS:
ÇUBUK EĞİTİM ALANI OLUŞTURMAK-BU ALANDA YAPILMASI GEREKEN ÇALIŞMALAR:

Kardaşlarım,

Çubuk ustası olmak istiyorsanız muhakkak çubuk eğitim alanınız olacak, olmalı.
Bahçeniz varsa veya bahçeli bir evde oturuyorsanız çok nasiplisiniz. Allah'a cc hamd edin.

Bu çalışmalar için olması gerekli eğitim alanı 2 adet olmalı:
1- Düzlük alan.
2- Yokuş -rampalı- alan. (Sonraki aşamada detay verilecek)

Düzlük alan için size en az 25 metrekare ( 5X5 ) bir alan lazım.
Yer uygunsa, arazi yeterliyse; 100 metrekare ( 10 X 10 ) bir alan, yeni başlayan için daha uygundur.
Tam ortasına 70 cm. uzunluğunda sağlam ve kalın bir deynek/sopa çakın.
Kuzey-Güney-Doğu-Batıyı tam tespit edin, buralara da 1 adet kaya, bordür taşı vb. gömün.
Bunların önüne ve ara yönlere; 125 lik pvc borudan 40 cm.lik parçalar keserek, toprak hizasında gömün.
Dış çeperlerini toprakla iyice sıkıştırın. Yağışlı havalarda içine fazla su almasın diye yanlarına yassı taşlar bırakın.

Eğitim alanımız hazır.
Şekli aşağıdaki gibidir.
Resmim iyi değil idare edin. Bu haliyle de olsa görsel yazıdan iyidir:

Ekli dosyayı görüntüle 192302

Eğitim Alanımız oluşturduk. Şimdi bize eğitim malzemelerimiz lazım. 8 adet pvc borudan oluşturduğumuz çukurumuz var. Bunların içine çalışma esnasında koyacağımız malzemelerimiz:

1- Altın
2- Gümüş
3- Bakır
4- Pirinç
5- Bronz
6- Kurşun
7- Kiremit Parçaları ( Eski yerleşim yerlerinden alınan)
8- Kemik parçaları (Hayvan kemikleri olabilir)
9- Değersiz, metalden mamül antik objeler.
10- Mineraller -Madenler (arazide bulduklarınız )
11- Şekerli Su ( Kolonya şişesi vb. içine konmuş vaziyette -ağızı açık. iple sarkıtırsınız )
12- Maden Suyu ( Kolonya şişesi vb. içine konmuş vaziyette -ağızı açık. iple sarkıtırsınız )...

Antrıman ve çalışmaları bunlarla yapacaksınız.
Tutuğunuz çubuğun "neye - nasıl tepki verdiğini" öğrenmek için bu çalışmalar çok gereklidir.
Bu çalışmaları neticelendirmediyseniz yani çubuğunuz hangi malzemeye nasıl tepki veriyor bilmiyorsanız,
sitelerde okuduğunuz 3-5 genel bilgi ile bu işi yapıyorsanız, başarılı olmanızın imkanı yoktur.
Boşa kürek sallarsınız. Minerale altın diye koşa koşa yorulursunuz.
Gittiğiniz yerlerde de mahçup olursunuz.
Bende çok mahcubiyetler yaşadım, amma bırakmadım. Sizde gayret edin.
Mıknatısla mı bu testleri yapacaz yada bu parkur biterse mıknatıs kullanacaz
Birde Çelik sidi ve mıknatısı nezaman kullanacaz