Çubukla Derinlik Ölçüleri Nasıl Alınır - Değerli Maden Tespitinde

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Kıymetli Aliömer ustam katılımınızdan dolayı teşekkür ederim.

Kardaşlarım,
Ustamız çubuk konusunda otoriter ustalarımızdandır.
Kendisini şahsen tanımam, kendisi de beni tanımaz.
Başka vesilelerle çok yazısını okudum. Ve ülkemizin en kıymetli ve büyük çubuk ustalarıyla irtibatını ve mesaisini hasbelkader biliyorum.
Minerali eleyen, minerale yakalanmayan az sayıdaki ustalarımızdandır.
Bize aktaracağı çok şeylerin olduğuna inanıyorum.

Çubuğu seven, ilerletmek isteyen, bence ustamızı rahat bırakmasın :))
Öncelikle ben teşekür ederim ustam. Bende yorumlarınızı pür dikkat okuyurum gerçekten bu işi laikıyla yapan ve başarıyı yakalayan ustalarımızdan birisin. Bu anlamıyla sizi Kutlarım. üyelere bu işe yeni gönül vermiş genç arkadaşlarımıza bıkmadan sıkılmadan yardım elinizi uzatıp bilgi ve tacrübelerinizi karşılıksız paylaştınız ve paylaşmaya devam ediyorsunuz.
Dolayısıyla sizin gibi bu işin piri olan bir ustamızın bulunduğu bir sitede bize pek iş düşeceğini sanmam olurda ihtiyaç duyulursada hasbelkader bildiklerimizi aktarmaya çalışırız

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
ustam küçük bir bilgi daha ekleyeyim çubuğun çalışma ana prensibi kesinlikle ve kesinlikle elektron çarpışmasıdır ve çubuğun elektron çarpışmasına tepkimesi sırasında vücudumuzda bulunan statik elektrik içinde bulunan ( + ) ve ( - ) elektronlarda çubuk aracılığı ile o çarpışma olayına akmaya başlar zaten çubuğun bire bir kitleme nedeni budur.saygılar
Ustam elimizde tutuğumuz çubukların elektron çarpışmalarına yöneldiği konusunda hem fikir olduğumuzu belirtmiştim fakat bana göre çubuk önce insan vucudunda aldığı enirji ile işe başlar daha sonra elektron çarpışmalarına yönelir. Eğer çubuk sadece elektron çarpışmasıla harekete geçiyor olsaydı insan vucuduna temas etmeden yapılacak bir düzenek ilede çalışması sağlanabilinecekteki fakat bu mümkün değildir. Burada avucumuz yada elimizin ayasının rolünün nekadar olduğunuda bilmek gerekir şöyle düşünelim acaba çubuk vücudumuzun başka bir bölgesine bağlayıp çalışmasını mümkün kılabilirmiyiz? Örneğin elimizin dış tarafına bir aparat yardımıyla bağlaSak nasıl tepki alırız vb. Yada çubuk ile birlikte numune kulanan arkadaşlar numuneyi avuç içine değilde koluna bağlasalar nasıl olur .
Konu fazla dağılmaması için şimdilik burada noktalamak istiyorum. Ve tekrarlıyorum bilimsel çalışmalarınızdan dolayı sizi kutluyorum

kadirkadir

Engellendi
ustam elimizde tutuğumuz çubukların elektron çarpışmalarına yöneldiği konusunda hem fikir olduğumuzu belirtmiştim fakat bana göre çubuk önce insan vucudunda aldığı enirji ile işe başlar daha sonra elektron çarpışmalarına yönelir. Eğer çubuk sadece elektron çarpışmasıla harekete geçiyor olsaydı insan vucuduna temas etmeden yapılacak bir düzenek ilede çalışması sağlanabilinecekteki fakat bu mümkün değildir. Burada avucumuz yada elimizin ayasının rolünün nekadar olduğunuda bilmek gerekir şöyle düşünelim acaba çubuk vücudumuzun başka bir bölgesine bağlayıp çalışmasını mümkün kılabilirmiyiz? örneğin elimizin dış tarafına bir aparat yardımıyla bağlasak nasıl tepki alırız vb. Yada çubuk ile birlikte numune kulanan arkadaşlar numuneyi avuç içine değilde koluna bağlasalar nasıl olur .
Konu fazla dağılmaması için şimdilik burada noktalamak istiyorum. Ve tekrarlıyorum bilimsel çalışmalarınızdan dolayı sizi kutluyorum
kardeşim çubuk çalişma prensibi elektron çarpişmasi derken zaten çubuklar el ile tutulduğundan vücutdaki statik elektrikten bahsetmeye gerek duymadim çubuğun çalişma prensibi 1 elektron çarpişmasi 2 derinlikdir wl ilw turymaya gelincede elimizin rolü sol elimizden statik elektrik depolarken sağ elden akişidir çubuğu elimize aldiğimiz an elektron çarpişmasi olan herhangi bir noktadaki ( yani herhangi bir çubuğu boşda tutsak mutlak suretle bir noktaya dönüp kitlenecekdir ) elektron çarpişmasina kitlencek ve vücudumuzda bulunan statik elektirik o noktaya çubuğun ucu araciliği ile akmaya başlayacakdir,

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Herşeyi burada açıklamak istemiyorum. Değerli ustalarım ben Kadir kardeşimi çalışmalarından dolayı tebrik ettiğimi söylerken kendisinin bize Tarzan, anlama kıtı gibi yakıştırmalar yapmasına üzüldüm. Kimse kusura bakmasın biz de yaptığımız çalışmaları anlatmıyoruz nedenine gelince çok nedeni var. Ben sana o kötülediğin çubuklardan en basit iki adet getiririm minerallerin kralını bir yana koy altını bir yana bakalım hangisine gider. Atom matom bu konunun farklı bir boyutu. Benim testlerimde çubuğum mineral veya madene gitmeyip altına gidiyorsa benim için mesele yoktur. Kim nerede çarpışır kim manyetik iş yapar kim elektron gönderir bunun hiç bir anlamı yok benim için. İşte biz de diyoruz ki bütün bu aşamalardan sonra derinlik ve ağırlık ölçüsünü nasıl alabiliriz? Konu bundan ibaret. Herkesin çalışmalarına saygımızı vardır. Lakin saygıya karşılık Tarzan vs. Kelimeler bir bilim insanına yakışmaz. İşin teferruatını karıştırmıyorum. Meselemiz derinlik. Bulmuş muyuz evet sorun yok ama derinlik tespiti lazım diyoruz.
Gelelim konuya, değerli BulursamKader25 ustam ben sol çubuğu metre olarak kullanıyorum dikkat edersen her tepitte sağ çubuğun sol çubuk üzerinde durduğu nokta farklı. Bunu gözlemlemenizi tavsiye ederim. Hatta sol cubuğu 5 er santim aralıklarla işaretlerseniz bunu kolaylıkla farkedersiniz. Ya da bende böyle çalışıyor olabilir.
Mesela boşluk tespitinde yakın bir boru üzerine gittiğimde çubuklar neredeyse sağa sola paralel duracak şekilde X yapıyor. Ama derinlik arttıkça ortaya doğru X yapıyor. Ve uçlara doğru bu devam ediyor. Tabii bunu kestirmek için bu yöntemde çokça denemeler şart. Benim önereceğim en kolay yöntem budur. İyi formlar

Trakyali1972

Yeni Üye
Üstat slm
Sorum olacak
1-) Mıknatıslı tarafını mı tesbit ettiğiniz yere koyuyorsun ??
2-) metre hesabını ne göre yapıyoruz örneğin 3 cm de durduğunda derinlik kaç metre olmuş oluyor ?!
3-) hesaplama yapmak için tesbit ettigin yöne dogrumu yoksa aksi istikamette dogrumu çubuğu tutup yuruyorsunuz
Selamlar

Trakyali1972

Yeni Üye
Ekli dosyayı görüntüle 163497

@ahmetbote
ve diğer arkadaşların dikkatine

çubuk ilk metali yakaladığı yere sıradan normal bir çivi batırıyoruz.
batırdığımız çivinin başına doladığımız herhangi bir kabloyu
sıradan, müsait yöne doğru uzatıp. çubuk ile metal tesbiti yaptığımız yere bakar isek
çubuklar bizi kablo yönünü verecektir. kablo üzerinde ilerlediğimiz de
çubukların X yaptığı yer ile çivi arasındaki mesafe derinliktir.

sabittir, bir çok kez teyit edilmiştir
sorusu olan var ise sorabillir
selametle

Üstat slm
SORUM OLACAK
1-) Çubukların x yaptığı yerden kabloyu kabloyu daldigin istikamete doğru yuruyorsun doğru degilmi
2-) diyelim ki 3 adım sonra çubuklar x yaptı bu durumda derinlik kaç metre oluyor
Cevaplarsaniz sevinirim
Selamlar

toyalp

Süper Moderatör
Üstat slm
SORUM OLACAK
1-) Çubukların x yaptığı yerden kabloyu kabloyu daldigin istikamete doğru yuruyorsun doğru degilmi
2-) diyelim ki 3 adım sonra çubuklar x yaptı bu durumda derinlik kaç metre oluyor
Cevaplarsaniz sevinirim
Selamlar
Değerli kardeşim, iki üç kere kablo üzerinden git gel yap X yaptığı nokta değişmeyecektir. Sonra X yaptığı noktaya bir işaret koy ve al metreyi eline ölç bak bakalım kaç metre. Kolay gelsin.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Üstat slm
Sorum olacak
1-) Mıknatıslı tarafını mı tesbit ettiğiniz yere koyuyorsun ??
2-) metre hesabını ne göre yapıyoruz örneğin 3 cm de durduğunda derinlik kaç metre olmuş oluyor ?!
3-) hesaplama yapmak için tesbit ettigin yöne dogrumu yoksa aksi istikamette dogrumu çubuğu tutup yuruyorsunuz
Selamlar
1--demir olan ucu tespit yerone koyuyoruz..miknatis diger ucta oluyor.
2-3 cm 30 cm dir.10 cm 1 metre olarak degerlendir..
3-yurume olayi yok.cubugu metrenin orta kismina tut.sag sol git gel yapar virbyerde sabitlenir.maddenin derinligi odur..cubuk metrenin nerdinde durduysa derinlik odur arkadasim.

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Oda sinirinda X almissa birdahaki X hicbir zaman gercek derinlik degildir boslukta. Yazmayacaktim fakat bu X mevzusunu boslukta netlestirmemiz lazim. Cunki boslukta X yapiyorsa demekki halen boslukta tam sinirda degilir demektir. Ve enaz 15 c.m yanilir

Esteban74

Editör
Merhaba Ustalarım...
Çok güzel bir konu, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim...
Basit bir kroki hazırladım . Boşluk tespiti ve derinlik tespiti ile ilgili . Ben kendimden örnek vermek istiyorum. Hatalarım ve eksikliklerin varsa lütfen değerlendirin.
Çubuklar boşluk yönüne döndü , hafif bir sallantı yaptı ve hedefin yönünü gösterdi. Yavaş yavaş ilerledim ve boşluğun sınırına gelince çubuklar tam yana açtı , bir adım ıçeri girdikten sonra çubuklar dışa doğru arkaya yatmaya başladı ve ilerledikçe tamamen arkaya yattı.
Ustalarım buraya kadarı boşluk tespiti için ve bunu her yönden yapıyorum ve sınırları belirliyorum.
Boşluktan çıkmaya başlıyorum . Yavaş yavaş ilerliyorum çubuklar arkaya yatık vaziyetten tamamen karşıyı gösterince duruyorum. Ve işaretliyorum.
Bu işaretlediğim yerle , boşluğun sınırı arası , neyin ölçüsüdür.
Saygılarımla

toyalp

Süper Moderatör
Oda sinirinda X almissa birdahaki X hicbir zaman gercek derinlik degildir boslukta. Yazmayacaktim fakat bu X mevzusunu boslukta netlestirmemiz lazim. Cunki boslukta X yapiyorsa demekki halen boslukta tam sinirda degilir demektir. Ve enaz 15 c.m yanilir
Değerli ustam ben 4 köşeyi ve ortasını ölçüyorum. Lakin bir konuda yanıldığımı gördüm o da ilk X ile ikinci X arasının oda derinliği değil de toprak katmanı olduğu. Çünkü odada malzeme yerde iken değerli tespitini son X de veriyor. Ben mi yanılıyorum acaba?

toyalp

Süper Moderatör
Merhaba Ustalarım...
Çok güzel bir konu, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim...
Basit bir kroki hazırladım . Boşluk tespiti ve derinlik tespiti ile ilgili . Ben kendimden örnek vermek istiyorum. Hatalarım ve eksikliklerin varsa lütfen değerlendirin.
Çubuklar boşluk yönüne döndü , hafif bir sallantı yaptı ve hedefin yönünü gösterdi. Yavaş yavaş ilerledim ve boşluğun sınırına gelince çubuklar tam yana açtı , bir adım ıçeri girdikten sonra çubuklar dışa doğru arkaya yatmaya başladı ve ilerledikçe tamamen arkaya yattı.
Ustalarım buraya kadarı boşluk tespiti için ve bunu her yönden yapıyorum ve sınırları belirliyorum.
Boşluktan çıkmaya başlıyorum . Yavaş yavaş ilerliyorum çubuklar arkaya yatık vaziyetten tamamen karşıyı gösterince duruyorum. Ve işaretliyorum.
Bu işaretlediğim yerle , boşluğun sınırı arası , neyin ölçüsüdür.
Saygılarımla

Değerli ustam bende bu şekilde çalışmadığı için bir şey diyemem lakin bu şekilde çubuk çalışması yapan ustalar varsa seni aydınlatacaklardır inşaEllah. Bu arada çubuklar tekrar ileriyi gösterdiklerinde devam et bakalım ne tepki verecekler? Ayrıca boşluk olduğundan emin misin normalde bende bu tepki su tespitinde olduğu için soruyorum. Selametle