Kanallı Kare Oyma... Yardım.

Demirçalık

Aktif Üye
kabakburgiba, ustam resimdede görüldüğü gibi sağında büyük solun da küçük bir dere var. Yani kanallar doğu tarafındaki düzlüğü gösteriyor. Ancak o düzlük önünde 2 mt dolgu duvar var. Çubuklar burada illaki boşluk verecektir. Teşekkürler

Demirçalık

Aktif Üye
@BulursamKader,üstadım kayanın genelinde ciddi bir eğim yok. Sadece küçük oyma tarafında kayanın bitimine doğru bir eğim söz konusu. Zemini temizlemeye inşaallah kayanın etrafından başlayacağım vaziyet onu gösteriyor. Bir de resim de de görülüyor oymanın eğim olduğu taraf düzlükten sonra kayalık yamaç. O kayalık yamacın burnunda da iki ayrı yerde dikdörtgen kanallı oymalar var onların fotosunu da yüklerim inşaallah. Bir de bu kayalık eğimli yamaçta mezar olabilir mi. Çünkü yamaçlarda toprak kaybı ve erozyon daha fazla olmaz mı?saygılar

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mirkut,ustam çubuğun tepki verdiği yüzeyin düşük tarafında duvar örülmüş yarım mt kadar. Bir yerde çubuklar paralel yürürken odalara yöneliyor. Yüzeyin üstü toprak ve altı zemin kaya olması hasebiyle işlem ve tespit zorlaşıyor. Acaba giriş daha mı aşağıda kalıyor bilemedim. Oyma kayanın yakın resimlerini atacağım inşaallah. Burası en son üzüm bağı idi. Sonra tarla oldu. Yüzeydeki toprak ve duvar da sonradan bağ yapımı için ilave edilmiş olmalı saygılar
Cubugun yururken kararsiz kalmasi ondandir. Kayanin assagidan resmini istememin nedeni girisi verecek emare olup olmadigi icindir. Dere yakinsa yada assagida bir setli yer daha varsa tunel girisi oradanda olabilir. Tesbiti ancak sen yapabilirsin kardesim. Selametle kal

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Birde bahsettigin yamactaki ikitane kanalli oymalar bu bahsettigimiz duzluge bakiyorsa odalarin kesindir diyebilirim. Merakimdan soruyorum kale varmi bolgede ve assagidaki dere hangi yone akiyor. Selametle

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bir eklemede bunu yapayim. Cubuklari goguslerinin yanina koydugunda belli noktalarda V belli noktalardada yanlara tam aciliyormu dikkat ettinmi. Yururken cubuklar V seklindemi kaliyor acilip kapandiginda. Birde baktigin cubuk cinsini yazabilirmisin.

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 221982@Mirkut,ustam oymanın olduğu yer işaretlediğim yerde .giriş daha geriden olabilir diyorsun.yani tarlanın başladığı yerden.yarın yeni fotolar atarım inşaallah
Onden, sagdan ve soldan yani yamac olan yerlerden resimle kardesim. Zaten cubuk kullanabiliyorsunuz yamac olan bolgelerden gecis yaparak tuneli bulabilirsiniz. Ihtimalleri soyledim belki kayanin hemen altindanda giris olabilir. Selametle kal

Demirçalık

Aktif Üye
Mirkut,ustam bölgede uzakta kale var 4-5 km mesafede,ayrıca aşağıdaki dereler batıya bakıyor.hatta gördüğüm oymaların hepsi batıya bakıyor.doğu yamaçlarında oyma hiç görmedim.

Demirçalık

Aktif Üye
Bir eklemede bunu yapayim. Cubuklari goguslerinin yanina koydugunda belli noktalarda V belli noktalardada yanlara tam aciliyormu dikkat ettinmi. Yururken cubuklar V seklindemi kaliyor acilip kapandiginda. Birde baktigin cubuk cinsini yazabilirmisin.
Mirkut, üstadım çubukta kollarım yapışık ama ,çubukların arasını 25 cm den aşağı düşürmemeye gayret ederim.hal böyle olunca çubuklar düz bir eksende devam eder .işaretni de çarpı olarak verir.yanlara hedefi geçtiğim zaman açılır.çubuk hususunda eklemek istedeğiniz sizin ve diğer ustalarımın tavsiyelerine açığım.Buyrun..