sizce hangisi, doğru insan olmakmı, doğru müslüman olmakmı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GERMO

Engellendi
Selâmünaleyküm ustalarım kardeşlerim, doğru insanmı, doğru müslüman mı, sizce hangisi olmalıyız,

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlardır: “Emri altındaki insanlara ve çevresindekilere karşı kötü muâmelede bulunan kimse Cennet’e giremez.”

Hazret-i Ömer –radiyallahu anh- da şöyle der: “Bir kimsenin kıldığı namaza, tuttuğu oruca bakmayınız;

– Konuştuğunda doğru söylüyor mu,

– Kendisine bir şey emânet edildiği zaman emânete riâyet ediyor mu,

– Dünya ile meşgul olurken helâl-haram gözetiyor mu, ona bakınız.”

Bir kişi Hazret-i Ömer’in yanında başka birini medhediyordu.

Hz. Ömer ona: “–Medhettiğin kişiyle hiç yolculuk yaptın mı?” diye sordu. O: “–Hayır.” dedi.

“–Alışveriş gibi ictimâî bir muâmelen oldu mu?” “–Hayır.”

“–Peki sabah-akşam ona komşu oldun mu?” “–Hayır.”

Bu cevaplar üzerine Hazret-i Ömer şöyle dedi:

“–Kendisinden başka ilâh olmayan Allâh’a yemin ederim ki sen onu tanımıyorsun!”

Turko

Uzman
En iyisini Allah bilir herkes kaderinde yazanı yaşar , yaşananlar insanı iyi veya kötü yapar bize göre ... Rabbime göre ?

Demirçalık

Aktif Üye
GERMO kardeşim tabiki doğru müslüman. Çünkü doğru müslüman dan eğri iş çıkmaz çıkaramazsın..
Ör;doğru cetvel doğru çizgi
Yani doğru müslüman doğru insanı bünyesinde zaten barındırmaktadır.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
İyi müslüman olanın kötü insan olması söz konusu olamaz. İyi müslüman olmak sadece çok ibadet etmekle olunmuyor.Ahlakı,adaleti,dürüstlügü ile sosyal hayatın her anında Hz. Muhammed r.a gibi emin olunan insan olmak demektir Müslüman.

Dampiel

Aktif Üye
Doğru insan oldum çok iyi biriyim kimseye zararım yok ama bir başka dine mensubum diyelim? Dünyada itibar görürürüm parmakla gösterirler peki ahiret? Doğru insan eğer müslüman değilse ahirette kurtarmaz..Peki gerçekten doğru müslüman olursan yani farzları ve sünnetleri yerine getirip Peygamber Efendimizi örnek almaya çalışırsan zaten dünyada da ahirettede sen kazanırsın..

Son düzenleme:

Smokin

Moderatör
Moderatör
Adamın teki falan bir yere çeşme yaptırır. Üzerine de
(müslüman a haram mümin e helal) diye yazar .

Kimliğimiz de dinimiz islam yazar ama kaçı riayet ediyor ?
Sorsak dinin nedir ? Elhamdülillah müslümanız denir.
Zina, hırsızlık, kül hakkı, faiz vb. durumların hepsi haramdır. Ama bunları yapan müslümanlar nedense domuz eti yemez .
Işin özü müminliktir. Çünkü mümin herşeyi bilen ayrıştıran kişidir. Doğruya doğru yanlışa yanlış. Vicdan muhasebesi,ve terazisinde Hakk Teala ya göredir. Umarım birer iyi mümin olabiliriz
Inşallah.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Selâmünaleyküm ustalarım kardeşlerim, doğru insanmı, doğru müslüman mı, sizce hangisi olmalıyız,

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlardır: “Emri altındaki insanlara ve çevresindekilere karşı kötü muâmelede bulunan kimse Cennet’e giremez.”

Hazret-i Ömer –radiyallahu anh- da şöyle der: “Bir kimsenin kıldığı namaza, tuttuğu oruca bakmayınız;

– Konuştuğunda doğru söylüyor mu,

– Kendisine bir şey emânet edildiği zaman emânete riâyet ediyor mu,

– Dünya ile meşgul olurken helâl-haram gözetiyor mu, ona bakınız.”

Bir kişi Hazret-i Ömer’in yanında başka birini medhediyordu.

Hz. Ömer ona: “–Medhettiğin kişiyle hiç yolculuk yaptın mı?” diye sordu. O: “–Hayır.” dedi.

“–Alışveriş gibi ictimâî bir muâmelen oldu mu?” “–Hayır.”

“–Peki sabah-akşam ona komşu oldun mu?” “–Hayır.”

Bu cevaplar üzerine Hazret-i Ömer şöyle dedi:

“–Kendisinden başka ilâh olmayan Allâh’a yemin ederim ki sen onu tanımıyorsun!”
Soruna şöyle bi cevap vereyim ustam: Ticari hususlarda eğri bir müslümandansa doğru bir gayrı müslimi tercih ederim. Bişey alacaksam, bi iş yapacaksam kişinin ahvali şahsiyyesini merkeze alırım asla dini yaşantısına bakıp öncelik vermem, ama hem takva hem ahvali şahsiyyesi düzgünse elbette önceliğim kardeşimden yana olur :) Aslında az ve öz konuşmaya çalıştım detaylı anlatıp sözü uzatmak istemiyorum. Konu sahibi ustam siz beni anladiniz

GERMO

Engellendi
Anladım ben yüreği gönlü guzel kardeşlerim ustalarım, yorum yapan herkesten Allah cc razı olsun.
Soruna şöyle bi cevap vereyim ustam: Ticari hususlarda eğri bir müslümandansa doğru bir gayrı müslimi tercih ederim. Bişey alacaksam, bi iş yapacaksam kişinin ahvali şahsiyyesini merkeze alırım asla dini yaşantısına bakıp öncelik vermem, ama hem takva hem ahvali şahsiyyesi düzgünse elbette önceliğim kardeşimden yana olur :) Aslında az ve öz konuşmaya çalıştım detaylı anlatıp sözü uzatmak istemiyorum. Konu sahibi ustam siz beni anladiniz

GERMO ustam, asıl başarının sırrı :
çok çalışmak _ çok zeki olmak değil, insan olmaktan geçer... İnsan olmanın yolu Elindeki ekmeğini Allahın günahsız varlıklarıyla yani hayvanlarla paylaşmaktan geçer

R00T

Profesyonel
Co Admin
Ne diyelim ustam şimdi.Devir olmuş deccaliyet devri .Kim ki Hakkı hukuku gözetirse Kurana Sünnete uygun yaşarsa ne mutlu ona.Asıl bu devirde dikkat edilmesi gerekende
Ekli dosyayı görüntüle 234579

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...