40 Atli Magara!

OZY.YA

Moderatör
Moderatör
@OZY.YA
Dostumla bu konuyu bi hasbihal ettik. Nasipse insaALLAH ileriki günlerde oraya gidip bizim icin Video ve Yeterli sekilde Resimler cekecek! Her ilim sahibi icin yeterli belge ve deliller sunulacak!

Bizlerde bu belgeleri burda degerlendirme sansina sahip oluruz!
Hani derler ya, AK KOYUN KARA KOYUN O Zaman belli olacak!

Burda, suana kadar tüm Kardeslerimiz, Eskiya Gömüsü oldugunu söyleyip velakin bir Örnek verecek ilme sahip degil! Bu Hazinenin Volcan Voyvoda ait oldugunu söyleyip, üstüne üstlük bizde bunun belgeleri var diye beyanatta bulunan ama zerre miktari var olan Yapidan bir örnek vermek mümkün degil!
Sadece soru üstüne soru! nerde ne var - hangi bölge - hangi sehir - sanki bilgi alma yeri degilde Bilge verme mecmuasi desem vebal etmis olmam!

Neyse Hayirlisi Olsun.
eşkıya yeri mi değil mi bilemem görmedim ama gözümde canlandırdım valchan ile ilgili çok fazla şey var internette ama ben orjinal metnini okuyup seni bilgilendiririm etoile tabi biraz zaman alacak o sayfaları okumak zamanla inşallah :)

Oz19oz88

Yeni Üye
Merhaba usta sanırım dediklerinin yerini biliyorum

Kayalar

Yeni Üye
Bahsi geçen yer bizim köyde adı kırk pencereler de deniliyor magarayı arkana alınca onu düzlük mağaranın ustunde ise çukurlar var dogru mu ve iki tane su deposu var

Arkelog16

Member
Ustam ben nıkea cok yakınında oturuyorum burayla ılgılı bılgınız varmı

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bizim köyde de kırk göz mağarası var ama hiç merak edipte girmedim :)

R00T

Profesyonel
Co Admin
Fazla uzamasın diye net kesin Bilgi ile soru işaretlerini gidermek isterim.
40 AT BAĞLANAN MAĞARA NEDİR ; Burası kudret kaledir. Burası Kudretkalenin kuzeydoğu kayalık eteğidir.Zaten Kudretten olan kale bir futbol sahası kadardır.Höyük tarzı.Bu kuzeydoğu kayalıklarda Büyükçe 2-3 kaya birbirine yaslıdır ve doğuya bakan yüzeyleri traşlıdır doğala uyumlu traş.Bu blok kayaların dibinden burası yani açılır ise.Burdan büyükçe bir salon gibi dikdörtgen mağaraya girilir.Bu mağara ahır gibi bir şekle benzer içinde yürürsün sona doğru hafif tümsek ve dönüş yapar.Toplam büyüklük bir orta boy ahır kadar düşünün.Zemini taş döşelidir üzeri 30 cm kadar toprakla örtülüdür.Bu ahır gibi mağaranın sona doğru tümsek yapan kısmında göbek hizasında duvarda bir haç vardır.Bu putun alt ayak istikametinde zemin açılır ise bir arşında Oski(altın) gömülüdür .Kırk at bağlanan mağaranın bütünü varı yoğu şekli şemali açılış modeli hepsi budur uzatmaya hacet yoktur.Var ise elinde kudret kalesi olan gitsin açsın.
Haa bu arada dışarda girişi açmaya sembol olan yaslı blok kayaların traşlı yüzü eğimli hafif ters L gibidir bombeli oraya at bağlar isen yağmur yağdığında atın çoğu kısmı yağmur tutmaz yani korur çatı gibi.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Yani dışarda göreceğiniz zemini taş döşeli açıkta öyle halkalı yemlikli bir mağara yok.!!!!!!!!

Meltun

Bilgili Üye
Değirmenin 55 adım sağında 2 katlı kırk at bağladığımız mağara vardır.Alt kattan mağaranın kapısından girdiğimiz zaman üç adım sonra sağda bir baykuş resmi mevcuttur.Mağaranın taş yapısına uymayan harici bir taşın üzeren de 20x20 ölçüsünde artı vardır.Bu taşın altı bir kişi yatacak kadar mahzen olup 365 kişiye ait para bu mahzendedir. Ve zehirlidir.Mağaranın içi kaldırım döşemeli olup,döşeme üzerinde bir karış kum vardır.Bu yüzden KUMLU MAĞARA denilir.