5 dilim yuvarlak papatya mi yonca mı

Zemin bozuk

Bilgili Üye
KARDEŞİM BÜYÜK ÇİZİMDEKİ YAPRAKLARDAN 1 TANESİ FARKLI YUKARI DOĞRU İŞARET EDİYOR FARK EDİYORSUNDUR 20 - 25 M YÖNÜNE DOĞRU İLERLE ORADA FARKLI BİR ŞEY VARMI KONTROL ET BİR YARDIMCI İŞARET V.S.

Zemin bozuk

Bilgili Üye
TABİ ÜSTADLARIMIZINDA YORUMLARINI BEKLİYORUZ BİZİM KİSİ NOKSAN BİLGİLER

balkaya34

Bilgili Üye
Top arabası ile ,Sonraki resimlerin bir ilgisi olmadığı kanaatindeyim.
Son resim medeniyet işidir ve mezardır.
İSEVİ inançlı bir kişinin mezarıdır, 6 adet BALIK var,
Benim fikrim tabikii , Her fikre saygım var..
Bir başka arkadaş neder bilemeyiz,

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yakınlarda değirmen olmalı, yoksa yığma bakabilirsiniz.

1UMUT

Member
Top arabası ile ,Sonraki resimlerin bir ilgisi olmadığı kanaatindeyim.
Son resim medeniyet işidir ve mezardır.
İSEVİ inançlı bir kişinin mezarıdır, 6 adet BALIK var,
Benim fikrim tabikii , Her fikre saygım var..
Bir başka arkadaş neder bilemeyiz,
Teşekkür ederim yorumun için üstadim
Birbiri ile bağlantı ve ilgisi olmayabilir lakin çok yakın ve benzerlik var
Balık dediniz ama anlamadim balıklar nerde üstad?

1UMUT

Member
Yakınlarda değirmen olmalı, yoksa yığma bakabilirsiniz.
Bildiğimiz kadarı ile değirmen yok üstadim kalıntıları da yok eskiler büyüklerimiz değirmen için yaklaşık 15 - 20 km mesafede ki değirmene giderlerdi oda yakın dönem deģirmenmiş.
Yığma irili ufaklı var öyle göze gelen şüpheli yıģma yok yakınlarda
Toprak yapısı farklı üst kısımlarda eski yerleşim yerinin olduğu yerde ot bitmez sadece kara diken irigöz dikenler olur.

Teşekkür ederim üstadim

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Resimlerden ve videolardan anlaşılıyorki bu çevre çok şey barındırıyor bağrında. Burada statülü mezarlar ve çok eskiden bir kilise mevcut imiş. Suyun karşısındaki ana duvar tipi kayalıklar mezarlar için çok uygun gibi duruyor. Buranın karış karış çok iyi analiz edilmesi gerekli bence.Her şeyi ile mükemmel bir yer. Düşüncem o ki buralarda başka işaretlerde olmalı. bu pazılın çok eksik parçaları var . Onlarıda görmek gerek o duvar kayaların şöyle güzel resimlerini çekiniz derim. Yine söylüyorum daha gösterilecek çok şey var burada.

1UMUT

Member
Resimlerden ve videolardan anlaşılıyorki bu çevre çok şey barındırıyor bağrında. Burada statülü mezarlar ve çok eskiden bir kilise mevcut imiş. Suyun karşısındaki ana duvar tipi kayalıklar mezarlar için çok uygun gibi duruyor. Buranın karış karış çok iyi analiz edilmesi gerekli bence.Her şeyi ile mükemmel bir yer. Düşüncem o ki buralarda başka işaretlerde olmalı. bu pazılın çok eksik parçaları var . Onlarıda görmek gerek o duvar kayaların şöyle güzel resimlerini çekiniz derim. Yine söylüyorum daha gösterilecek çok şey var burada.
Statüsü yüksek mezarlar demişsiniz üstadim nasıl bir yol izlemeliyiz.
Duvar tipi kayaliklar kireç taşı zamanla yuvarlanıp düşüyorlar ara ara
Traşlanmış kayalar mevcut değil, kaya mezar odası çalışması için oyulması için uğraş verilip içinden çıkan mucur parçaları ara ara belirgin ama herhangi bir yönlendirme yok emare iz yok.
Başka işaret yok bildiğimiz kadarı ile benzetmeler hariç doğada her kayayı her figüre hayvana benzetebilriiz ama benzetmek ile yetiniriz sadece işçilik lazım murç izi lazim.

# kilise olduğu kanısına nasıl vardınız üstadım#
Bizim kendi düşüncemiz de o yönde ana işaretin bulunduğu yer de temellere bakıldığında 4 katman 4 ayrı ayrı çepeçevre sarılmış yapinin temelleri bulunmakta bayağı korunaklı korumak için çaba sarf edilmiş. Ayrıca batı tarafında yaklaşık 2 3 km mesafede eski yerleşim alani
Doğu tarafında 2 3 km mesafede eski yerleşim alani
Güney tarafında 6 7 km mesafede de yerleşim alanları mevcut
Neden yerleşim alani dedik su sarnıçlarına istinaden yerleşim yerine yakın irili ufaklı yuvarlak oymalar tahıl veya ot bitki oğütmek için kullanilan oymalar mevcut

Sizin de dediğiniz gibi üstadim görülmesi gereken çok yer var anlatmak ayrı görmek ayrı keşke her yerini karış karış gösterebilsem
say say bitmez lakin hiç bir olumlu sonuç olmadı.
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Kilise olduğunu neye dayanarak dediniz merak ediyorum tevazu gösterip cevaplarsanız sevinirim üstadım.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Sevgili ustam tekrar merhaba. Evet sevgili ustam her şeyi belirleyen arazinin durumudur. Vede bazı izler orada ne olduğunu yada neler olabileceğini bizlere az çok söylerler.Sizde bu konuda ama az ama çok bilgilisiniz bu ifadelerinizden aşikar oluyor zaten. Sizin de gözlemlediğiniz bu alan her şey için uygun bir alan. Şimdi bu tür yerlerden çeşitli medeniyetler gelmiş geçmiştir mutlaka. Ve burası hepsinden bir parça barındırıyordur mutlaka. Mesela sizin üzerinde işaret olan resmini attığınız aşağıdaki resimdeki kaya burada hem paganın hemde hem ondan sonraki medeniyetin birleşiminin sembollerini taşıyor. Bildiğiniz üzre paganizmin halen tüm dünyada bazı uygulamaları şu zamanda bile devam edmekte olup hiç silinmemişdir.
Bu yüzdendir ki bu alanda zemin altı sanduka mezarlarada yada kayalara oyma oda mezarlarada yada başka tip mezarlarada rastlamak mümkin olabilir. Şöyle düşünün bir ister iseniz. İstanbulda yada başka bir şehirde vefat eden statülü kişiler mezarları için nereleri tercih eder sizce. İstanbuldaki Eyüp Sultan Hz lerine yakın olmayı diğer şehirlerdekiler en kutsal olan yerleri tercih ederler değilmi. Hangi müslüman bir ALLAH dostuna yakın olmak istemezki. Yada her hangi bir medeniyetin insanı da kendi inancına göre kutsal olan yere defnedilmek ister . İşte bizimde tahminimiz bu sizin arge yaptığınız alanında o dönemde bu tür önemli bir kutsallık arz eden yer olduğu yönünde. Tabiki bu bizim kisi sadece yorumdur. Bulgulara göre. Sorduğunuz soruya gelince kilise olabileceğini alttaki resimdeki sembol bize söylüyor. Bu semboller bu tip yerlerde kilise gibi mezar gibi yerlerde kullanılmış motiflerdir. Yalnız buradaki tek fark burada her ikisinin de olduğu yönünde bunu bize o semboller söylüyor. Mademki duvar kayalarda bir şey yok diyorsunuz sizlerde zemindeki kayalara yönelin. Fakat yinede benim gördüğm kadarı ile o duvar kayalarda komple iyice gözden geçirilmeli

20220512_104140.jpg