5 dilim yuvarlak papatya mi yonca mı

1UMUT

Member
Sevgili ustam tekrar merhaba. Evet sevgili ustam her şeyi belirleyen arazinin durumudur. Vede bazı izler orada ne olduğunu yada neler olabileceğini bizlere az çok söylerler.Sizde bu konuda ama az ama çok bilgilisiniz bu ifadelerinizden aşikar oluyor zaten. Sizin de gözlemlediğiniz bu alan her şey için uygun bir alan. Şimdi bu tür yerlerden çeşitli medeniyetler gelmiş geçmiştir mutlaka. Ve burası hepsinden bir parça barındırıyordur mutlaka. Mesela sizin üzerinde işaret olan resmini attığınız aşağıdaki resimdeki kaya burada hem paganın hemde hem ondan sonraki medeniyetin birleşiminin sembollerini taşıyor. Bildiğiniz üzre paganizmin halen tüm dünyada bazı uygulamaları şu zamanda bile devam edmekte olup hiç silinmemişdir.
Bu yüzdendir ki bu alanda zemin altı sanduka mezarlarada yada kayalara oyma oda mezarlarada yada başka tip mezarlarada rastlamak mümkin olabilir. Şöyle düşünün bir ister iseniz. İstanbulda yada başka bir şehirde vefat eden statülü kişiler mezarları için nereleri tercih eder sizce. İstanbuldaki Eyüp Sultan Hz lerine yakın olmayı diğer şehirlerdekiler en kutsal olan yerleri tercih ederler değilmi. Hangi müslüman bir ALLAH dostuna yakın olmak istemezki. Yada her hangi bir medeniyetin insanı da kendi inancına göre kutsal olan yere defnedilmek ister . İşte bizimde tahminimiz bu sizin arge yaptığınız alanında o dönemde bu tür önemli bir kutsallık arz eden yer olduğu yönünde. Tabiki bu bizim kisi sadece yorumdur. Bulgulara göre. Sorduğunuz soruya gelince kilise olabileceğini alttaki resimdeki sembol bize söylüyor. Bu semboller bu tip yerlerde kilise gibi mezar gibi yerlerde kullanılmış motiflerdir. Yalnız buradaki tek fark burada her ikisinin de olduğu yönünde bunu bize o semboller söylüyor. Mademki duvar kayalarda bir şey yok diyorsunuz sizlerde zemindeki kayalara yönelin. Fakat yinede benim gördüğm kadarı ile o duvar kayalarda komple iyice gözden geçirilmeli

Ekli dosyayı görüntüle 301261
Değerli vaktinizi ve yorumunuzu esirgemediğiniz için minnettarım üstadim.
Eksik olmayın sağolun var olun.
Arazi yapısı demişsiniz, evet arazi anlatır lakin kıt kanaat anlatır bazı emareler değişmiş bozulmuş bozguna uğramış düşüncesindeyim. Nedeni ise süreğen şekilde akmakta olan derenin ılık, nemli, buharlı değişken hava koşullarına sebebine dayanırım kayalar kayaçlar katman yapısı bazalt ve kireç taşı. Bilindiği üzere kireç taşı fazla sıcak soğuk zamanlarda çatlamakta aşınmakta değişkenlik göstermekte düşüncem odur ki işaretler emareler bu kireç taşına yapılmış ise zamanla kaybolma aşınmaya yok olmaya yüz tutmuştur düşüncesinden kendimizi alamıyoruz.
Paganizm demişsiniz izleri demişsiniz lakin Paganizm hakkında pek fazla bilgiye hakim değiliz.
Üstün körü kulaktan dolma bilgilerden ibaretiz.
Geçmiş medeniyetler ile iç içe iken yaşam tarzları ölü gömme gelenekleri gündelik hayat gizlenme saklanma değer örf adet geleneklerini biraz detaylandiracağız teşekkürler

Sizin de dediğiniz gibi üstadim bizimki sadece yorum görüş düşünceden ibarettir bulgulara göre, amma sizlerin engin bilgilerine her daim ihtiyaç duyarız eksik olmayınız.
Bilgi paylaşıldıkça çoğalır nesilden nesile kuşaktan kuşağa geçer.

Zemin demişsiniz üstadim lakin zemin aldatıcı dediğim gibi işaretler emarelerin çoğu aşınmış durumda.
Kayaliklar dediniz yoğunlaşacağiz fakat daha önce de belirttiğim üzere bizi kendine çekecek yönlendirecek bir iz emare şekil yapı gözle görünür birşey yok
Örnek verecek olursak havalandırma delikleri,
Sunu delikleri Kare oyma,yuvarlak oyma, niş veyahut kaya mezarların özellikle girişlerinde üst taraflarında bulununa yağmur suyu tahliyesine yarayan mezarı bir nevi koruyan kanallar bile yok üstadim
Lakin dediğim gibi traşlanmış kayalar mevcut
Kaya mezar oyumunda çıkan mucur ve kaya parçaları bazı bazı belirgin lakin onlar da yukarıdan yoğun yağmur suyu ile gelebilen toprak aşınınca ortaya çıkan mucur ile benzerlik göstermekte
Çok uzun uzadıya yazdım hakkınızı helal ediniz.
Yerimiz bölgemiz bayağı karmaşık ve zorlu anladığımız şimdilik bu
Çok uğraş çok zorlu.
Vesselam...

1UMUT

Member
KARDEŞİM BÜYÜK ÇİZİMDEKİ YAPRAKLARDAN 1 TANESİ FARKLI YUKARI DOĞRU İŞARET EDİYOR FARK EDİYORSUNDUR 20 - 25 M YÖNÜNE DOĞRU İLERLE ORADA FARKLI BİR ŞEY VARMI KONTROL ET BİR YARDIMCI İŞARET V.S.
Merhabalar üstat büyük çizim dediğiniz hangisi anlayamadim mümkünse belirtebilirmisiniz
Teşekkür ederim.

1UMUT

Member
Net fotolar gelmeden bu resimlere yorum yapmicam büyük resimden ziyade
Küçük resme odaklanmali
Küçük resmi son karede gördüm
Ama resimler kötü kardesim
Daha net resimler biraz geriden yakindan ve kayayi islatip resimle
Merhabalar üstadim değerli yorumlarınızı bekliyorum
Belki resimde iyi değildim ama etraflıca video ekledim
Teşekkürler.

1UMUT

Member
Ermeni işaretlerinden, çözmek kolay değildir. Anlayan arkadaşlar bildiklerini paylaşacaktır.
Teşekkür ederim üstadım
Sizin de dediğiniz üzere hiç ama hiç kolay değil çok zor çok bulanık.
Ermeni işareti demek🤔

1UMUT

Member
Ayrıca bişey sormak isterim siz değerli üstadlarımıza
Lorenz Z1 bölgede iş yapar mı
bölge dişi taş bazalt
erkek taş
Yumuşak ve sert taşlar yani
Biz öyle tabir ediyoruz dişi olanlar delikli olur erkek ise kayaç sert
Kireç taşı beyaz taş
Ayrıca sönmüş volkanik lav kalıntıları

kaplumbaga

Member
Batıya gidersen gocebeler doğuya gidersen asıl yerleşim güneye gidersen işe yaramaz bir höyük vay be tam bir zak zik...
Sunu bulamazsın çünkü mezarların bulunmaması için Zemin altı oda konulmuştur..

Dikkat et doğu sirtinin ufak bir düzlüğu vardır sırtta ne alaka dimi... dere y dır kutsal bir nokta

kaplumbaga

Member
Ayrıca bişey sormak isterim siz değerli üstadlarımıza
Lorenz Z1 bölgede iş yapar mı
bölge dişi taş bazalt
erkek taş
Yumuşak ve sert taşlar yani
Biz öyle tabir ediyoruz dişi olanlar delikli olur erkek ise kayaç sert
Kireç taşı beyaz taş
Ayrıca sönmüş volkanik lav kalıntıları
iş yapmaz çünkü aradığın daha derin

1UMUT

Member
Batıya gidersen gocebeler doğuya gidersen asıl yerleşim güneye gidersen işe yaramaz bir höyük vay be tam bir zak zik...
Sunu bulamazsın çünkü mezarların bulunmaması için Zemin altı oda konulmuştur..

Dikkat et doğu sirtinin ufak bir düzlüğu vardır sırtta ne alaka dimi... dere y dır kutsal bir nokta
Teşekkür ederim üstadim verdiğiniz bilgiler için
Zemin altı odaları nasıl tespit edeceğiz üstadim?

kaplumbaga

Member
Teşekkür ederim üstadim verdiğiniz bilgiler için
Zemin altı odaları nasıl tespit edeceğiz üstadim?
Tek bir sorum olacak vereceğin cevaba göre tespitini söyleyecek
O dere yatağının içinde batı tarafında sızıntı yapan bir su gözdesi vaarmi

Ozanrenasc

Bilgili Üye
Merhaba kardeşim dere kenarından eski yerleşim yerine ilerlemem gerekir. Daha çözemediysen yardımcı olabilirim.

1UMUT

Member
Tek bir sorum olacak vereceğin cevaba göre tespitini söyleyecek
O dere yatağının içinde batı tarafında sızıntı yapan bir su gözdesi vaarmi
Merhaba üstadim batı tarafında hem kaynak suyu var derenin altında kalmış şuan ama sular çekilince yani derenin üzerinde göletler ve barajlar yapılmış sulama için derenin suyu iyice çekilince kaynak su meydana çıkar kurumaz akar fazla bir akıntısı yok.
Ayrıca kuzey batı tarafına yakın kaynak suyun yukarısında suyun yer altında kaybolduğunu doğu tarafında ise doğuyor tekrar dere ile birleşiyor ve üst tarafında mağara gibi bir yapı var çökmüş şeklinde..

Suyun battığı yerde kuzey batı tarafında su çekilince içine girildi doğal ve yapay karışımi bir yapı mağara gibi su aşindirdiği için emin olamamak var üstadim doğal mı yapay mi diye Suyun kaybolduğu yerden giriş yapıldı 15-20 mt civarı ilerlediğinde bir kapı karşiliyor kapının sağı ve solu koltuk biçimli ortasi su girdabı derinlik tespit edilmedi ileri gidilmedi..
Hem cesaret edilmedi hem cesaretimizi kırdılar.

1UMUT

Member
Merhaba kardeşim dere kenarından eski yerleşim yerine ilerlemem gerekir. Daha çözemediysen yardımcı olabilirim.
Merhaba üstadim hangi yerleşim yeri derenin içine aldığı yer yani kuş bakışı bakıldığında yerleşim yeri mi yani ana işaretin olduğu yere yakın olan 3 katmanlı 3 temeli olan yapı kalintilari mi
Yoksa diğerleri mi
Doğu tarafında Güney tarafında ve batı tarafında ki yerleşim yerleri mi
Beni yönlendirecek bir iz bir emare yok
İşaretleri okuyamıyorum
Dokunuyorum düşünüyorum empati yapıyorum ama o kıvılcım bir türlü oluşmuyor
Eksik birşeyler varmı bende bilmiyorum
Yer çok zengin çok karmaşık ve üstatlarımızin dediği gibi zorlu.

Teşekkür ederim
Yardımlarınızı esirgemeyiniz lütfen