Acil. tesbit yapıldı. başlıklar altında.

frighti

Member
Tümülüs işi başlı başına zor bir iş zaten. yasal izinli kazı işide imkansız biliyorsun tümülüs olaylarında. tavsiyede edilmez zaten başka bir yol, işin gerisi biraz ağırdır. çalışma yapılan bölgeye devam edilirse sonuç alınma ihtimali vardır. konularımı incelersen tümülüslerin içi ile ilgili kafanda birşeyler oluşmasına yardımcı olur. görsel maksatlı paylaştığım bir konu vardı.
(görseldir) bintepeler'den açilmiş tümülüsler | Define Sohbeti - Define İşaretleri Çözümü
sevgili dostum örnekler roma tümülüs tarzı. zaten onlar mükemmel ötesi. buradakiler ise frigya dönemi. coğrafya yapılış şekli ve tarzı çok farklı. hani o açılan bir tümülüs var demiştim ya. işte o mesela kaplumbağa tarzı. mezar odası merkezden kaydirilmis ve ahşap ardıç ağacından. şu an zaten tümülüsle uğraşacak vakit yok. oda mezara kilitlendim. yalnız olduğum için maalesef bazen işin içinden çıkamıyorum ve yardım talep ediyorum.teşekkürler hepinizden Allah razı olsun.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Tespitleri cubukla yaptiysaniz; 1-2 gun sonra ayni sekilde tekrar tespit yapin. Ayni sonuc cikarsa yola devam. Tespit menfi cikarsa, cuhaz destegi alman farz olur.
GSM izlerine dikkat et insallah.

Kolay Gelsin.

frighti

Member
Tespitleri cubukla yaptiysaniz; 1-2 gun sonra ayni sekilde tekrar tespit yapin. Ayni sonuc cikarsa yola devam. Tespit menfi cikarsa, cuhaz destegi alman farz olur.
GSM izlerine dikkat et insallah.

Kolay Gelsin.
eyvallah ustam Allah razı olsun. bu yerde daha önce yine çubukla aynı ölçülerde aynı yerleri aldık. aradan yaklaşık 1-2 hafta geçti. ikiside bakir çubuk, ama farklı. ikışını de kullanan farklı. biri ben. yine aynı sonuç. onun için devam ediyoruz ama çöpü görmüşsündür. izin vermiyor anasını satayım :)

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Tümülüsün girişi açılmış olabilir mi ?Bu şekilde mezar odaları dıştan hepsinin tüneli oluyor içerden bağlantılı olmayan .Ama büyük kayanın şekli ve rengi ele veriyor ,onun altından sanki küçük bir tünel var odaya geçene kadar yoksa orda işte tünel devam mı ediyor yoksa ayrı bir mezar mı ?

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Kocaman bir sunak yeri var O tarafa dogru akıyor kapının önüne dogru sanki kavanoz gibi kaya yapmıslar kapağıda odur belki .

timur964

konularim
sunaklar çok derin sanki tumulusler için yapılmış aşağıya kadar inen kanalı ölçusu kadar arazide takip edin o bölgede giriş olabilir

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Benim dikkatimi işaretlediğim yer çekti. Kesme örülü taş gibi görünüyor. Eğerki öyleyse size zahmet gittiğinizde orayıda fotoğraflarmısınız. Aklımsa deli sorular :)

Ekli dosyayı görüntüle 154933

Turko

Uzman
Bugüne kadar gördüğüm en derin 3 lu oyma Allah yardımcınız olsun. Büyük oyma ile küçük oyma arası ölçü lecek çıkan rakam 1 mt ile carpilacak çıkan mt kadar küçük oyma yönünde gidilecek. Kanal boyu olculecek çıkan rakam ile 1 mt carpilacak bulunan rakam derinlik verir. 3 adet mezarın var aile tipi oda içinde oda sıralı mezar , Bu tarz oymalar değerli olur kanal ölçüleri ve en ufak murc izi dahi sonuca etki eder. Islem yapılan yer yanlış . Derinlik gördüğüm kadarı ile en az 6 metre . Katmanlar arasında kil ve kül tabakası tespitini yanıltır. Ufak kesim taşlar vardır mezar odasının 2 ci sırasında aralarındaki boşluklar yanıltır. Eğer sahte oda altında asıl mezar var ise kademe vardır merkezli değildir çubuk üstteki odaya gider . Oymalarin ölçülerini net tespit edersen ancak o şekilde nokta atışı yaparsın. Gördüğüm kadarı ile bölgede tümülüs yok . Rast gelsin bol şans.

frighti

Member
Bugüne kadar gördüğüm en derin 3 lu oyma Allah yardımcınız olsun. Büyük oyma ile küçük oyma arası ölçü lecek çıkan rakam 1 mt ile carpilacak çıkan mt kadar küçük oyma yönünde gidilecek. Kanal boyu olculecek çıkan rakam ile 1 mt carpilacak bulunan rakam derinlik verir. 3 adet mezarın var aile tipi oda içinde oda sıralı mezar , Bu tarz oymalar değerli olur kanal ölçüleri ve en ufak murc izi dahi sonuca etki eder. Islem yapılan yer yanlış . Derinlik gördüğüm kadarı ile en az 6 metre . Katmanlar arasında kil ve kül tabakası tespitini yanıltır. Ufak kesim taşlar vardır mezar odasının 2 ci sırasında aralarındaki boşluklar yanıltır. Eğer sahte oda altında asıl mezar var ise kademe vardır merkezli değildir çubuk üstteki odaya gider . Oymalarin ölçülerini net tespit edersen ancak o şekilde nokta atışı yaparsın. Gördüğüm kadarı ile bölgede tümülüs yok . Rast gelsin bol şans.
ustam taşın üzerinde farklı noktalarda farklı yönleri gösteren murc izi ve küçük oymalar mevcut. ayrıca 3 oymanın olduğu taşın alt tarafında yine bir 21 cm içe doğru derinlikte oyma var. tek olan oymanın derinligi ise 40 cm. kanallar arası uzunluk diyoruz ama hangi kanal? bir sürü kanal var