Anıt Yazısı HK.

Nikea

Aktif Üye

Usta selamlar üstte ilk sıradaki yazıyı çözemedim AY Y EMCON OY.Emcon isim olma ihtimali var.

2.Sıra ΑΟΘΡΟ günümüz okunuşu OFOROS'tur anlamı vergidir.Daha sonraki kelime ΚΑΘΥΠεΘΙΜΕΡ günümüz yazılışı KAΘHMEPINA anlamı HERGÜN demektir.

3.Sıra NYM ( ΔΕΝ ) anlamı değil vey bu değil gibi kelimeye ilavedir.Daha sonraki kelime COYPεITAY-U günümüz yazılışı KOUPεYON anlamı KESMEK-KESİLEN-KESİLMİŞ olandır.

4.Sıra ΒΝΘΟΜΜ günümüz yazılışı ΒΟΗΘΑ anlamı YARDIM demektir.Sornaki kelime ΙΝΑ ΝΘΗ ΟΗ günümüz yazılışı OXİ anlamı HAYIR demektir.

5.Sıra NINEK TA εOIC günümüz yazılışı ΤΙΠΟΤΑ anlamı HİÇBİRŞEY,HİÇ,ASLA,BOŞ,KATİYEN gibi anlamlar ifade eder.

Usta yazıya komple baktığımız zaman yazan kişi ödediği aşırı vergiden dolayı şikayet ediyor.Demişki hergün için vergi ödedim veya ödedik bu vergi yaşam içinde olabilir ama hiç birşeye yaramadı.Yazıda kesmekten bahsetmiş herhalde bir gün için vergi ödememiş o gün için kesmek kelimesini yani vergi yok anlamında kullanmıştır.Diğer bakış açımızda hergün yaşamak için vergi ödedim ama boşuna sonunda ölüm var gibi. [ Greek insanlarının yaşam için bulundukları konum için vergi ödeyerek yaşayan bir toplum olduğunu hatırlayalım bölgeye göre değişir ] Greek yazıtlara baktığınız zaman yazı çok uzun gözükebilir ama yunan yazıtları komple bu şekilde kalabalık harf ailesinden oluşuyor görende birşey var sanıyor.Çok yemek yedikleri gibi çokta uzatırlar birşey yazarken.Mesela yazıda Hayır kelimesine bakın ΙΝΑ ΝΘΗ ΟΗ şimdi hayır derken OXİ yani ochi yazıyoruz veya karşımızdaki kişiye söylüyoruz.

Taştaki yazı bundan ibaret yanlız size bir bilgi vereyim o yazıyı yazan herkimse sıradan bir kişi değil çok kaliteli işçilik var yazıda bilginiz olsun.Eğer mezar işareti dediğiniz gibi yakınında mevcutsa mezar kalitelidir.Bu kalitedeki yazının mezarıda kolay kolay her definecinin bulup açabileceği bir mezar değildir.Eğer mezar işareti yoksa, kayada sadece adamın hergün ödediği aşırı vergiyi anlatan sıradan bir şikayet yazısı mevcut.

Define Sohbeti
G.Y.E. © 2020
Benim felsefemde senin ve birçok bilgili arkadaşın değeri asla unutulmamalı ve değerler yaşatılmalıdır.

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Değerli Modum;
Öncelikle bu konuma ve bana yardımcı olduğun için sana sonsuz müteşekkirim.Dedikleri gibi kolay kolay yardım etmezler bu sitede köklüyümdür,birçok nick değiştirdim kimin nasıl hangi durumlarda yardımcı olduklarını bilirim.Baştacımsın sen benim şu dünyada bunu okutturmaya kalksam ancak ölümü beklemiş olurdum bu yüzden SENDEN ALLAH RAZI OLSUN inşallah doğru vakit ve zamanda açılışı yaparsam sizi haberdar ederim bunun bir karşılığı olmalı benim gözümde çok teşekkürler bilgi olsun diye birazdan birşey anlatıcam.Bu arada üstte dikdörtgen sunağı var bir defter genişliğinde,akarlı ve işçiliği çok güzel.
Kare oymayıda resimleme şansınız varmı, sağlı sollu ve geniş açıdan. Selametle kal

karakus1

Aktif Üye
mezar yazının altında. zemin altından giriş. ama hüpletmişler :(
daha geriden resimler yok mu?

Nikea

Aktif Üye
mezar yazının altında. zemin altından giriş. ama hüpletmişler :(
daha geriden resimler yok mu?
Ustam elinle koymuş gibi buldun bak şu işe,yer öyle bir yerdeki yol ağzı tam 2 ay etüd yapıldı başımıza neler geldi öyle kolay olsaydı herkes hüpletirdi.Resimler vardı köyümde ki evde herşeyim yanımda taşımam hiç ama şu dikdörtgenin fotoğrafını bulmaya çalışayım daha 2 gün önce geldim eve memleketteydim hiç aklıma gelmedi gidip bakmak.Şuanda gerekli bilgiye ulaştım Allah razı olsun modum Çok yardımcı oldu müsait bir zamanda etüd yapacaz inşallah.Öyle tek tük kişiyle olacak işler değil bunlar bu yer için gerekli maddi destek olması lazım iş gücü lazım 10 15 m az buz değil güvenlikli bir şekilde uğraştık ama yanlış konumdu kaydırma yapamazdık çökme riski var gidersem fotoğraflayacağım ama bu işler hemen hadi gidip başlayalımla olmuyor ustam saygılar.

Nikea

Aktif Üye

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Buyur ustam resmi ben çekmedim arşivden istedim,
Ekli dosyayı görüntüle 280282

sonbaharda çekildi 2018-2019 dönemi toprağın etüdlendiği yer 10mt kanalın akarı o yönde olduğu için ordan etüdledik.
Kayanın büyüklüğü görünmüyor, muhtemelen odası altındadır. Olduğu kaya ve etrafındaki ana kayalarda mezar bakabilirmisin.

Nikea

Aktif Üye
Kayanın büyüklüğü görünmüyor, muhtemelen odası altındadır. Olduğu kaya ve etrafındaki ana kayalarda mezar bakabilirmisin.
çok derinde olduğu kesin çünkü kapı büyüklüğünde taşlarla kapatmışlardı 5mtde bunlar çıktı,
vakko ustam çevirdi önemli birisinin yeriymiş Vali konumunda birisi olduğu kesin,
bakalım şuanlık birşeyler yapamayız,
maddi kaynaklarımı burada çok harcadım.

belimi doğrulttuğum anda inşallah :)

Sahinler

Aktif Üye

Usta selamlar üstte ilk sıradaki yazıyı çözemedim AY Y EMCON OY.Emcon isim olma ihtimali var.

2.Sıra ΑΟΘΡΟ günümüz okunuşu OFOROS'tur anlamı vergidir.Daha sonraki kelime ΚΑΘΥΠεΘΙΜΕΡ günümüz yazılışı KAΘHMEPINA anlamı HERGÜN demektir.

3.Sıra NYM ( ΔΕΝ ) anlamı değil vey bu değil gibi kelimeye ilavedir.Daha sonraki kelime COYPεITAY-U günümüz yazılışı KOUPεYON anlamı KESMEK-KESİLEN-KESİLMİŞ olandır.

4.Sıra ΒΝΘΟΜΜ günümüz yazılışı ΒΟΗΘΑ anlamı YARDIM demektir.Sornaki kelime ΙΝΑ ΝΘΗ ΟΗ günümüz yazılışı OXİ anlamı HAYIR demektir.

5.Sıra NINEK TA εOIC günümüz yazılışı ΤΙΠΟΤΑ anlamı HİÇBİRŞEY,HİÇ,ASLA,BOŞ,KATİYEN gibi anlamlar ifade eder.

Usta yazıya komple baktığımız zaman yazan kişi ödediği aşırı vergiden dolayı şikayet ediyor.Demişki hergün için vergi ödedim veya ödedik bu vergi yaşam içinde olabilir ama hiç birşeye yaramadı.Yazıda kesmekten bahsetmiş herhalde bir gün için vergi ödememiş o gün için kesmek kelimesini yani vergi yok anlamında kullanmıştır.Diğer bakış açımızda hergün yaşamak için vergi ödedim ama boşuna sonunda ölüm var gibi. [ Greek insanlarının yaşam için bulundukları konum için vergi ödeyerek yaşayan bir toplum olduğunu hatırlayalım bölgeye göre değişir ] Greek yazıtlara baktığınız zaman yazı çok uzun gözükebilir ama yunan yazıtları komple bu şekilde kalabalık harf ailesinden oluşuyor görende birşey var sanıyor.Çok yemek yedikleri gibi çokta uzatırlar birşey yazarken.Mesela yazıda Hayır kelimesine bakın ΙΝΑ ΝΘΗ ΟΗ şimdi hayır derken OXİ yani ochi yazıyoruz veya karşımızdaki kişiye söylüyoruz.

Taştaki yazı bundan ibaret yanlız size bir bilgi vereyim o yazıyı yazan herkimse sıradan bir kişi değil çok kaliteli işçilik var yazıda bilginiz olsun.Eğer mezar işareti dediğiniz gibi yakınında mevcutsa mezar kalitelidir.Bu kalitedeki yazının mezarıda kolay kolay her definecinin bulup açabileceği bir mezar değildir.Eğer mezar işareti yoksa, kayada sadece adamın hergün ödediği aşırı vergiyi anlatan sıradan bir şikayet yazısı mevcut.

Define Sohbeti
G.Y.E. © 2020
Ustam bende bi yazı var bakabilirmisiniz

karakus1

Aktif Üye
Buyur ustam resmi ben çekmedim arşivden istedim,
Ekli dosyayı görüntüle 280282

sonbaharda çekildi 2018-2019 dönemi toprağın etüdlendiği yer 10mt kanalın akarı o yönde olduğu için ordan etüdledik.
ustam bu oyma yazıların neresinde tam üzerinde mi sağında mı solunda mı. sağ veya solunda ise ne kadar mesafe var aralarında
bir de yazının karşıdan uzaktan resmi varsa arşivinizde yükler misiniz ltf?

Nikea

Aktif Üye
Oyoyoy Yiğido hoş geldin Yiğido yanlış hatırlamıyorsam burayı tamamlamıştın bildiğim kadarıyla
yanlış hatırlamışsın üstad,
burayı dediğim gibi 3 ekip birde nerden çıktıysa Bu siteye geçen sene 1 Mod tarafındanda konu açılmış en sağlamı biziz burayı 7/24 gören bir ekip arkadaşımız var gerekli maddi ve işgücü desteği olduğu zaman inşallah.
Herşeyin bir vakti zamanı var.

Nikea

Aktif Üye
ustam bu oyma yazıların neresinde tam üzerinde mi sağında mı solunda mı. sağ veya solunda ise ne kadar mesafe var aralarında
bir de yazının karşıdan uzaktan resmi varsa arşivinizde yükler misiniz ltf?
kayanın üstünde adamlar traşlayıp dikdörtgen sunağı yapmışlar,
sonra yazı (çevrildi)
Zaten 1 ya da 2 aya gidicem tekrardan gpr götürecektim fakat oda toprakta değil kayanın içinde belli çevrilmeden önce israilli birisine göndermiştik fotoğrafı tanıdık gönderdi,
vali dedi birşeyler dedi karısı oğluyla 3 oda şeklinde gömmüşler denildi,
çoçuk odasında lahitli şekilde duırduğu söylendi bayanın eşyalarla durduğu vs inanmamıştım.
Yazıt çevrilince olanak veriyorum gibi oldu,
Gidersem videolu bir şekilde sunacağım kardeşim,
Yer çok zorda hemde çok