Anne Baba Hakki

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Bir adam gelerek: "Ey Allah'ın Resûlü iyi davranıp hoş sohbette bulunmama en ziyaâde kim hak sâhibidir?" diye sordu. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Annen!" diye cevap verdi. Adam: "Sonra kim?" dedi, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) "Annen!" diye cevap verdi. Adam tekrar: "Sonra kim?" dedi Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) yine: "Annen!" diye cevap verdi. Adam tekrar sordu: "Sonra kim?" Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu dördüncüyü: "Baban!" diye cevapladı."

Buhârî, Edeb 2; Müslim, Birr 1, (2548).

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
3 KİŞİNİN DUASI GERİ ÇEVRİLMEZ: 1- Babanın (evladına) duası. Babanın evladına duası, Peygamber'in ümmetine duası gibidir.
2- Misafirin duası.
3- Mazlumun duası (Tirmizi, Birr, 7/1905)." Babanın bedduasıda geri dönmez bundanda sakınmak gerek :)

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
3 KİŞİNİN DUASI GERİ ÇEVRİLMEZ: 1- Babanın (evladına) duası. Babanın evladına duası, Peygamber'in ümmetine duası gibidir.
2- Misafirin duası.
3- Mazlumun duası (Tirmizi, Birr, 7/1905)." Babanın bedduasıda geri dönmez bundanda sakınmak gerek :)
EyvALLAH ustam eline saglik.

Mushap

Editör
valla alimle zalimin aynı urbayı giydiği bir zamanda yaşıyoruz.kim iyi kim kötü ,kim dindar kim dinsiz herşey karışmış birbirine.ben diyorum ki aklı olan kul hakkına girmez.ana baba ise ALLAH C.C. dan sonra insanın ikinci yaratıcısıdır.ana babanın etinden olup ona hakkıyla muamele etmeyen yaratıcısına karşı da dürüst olamaz.ALLAH hazretlerinin yarattığı nimete,can verdiği mahlukata hakkıyla muamele etmeyen ,hakir gören zulm eden de onun şefaatinden uzaktır.imanı dilde değil,gönülde olanlardan eylesin mevlam.şeytanın vesvesesinden,kibirinden korusun hepimizi,bu mübarek günlerde
Guzel kardesim cok iyi niyyet ile yazdigin belli masaallah ancak kucuk bir hatirlatma yapmak durumundayim.yaratmak kelimesi yoktan var etmek demektir ve Allah a mahsusdur .hic bir sekilde yaratilmis olanlar icin kullanilmasi uygun degildir.insanin yaratilisini anlatan ayet meallerinde akittiginiz meniyi gordunuz mu onu yaratan sizmisiniz yok sa biz mi (mealde eksik yazmis olabilirim kurani kerime bakip yazmak isterdim ancak firsatim olmadi) buyurmaktadir.kucuk bir ayrinti gibi gorunebilir ancak alemlerin rabbi ne ait bir sifati bir insan icin kullanmak buyuk bir yanlis olabilir.

Tastan

Editör
Yüregine saglık ustam rabbim tüm kardeşligi anne baba ve tüm büyük kıymetlilerimize karsı hayırlı vefalı sadık evlatlar olmayı nasib etsin inşallah.