Ates ve define iliskisi..

Turko

Uzman
Mantıklı gelmedi örnekleri yok ilk defa duyuyorum özellikle işlenmiş altının bukadar yoğun salınım yapacağına ihtimal vermiyorum öyle olmuş olsaydı daha önce bu konu ile alakalı yazılar görseller görmüş olurduk , Belki bir ihtimal mezarda sıkışan gaz salinimi ile olmuş olabilir.

Efob

Yeni Üye
Hayirli ramazanlar arkadaslar..actigim konu daha once bir kere islenmis ama aradigim cevabi orda bulamadim.hem kendi adima hemde baska bir uyenin belki kafasindaki soru isaretleri dagilabilir diye dusundum..benim calisma bolgem trakya.ilk ogrendigim define isareti ates oldu.orda attes yandi altin var burda yandi altin var...eskilerin agzindan dusmezdi bunlar..ama bana denk gelmedi..gecen sene yetrsiz malzemeyle gittigim bir yerde ates vakasina denk geldik..teyzemin biri mayis ayi olmasi lazim gece ewe donerken bahcesinde atesi gorunce korkudan bayiliyor..tabi biz dururmuyuz ogluyla beraber basladik bahceyi arastirmaya..onlar birvyerde oturdu ben calistim iki nokta belirledim..sordugumda ates cikan yerin oldugunu tegit ettiler ikinci yerdende ates ciktigini gormusler ama oglunada bisey solememisler ogluda benle beraber ogrendi..anliyacaginiz ben buralarda cekim aldim degerli cekimi aldim..bayramda daha genis kapsamli gidip olumlu olursa calisma yapilacak..benim arastirmalarima gore.topraktan ates cikmasinin sebebleri yer catlaginda cikan metan gazi olabilir,sehit mezarlarinden isik suzmeleri cikabiliyormus,umut ettigim sey eski zamanlarda bazi toplumlar gomulerin ustune birsey dokermis tam aklimda degil ama bundan kaynaklanan ates olabilirmis..simdi basina boyle bir sey gelen varmi,bir fikri olan varmi....DEGERLİ ARKADASLAR HER BİRİNİZİN FİKRİ BENİM İCİN ONEMLDİR...yazi uzun oldu hakknizi helal edin..
Ben 6 7 yaslarindaydim bundan 30 sene once mayis 6 hidirellez gunu sahit oldum ve butun aile fertleride bizim gordugumuz oyle ışık falan degil bildiğiniz 2 yuksekliginde alev gök kuşağının tum renklerini barindiran sesi hal kulagimda alev var ama etrafindan hic birsey yanmiyor yarim metre onumuzde sizce orda da var olabilirmi birseyler

Efob

Yeni Üye
Ben 6 7 yaslarindaydim bundan 30 sene once mayis 6 hidirellez gunu sahit oldum ve butun aile fertleride bizim gordugumuz oyle ışık falan degil bildiğiniz 2 yuksekliginde alev gök kuşağının tum renklerini barindiran sesi hal kulagimda alev var ama etrafindan hic birsey yanmiyor yarim metre onumuzde sizce orda da var olabilirmi birseyler

Efob

Yeni Üye
Mhmt82 kardesim,
Bu ates dedikleri yilin sadece ayni ayinda ve ayni gununde birkez gozukuyor. Ates bir yerden cikip ileride bir noktaya kadar gidiyor ve orada kayboluyor, dogru mu?

Bu noktayi size gosteriyorlar ve siz orada cubuk tutup degerli tespiti yapiyorsunuz, dogru mu?

Cevaplarindan sonra olayi netlestirecegim

Efob

Yeni Üye
Ben 6 7 yaslarindaydim bundan 30 sene once mayis 6 hidirellez gunu sahit oldum ve butun aile fertleride bizim gordugumuz oyle ışık falan degil bildiğiniz 2 yuksekliginde alev gök kuşağının tum renklerini barindiran sesi hal kulagimda alev var ama etrafindan hic birsey yanmiyor yarim metre onumuzde sizce orda da var olabilirmi birseyler bana da yardimci olurmusunuz birde sunu soyleyim daha once belki 5 belki on yil ara ile ayni yerdevayni gunde sahit olanlar onlar papaz definesi diyor ama biz yasadigimizi biliyoruz sadece merek ettim

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Ben 6 7 yaslarindaydim bundan 30 sene once mayis 6 hidirellez gunu sahit oldum ve butun aile fertleride bizim gordugumuz oyle ışık falan degil bildiğiniz 2 yuksekliginde alev gök kuşağının tum renklerini barindiran sesi hal kulagimda alev var ama etrafindan hic birsey yanmiyor yarim metre onumuzde sizce orda da var olabilirmi birseyler bana da yardimci olurmusunuz birde sunu soyleyim daha once belki 5 belki on yil ara ile ayni yerdevayni gunde sahit olanlar onlar papaz definesi diyor ama biz yasadigimizi biliyoruz sadece merek ettim
Kismet arkadasim denemekte yarar var.herkez herseyi bilmez sen icinden geceni yap yokla biiraz..

eski

Editör
Büyüklerimiz yaşlılar anlatılardı Allah cümlesine rahmet eylesin. Anlattıkları köylerin civarlarında belli yerlerinde , kırsalda, dağda, tepede ,ormanda vs. zaman zaman küçük ateşler gördüklerini anlatırlardı. O mevkiye doğru gittiklerinde ateşin kaybolduğundan bahsederlerdi.
Bu ateşlerle bağlantılı defineyle ilgili teorilerde üretilirdi.
Hatta bazıları üç harfliler olabileceğinden bahsederdi.
...................
Birde köyde yaşayıp defineyle uğraşan büyüklerimizin anlattıkları mevcut. çoğu rahmetli oldular ( Allah cümlesine rahmet eylesin )
Elektiriğin olmadığını , arazide el gaz kandillerini kullandıklarını , mecbur kalmadıkça yakmadıklarını anlatırlardı. köy tarafndan gelen olduğunda söndürdüklerini , mecbur kalırsa yeri terk ettiklerini anlatırlardı.
Şimdiki gibi telsizlerin , telefonların olmadığını , gözcü kullanmak gerektiğinde , gözcünün görünen farklı istikamette durduğunu , gerektiğinde kısa süre gaz fenerini yakıp söndürdüğünü anlatırlardı.
...
Eski zamanlarda ateşin define ile ilişkisini bilememde ,
Defineciyle ateşin ilişkisi mevcutmuş.

Turgay57

Yeni Üye
Ayn olayı bende yaşadım. 2013 yılında 17 yasımdayken köyde arabayla giderken yolun kenarındaki tarlada alev şeklinde ateş gibi birşey bende gördüm.görür görmez önüme bakıp yoluma devam ettim cok korkmustum. 5 dakka sonra yanıma birilerini alıp döndüğümde ortada hiç bir şey yoktu.ço ilginçti. İk basta 3 harflilerden sandım. Sonra yıllarca internet ortamında arastırdıktan sonra baska bir define sitesinde bu konuya değindiklerini gördüm ve burda da bahsedildiği gibi, bunun gaz sıkışması vs olabileceği idi. Gerçekten çok ilginç.

Turgay57

Yeni Üye
Ve bir şey daha o şekilde rengarenk gaz cıkması orada altın vs olabileceğine delalet edebiliyormus. Altının oksitlenmesi vs yukarda bahsi geçmiş. Olma ihtimali olabilir diye düsünüyorum. Bilimsel olarak acıklamasını bilmem gerek

Ledun

Bilgili Üye
Ve bir şey daha o şekilde rengarenk gaz cıkması orada altın vs olabileceğine delalet edebiliyormus. Altının oksitlenmesi vs yukarda bahsi geçmiş. Olma ihtimali olabilir diye düsünüyorum. Bilimsel olarak acıklamasını bilmem gerek
Altin oksitlenmediği için altindir. Oksitlenseydi demir gibi bisey olurdu.
Altini kiymetli yapan ozel hususiyet veren Cenabi Allahtir cc.
Altin oyle bir metaldir ki,
Nasil ki Peygamber Efendimiz sav de bir insandir amma herkesin golgesi oldugu halde Efendimizin sav golgesi yoktur. Cunku nurdur.
Teşbihde hata olmaz, altin diger metallerin icinde boyledir.
Dedektor yetersiz, cubukcu mevzu altin olunca cahil kalir, noktalayamaz. Her metalin ustune geldiginde tespit edersin altin hic kafasini kaldirmaz yurur gecersin.
Altin oksitlenmezz.
Her metal topragin icindw zamana bagli olarak mineraline doner, altin metal haline geldikten sonra 100.000 sene toprakda kalsa erimez minerale donmez.

Yoruldum yahu yazarken :)

Efob

Yeni Üye
Evet doğru hatta kül döktüler diy
ehatirliyorum Sizce

Efob

Yeni Üye
Mhmt82 kardesim,
Bu ates dedikleri yilin sadece ayni ayinda ve ayni gununde birkez gozukuyor. Ates bir yerden cikip ileride bir noktaya kadar gidiyor ve orada kayboluyor, dogru mu?

Bu noktayi size gosteriyorlar ve siz orada cubuk tutup degerli tespiti yapiyorsunuz, dogru mu?

Cevaplarindan sonra olayi netlestirecegim insallah.
Evet dogru