Avdalaz Kalesi Kaya Yerleşimleri ve Mezarlar

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Katılım
19 Ara 2016
Mesajlar
2,355
Tepkime puanı
1,297
Puanları
23
Konum
꧁꧂ ❝Çorum/Province❝
Avdalaz Kalesi Kaya yerleşimleri - AfyonkarahisarAvdalaz Kalesi Frig Vadisi Afyon İhsaniye İlçesi Ayazini kasabası ile Yeşilmahalle arasında bulunmaktadır. (Ayazini kasabasının doğusunda bulunmaktadır.)

Tüf kayaya oyulmuş çok katlı ve odalı yerleşim birimidir.Kaya kütlesinin üst girişinde büyük bir sarnıç, alt kısmında ise mezar odaları bulunmaktadır.

Kalenin savunma amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Bizans döneminde yapılmıştır.
Ayazini I. derece arkeolojik ve doğal sitin kuzey ucunda, Ayazini beldesinin kuzeybatısında ve Avdalaz Vadisi’nin çıkışında yer almaktadır.

Avdalaz Kalesi çok katlı yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mekanlar iç içe geçmiş odalar zinciri halinde yer almakta, katlar içinde kendi içinde asma kat biçiminde yapılanlar da vardır. Katlara çıkılan merdivenli bölümün ilk bölümünde ve merdivenin sağında, içerisine merdivenlerle inilebilen büyük bir sarnıç bulunmaktadır. Bugün itibariyle ilk basamaklar sağlam olmakla birlikte daha aşağıdaki merdivenler aşındığı için aşağıya kadar inilememektedir. Ayrıca katlar içerisinde erzak depolamak için oyulmuş birimler, duvarlarda nişler ve bazı duvarlarda gözetleme delikleri mevcuttur. Katlar arasında geçiş gerek kaya bloğunun ortasındaki merdivenlerle gerekse bugünkü yangın merdivenlerini andıran dış merdivenlerle sağlanmaktadır. Kalenin etrafında zemine oyulmuş mezarlar ve kaklıklar mevcuttur. Kaklıklar kalenin bulunduğu alanda Frigler’in varlığını göstermektedir. Kale etrafında yapılan yüzey araştırmasında bulunan seramikler, burada Roma Dönemi ve Bizans Dönemi'nin varlığını ispatlamaktadır. Kale Bizans Dönemi'nde komuta merkezi olarak kullanılmıştır.
Ekli dosyayı görüntüle 180470Ekli dosyayı görüntüle 180471Ekli dosyayı görüntüle 180472Ekli dosyayı görüntüle 180473Ekli dosyayı görüntüle 180474Ekli dosyayı görüntüle 180475Ekli dosyayı görüntüle 180476Ekli dosyayı görüntüle 180477
 
Son düzenleme:
Üst