Aynı konu yuvarlak oymalar (Devamı)

Cenat

Aktif Üye
Kazanma kardeşim bak nekadar güzel çizmişsin bu konunun birönceki versiyonunda yön olarak kabul ettiğin kısmın tam ters yönünde inceleme yap bunu ozamanda tartışmaya açmıştık yuvarlak oymaların meğili kazdığın yönün aksi yönünde şefkini kırmak istemem ama yeni açtığın bu konunda ustalarımda aksi yön olabilirmi diye görüş sahibi bir gününü alır aksi yönde araştırma yapman bukadar uğraştın güç sarfettin bari müfakatını alırsın inşallah.
YÜCE RABBİM KOLAYLIK VERSİN.

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
muhtemelen dogal yerde calısıyorsunuz etrafı bır resmıleyebılırmısınız

ateduman

Member
Ekli dosyayı görüntüle 126368Ekli dosyayı görüntüle 126369Ekli dosyayı görüntüle 126370 arkadaşım kolay gelsin baya bir çaba sarfetmissin allah yardımcın olsun inşallah. ama üzülerek sana bir şey demek istiyorum. çalışma yaptığın bölge tamen yanlış. bunun sebeplireine gelelim.
1. resimde açık ve net bir şekilde belliki bulunduğun ( işaretlerin bulunduğu kaya ana kaya. ana kaya altında yanında bir şey bulamazsın . bunun ana kaya olduğunun 3 ihtimali var. bence bunun etrafında birşey aramayı bırak.
1. ihtimal siyah içine aldığım büyük ve ayrı oyma bu kaya olma ihtimali çok yüksek. işaretlerden buranın bir mezar alanı olduğu fikri çıkartıldığında diğer 3 işaretin bulunduğu yönlerde muhakkak ki eşit uzaklıklarda ve simetrik olarak 3 ayrı mezar olabilir. fakat oymaların derinliğinden ve birbirine olan mesafelerine bakılınca bu kayadan biraz aralı ve yaklaşık 4-6 metre derinliğinde . bu kayanın altında birşey olmama ihtimalini güçlendiren unsur ise kayada kanalların bulunmaması.

2. ihtimal . oymalar arası çizdiğim merkez odaklı şekilde merkezde bulunan alan tam üzeridnde işaretlerin olduğu kaya. çok simetrik bir şekilde çizilmiş. 3 ayrı oyma mezar alanı siyah oyma ise bunlara ait bir odayı gösteriyor olabilir.

3. ihtimal ( benim muhtemel dediğim) bu oymalar bir mezar alanından ziyade tamamen eşkiya bölgesi ve eşkiya işareti . oymalar tamamen bölgeleri göstermekte . 1 bölge 2. bölge ve 3. bölge . ama kolay bir unsur değil . sebebi de eşkiya işaretlerinde oymalarda direk define yerine işaret yönlerinde defneye götürecek başka işaret olma olasılığı çok yüksek .

kanımca sen çalışmanı kayaya yada hemen çevresine bulaşmadan etrafında birşeyler arayarak yapman gerekiyor. çunku bu kadar bariz işaretin altında birşey çıkması çok ama çok zor . sürekli bölgede çalışan birisi gibisin. şuraya çevreninde resimlerini atarmısın lütfen . kayaya çıkıp 50 metre etraflı 5 6 fotoğraf etrafının.

gelelim 2. resme ikinci resimde bulunan ve kayaya dayanan diger kayalar itina ile dizilmiş . hiçbir mezarda ana kayanın etrafına bu şekilde kayya dizildiğini ve mezar yapıldığını görmedim. ( ukalalık olmasın araştırdığım ve gördüğüm kadarıyla ). buda yine bana ana kayayı sabitlemek için kullanılmıs ve sürekli uğrak alanı olan bir bölge havası kattı. burdada yine eşkiya yaşam alanı olduğu aşikar gibi.

3. resimde ( bu ihtimal bence zayıf bir ihtimal ama yuvarlak içine aldığım oyma düz bir kayada değil. kaya hafif bombeli ki buda alanın mazar alanı olmasını tamamen çürütüyor. illaki bir şey arayacağım diyorsan mavi taralı alana bak. bence sen mezar arama. mezardan çok daha değerli eşkiya bölgesi konumunda ve özenle yapılmış. etraflı farklı aramalara yönel. detaylı resim çek ve defalarca izle burada paylaş. muhakka ki bir işaret vardır. basit bir şey gibi değil. 100 metre etraflı kayaları sakın pas geçme resim çek ve paylaş. arazi yapısını vs vs..
bahtın bol olsun

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Yorumlarınız için tesekkur ederim arkadaslar.
İsteyen istediği yorumu yapmakta sıkıntı duymasın.Zaten bu sebebten açtım konuyu ben.
1 elin nesi var 2 elin sesi var.. Bilgi paylaşıldıkça güzeldir .. Sağolun hepiniz
Şimdi arkadaslar etrafın resimlerini istiyorsunuz ama elimde olan onlar .Yeni çekmem için kar kalkması lazım .. :(
Bir insan çalıştıgı yer de; Doğal mı değilmi ? İLLaki anlamaz mı .Yani çıkan taşlar , içerde söktüğümüz taşların birbirleriyle sert çamur harcıyla yapıştırıldıgı , dizilişleri vs. bunlar olmasa zaten 2.5 mtrede bırakırdık .4 mtye kadar bu sekilde tek tek o sert çamuru neyden yapıyolarsa tasları söke söke indik .Halen de aynı sekilde devam ediyor .Yani o çamur harçlı mucur bitse tamam dicez ama hala devam ediyor nereye kadar edecek .
Etrafta var dandik oymalar 1 mt eşeleyince buluyorsun ama emeğine değmiyor.Bu civardaki en temiz ,Net işçiliği güzel olan şaret bu .

ateduman

Member
kardeşim açıkçası ben sert çamur veya kireçten ziyade taşlar arasında zamanla oluşuş bir tortu olduğunu dusunuyorum. sadece son attığın resimde muntazam bir işçilik var . o da sizin işçiliğiniz. harika bir kazı yapmıssınız ve gayet düzgün. resim aldatıcı olabilir ama son resimde derin kuyunun ( kazdığınız çukurun) bittiği alan sanki bir oda gibi görünmüş ki sanırım değil. öyle olsa saten bulmussunuz demektir. haaaaa illaki çalışmayı yapan sizsiniz . taşlar arasında ve kazı yapılan alanda bir işçilik sezdiyseniz ki . eğer böyle birşey varsa taş yapısından koskoca bir yeraltı şehri gibi duruyor. ama bence o taşlar tamamen doğal oluşumla o şekilde yapışmıştır. bazı kazılarda kazılan alanlarda kare kare yada parça parça taşlar kayalar çıkar vurursun ayrılır. bu seni yanıltmasın. dediğim gibi ben çalışma bölgesinin yanlıs olduğunu dusunuyorum. saten 4 metreye kadar ufak ta olsa bir işaret engel vs ile karsılasmanız gerekir di

aslan81

Moderatör
Moderatör
kazama arkadaşımıza ilk sorulacak soru sona kalmış ,kardeş sen araçı bırakıp 1 saat yürüme mesafesinde bu işareti ne yaparken buldun ,piknik desem olmaz ,hobi balık desem yer tepede ,sınır geçiyon dağlık bölgede geçerken gördün desem değil illaki bir işaret yada çoban getirdi seni buraya önce onu bilelim geç oldu yinede devam edebiliriz cevaptan sonra bu ilki neden söylemedin neden sorulmadı,birde yönleri hiç yazmamışsın ,burası ermeni bölgesşmi nedir ?,
birde ben diyecektim 1umut yazmış yuvarlak oymaların dışında murç yok ,içinde de yok anladığım yoksa bakmışındır elle içlerini yoklaman gerek hiç bir zaman tam yuvarlak olmaz ya içten yada dıştan yön verir bunlarda dışta V yapıyor ,bunun benzeri ECE07 arkadaşımızda vardı onda da kanal yoktu sadece oymalar vardı sonuç aldımı bilmiyoruz,, burada benim ilk yorumum kanal yok yön vermiyorsa taşın kenarına enyakın oyma tarafıdır siz onu denemişsiniz zaten 2. düşüncem yaslanmış kayalar onlar normal değil elle dizilmiş gibi sal taşı gibiler ,şu ihtimalide ortadan kaldırsak iyi olacak rum ve ermeniler işarete kuyuya yakın yere gömüp üzerine ağaç dikermiş sendeki çevreden farklı ağaçmı ,ahlat vb gibi sanki,incir gibi sürekli filizlenip çoğalan bir ağaçsa nokta orası orayı temizlesen iyi olcak,
-3. ihtimal oymalardan birisi ağız kısmının çapından derinse bu kayanın yanından eski yol geçer ve buda seni çok uzakta olmayan bir işarete-kuyuya götürür diğer oymalar bu işaretin-kuyunun çevresinde olur,
4.ihtimal aşağıda derede bir kayada demiryada çivi çakılı ve onun yanındaki patika seni buraya getiriyor ğyleyse araman gereken faeklı bir şey,
4.ihtimal enbaşta yazdığım burası ermeni bölgesi ve bu ermeni işiyse öncelik işaretli taşın kuzey yan tarafında kasa aranmalıydı yada yaslama kayaların kapadığı tarafta öncelik aktaracaklarım bunlar,

Son düzenleme:

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Köyde çobanlık yapan arkadasım var .Bu işlerle ilgilenir görmüş denk gelmiş aradı beni .
Fırsatını bulunca basıp gittim .O kadar göze çarpacak bi halde değildi zeminle sıfır halde hatta biraz da temizlik yaptım .Dikkatli bakılmazsa üstünden basıp gecebilir bir insan. aslan81 güzel yakaldın ama .Demi bu adamın orda ne işi var diye .
Ermeni bölgesi değil.
Roma dönemi kalıntıları mevcut.