Az Çok demeyelim Boş Gecmeyelim.millet çalışıyor siftah yapan çoğaldı

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Katılım
27 Nis 2018
Mesajlar
7,967
Tepkime puanı
9,640
Puanları
23
Konum
Yaşamın olduğu her yer
Tarihi eser kaçakçılığında geçen yıla oranla yüzde 80-90 artış olduğuna işaret eden yetkililer, “Kayseri’de son 10 günde, bir yılda yakalanan kadar tarihi eser ele geçirildi” diye konuştular.


Arkeolog Nurettin Özkan, bir yere müzeci veya araştırmacı geldiğinde bölgeye ilginin arttığını ve kaçak kazaların başladığını anlatarak, şöyle devam etti:
“Toplumumuzda tarih ve kültür bilinci olmadığı için tarihi eserleri yağmalamakta cesur davranılıyor. Tarih ve kültürel mirası son derece zengin olan ülkemiz tarihi eser kaçakçıları için tam bir cennet. Maalesef tarihi eser kaçakçılığı trafiğinde, Türkiye düğüm noktası. Picasso tabloları bile Türkiye’den çıkıyor.”

SON 10 GÜNDE ELE GEÇİRİLENLER
Emniyet ve jandarma ekiplerince, son 10 günde tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyonlar ise şöyle:
Kayseri‘nin Melikgazi ilçesine bağlı Hisarcık beldesi ile Nevşehir’in Avanos ilçesinde, alıcı gibi davranan jandarma ekiplerine tarihi eser satmak isteyen ve aralarında 2 imam ile bir emekli başkomiserin bulunduğu 12 kişi suçüstü yakalandı. Sanıklar çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Operasyonda; 5 heykel, 3 gözyaşı şişesi, Osmanlı dönemine ait 1 işlemeli sürahi ile 4 sikke, Roma dönemine ait 2 küp ile 9 sikke, Bizans dönemine ait 112 sikke, etnoğrafik değeri olan altın işlemeli 1 Kuranıkerim, 1 İsa figürlü ikona, 1 çift altın küpe, 2 vazo, 1 tüfek, 1 tabanca, 1 kılıç, 5 kama ve çok sayıda eski pul ele geçirildi.
Kayseri‘nin Talas İlçesi Bahçelievler Mahallesi’nde, bir evde yapılan aramada Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait tarihi değeri olan 311 adet sikke, Roma dönemine ait 3 adet cam gözyaşı şişesi, 1 adet cam şamdan ve bronz küpe ile Bizans dönemine ait bronz kabartmalı 3 haç figürü bulundu. Tarihi eser ticareti yaptıkları belirlenen 2 kişi tutuklanarak, cezaevine konuldu.

“RÜYASINDA GÖRÜP KAZI YAPMIŞ”
Kayseri‘nin İncesu ilçesine bağlı Kızılören köyünde, gece tarlasında define bulmak için kaçak kazı yapan 2 kardeş devriye gezen jandarma ekiplerince suçüstü yakalandı. Kardeşlerden biri, ifadesinde “rüyada tarlasında bir küp altın gömülü olduğunu görmesi üzerine kardeşiyle kaçak kazı yaptıklarını” belirtti.
Kayseri‘nin Bünyan ilçesine bağlı Emirören köyünde alıcı gibi davranan jandarma ekiplerine Roma dönemine ait üzerinde 4 insan başı kabartması bulunan 1 metre uzunluğunda mermer sütunu, 15 bin dolar karşılığında satmak isteyen 2 kişi gözaltına alındı.
Sanıkların evlerinde yapılar aramada ise Roma dönemine ait bir adet gözyaşı şişesi ve bakır tas ile el yazması Kuranıkerim bulundu.
Kayseri‘nin Melikgazi ilçesi Tavlusun köyünde define bulmak için gece taş ocakları bölgesinde izinsiz kazı yapan 4 kişi gözaltına alındı.
Manisa‘nın Saruhanlı ilçesi Halitpaşa beldesinde, jandarma tarafından düzenlenen operasyonda, tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları belirlenen 4 kişi, çeşitli dönemlere ait sikkeler, çanak, el tokmağı ve tuğralı kırık yaka iğnesiyle gözaltına alındı. Olayla ilgili 2 kişinin de arandığı belirtildi.
Gaziantep‘te, alıcı gibi davranan jandarma timlerine 250 dolara anlaştıkları 22 adet sikkeyi satmak isteyen 4 kişi de, 2 tabancayla suçüstü yakalandı.
Burdur-Fethiye karayolunda, jandarma ekiplerinin şüphe üzerine durdurdukları bir otomobilde yapılan aramada, otomobilin gizli bölümlerine yerleştirilmiş Roma dönemine ait çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.
Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlar Şube Müdürlüğü Mali Büro ekiplerince Cemalpaşa Mahallesi’nde hediyelik eşya satan bir işyerine düzenlenen operasyonda da, bir kişi çeşitli dönemlere ait 33 parça tarihi eserle yakalandı.
Aydın‘ın Kuyucak ilçesi Yamalak beldesinde bir ihbarla 2 kişinin evinde yapılan aramada, Roma dönemine ait 3 kandil, 1 su matarası ve 1 kulplu vazo bulundu, 2 kişi gözaltına alındı.

TARİHİ MEKANDA KAÇAK KAZI
Şanlıurfa‘nın Viranşehir İlçe Jandarma Bölük komutanlığı ekipleri, aldıkları bir ihbar üzerine Yolbilen köyüne bağlı Orta Yolbilen mezrasına düzenledikleri baskında, evinin yanındaki kendisine ait arazide kaçak kazı yapan 1 kişiyi suçüstü yakaladı.
Şanlıurfa Müze Müdürlüğü’nde görev yapan Arkeolog Hamza Güllüce, kaçak kazı yapılan alanın M.S 1. yüzyıl sonlarına ait 11 metre boyunda, 9 ölü gömme yeri bulunan ve zemini mozaiklerle kaplı kutsal bir mekan olduğunu söyledi. Alanın tamamının renkli mozaiklerle kaplı olduğuna dikkati çeken Güllüce, mozaiklerin büyük bölümünün tahrip olduğunu belirtti.
 

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Katılım
18 Ocak 2019
Mesajlar
1,332
Tepkime puanı
2,815
Puanları
23
Konum
Tekirdağ
22 sikkeyi 250 dolara satmaya çalışmak da ne demek ?
Götür müzeye o kadar veriyorlar zaten..
 

hayalsaati

Bilgili Üye
Katılım
13 Ocak 2019
Mesajlar
206
Tepkime puanı
64
Puanları
5
Bizim hemşeriler boş durmamış. Bunlar okumuş olanlar okumamışlar tedbir almıştır.
 
Üst