Bahçeden çıkan lahit

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
evet bir yetişkin lahiti olamaz. dahası olmalı bence .
aile mezarıda olabilir bu benim fikrim

Kristof34

DogacıyıZ
Frigler Hititler ve urartular da soylular icin kaya sandık oda tipi mezarlar yapılır yoksul avam tabaka ise yakılarak gömülürdü. Bu yakma kültürü bir dönem greklerde de uygulanmıstır lakin genel olarak avam dedigimiz tabaka yakılarak gömülmüs. Benim bizzat yakılarak görmüs olduklarım küp icindeydiler. Yani büyük bir küp düsün icine iki büklüm insanı koymuslar icinden hem kemikler hem küller cıkıyordu. Sizin buldugunuz bana göre mezar yada bebek lahiti degil öyle olsa idi mutlaka soylu bir bebege ait olmalıydı ve üzerinde kıytırıktanda olsa bir yazı bir kabartma bir süsleme mutlaka olmalıydı. Simdi en önemli sey buna mezar demek icin icinden cıkan kemiklerin insan kemigi olduguna emin olmak gerekir mesela kafa tası, legen kemigi varmıydı? Kac parca kemik cıktı? Bence baska bir amaca hizmet eden kullanım amaclı yapılmıs birsey bu lahit degil! Yinede madem calısma alanınız bir yasantı sahası size tavsiyem pulse bir makine ile alanı yoklamak.

keremefe_54

Yeni Üye
Frigler Hititler ve urartular da soylular icin kaya sandık oda tipi mezarlar yapılır yoksul avam tabaka ise yakılarak gömülürdü. Bu yakma kültürü bir dönem greklerde de uygulanmıstır lakin genel olarak avam dedigimiz tabaka yakılarak gömülmüs. Benim bizzat yakılarak görmüs olduklarım küp icindeydiler. Yani büyük bir küp düsün icine iki büklüm insanı koymuslar icinden hem kemikler hem küller cıkıyordu. Sizin buldugunuz bana göre mezar yada bebek lahiti degil öyle olsa idi mutlaka soylu bir bebege ait olmalıydı ve üzerinde kıytırıktanda olsa bir yazı bir kabartma bir süsleme mutlaka olmalıydı. Simdi en önemli sey buna mezar demek icin icinden cıkan kemiklerin insan kemigi olduguna emin olmak gerekir mesela kafa tası, legen kemigi varmıydı? Kac parca kemik cıktı? Bence baska bir amaca hizmet eden kullanım amaclı yapılmıs birsey bu lahit degil! Yinede madem calısma alanınız bir yasantı sahası size tavsiyem pulse bir makine ile alanı yoklamak.
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Benim de tuhafıma giden kafa tası şeklinde herhanki bir kemiğe rastlanmadı aklıma başı kesilen bir şahıs olma ihtimali geldi bu bir varsayım üzerinde herhangi bir işleme olmaması akla çok saygın biri olmadığı getiriyor kapağın dört bir köşesinde farkettiyseniz kabartma var benim de şahsi kaatım yanlız olmadığı yönünde uzun zamandır bir ciaz alma niyetim vardı bu tuzu biberi oldu kısmetse çok pahalı olmıyan bir ciaz Alıcam delta pulse 3s te karar kıldım birde kayın pederimin yıktığı eski fırının temelinden 3 taşın birbirine baktığını mormek olmadığı kendisi bile söyledi namaz kıldıkları için böyle şeyler bela getiri mantığıyla taşlar aynı şekilde bırakılın üzerine hayvan ağırı yapılmıştır oradan ümitliyim burası ile kesin ilgilenicem nasib hocam tekrar teşekkürler.

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Lahit içinde yakılmış ceset olmaz!

Lahitin kapağı öyle açılmaz percinli olur!

Çocuk mezarıysa asıl soy değil alt tapakadandır.

Bu tip mezarlar yani kül kemik çıkan yakılıp gomulenler küp mezar şeklindedir. Burdada küp yerine o lahit tipi şey kullanılmış.

Zaten Soylu olsa bir yazıtlı kesin olurdu !

Aynı yerde tarlada önce buldugunuz göz yaşı şişesi hariç bir kaç kap kaçak bulursun seramik tip toprak tip.

Yani o tarla hep fakir mezardır.

Soyluları Statüsü yüksek olanları aynı yere gömmezler.

Araziyi resimlersen yardım alırsın.

O mezarda yatanların siyasi dini önderlerinin mezarları yakın ama aynı yerde değil.

Tümülüs yada zirve tepede, dağda olur.

Asıl mal onların mezarından çıkar

keremefe_54

Yeni Üye
Lahit içinde yakılmış ceset olmaz!

Lahitin kapağı öyle açılmaz percinli olur!

Çocuk mezarıysa asıl soy değil alt tapakadandır.

Bu tip mezarlar yani kül kemik çıkan yakılıp gomulenler küp mezar şeklindedir. Burdada küp yerine o lahit tipi şey kullanılmış.

Zaten Soylu olsa bir yazıtlı kesin olurdu !

Aynı yerde tarlada önce buldugunuz göz yaşı şişesi hariç bir kaç kap kaçak bulursun seramik tip toprak tip.

Yani o tarla hep fakir mezardır.

Soyluları Statüsü yüksek olanları aynı yere gömmezler.

Araziyi resimlersen yardım alırsın.

O mezarda yatanların siyasi dini önderlerinin mezarları yakın ama aynı yerde değil.

Tümülüs yada zirve tepede, dağda olur.

Asıl mal onların mezarından çıkar
Anladım hocam gün içinde resimleri çekip atıcam ama yinede bir cihazla girmek istiyorum en azından yorum yapan arkadaşların emeğini boşa çıkarmıyalım saygılar.

Bystelhard

Member
bu layt mezarı degil çünkü kursun yok hiç kasa olabilir bence :)

Wazgecilmez

Aktif Üye
İçinin boş çıkması ilginç fakirmiydi acaba böyle bir lahit olma ihtimali varmıdır orasıda ayrı bir konu

antikbilge

Yeni Üye
Kardeşim cocuk lahti bu.Cocuk lahitlrinden ciddi kalıntılar cıktığı cok baki değil nitekim sizinkide böle olmuş.
BAHSETDİĞİNİZ YAKMA İŞLEMİNE ARKEOLOJİDE KREMASYON DENİR.AMA BURA ÖLE BİR İŞLEM SÖZ KONUSU DEĞİL,ÖLE OLSA KEMİK CIKMAZ VE KREMASYON SONRASI KÜLLER LAHTE VEYA MEZARA KONMADAN MUTLAKA,BİR KAP YADA KÜP İÇİNE KONUR.DEFİNECİLERİN KÜP BULDUK İÇİNDEN KÜL CIKTI ALTIN TOZUYMUŞ SAFSATASI BURDAN GELİR.
SENİN KÜL DEDİĞİN ET,KEMİK,ELBİSE VS ORGANİK MADDELERİN HAHTİN İÇİNDE ÇÜRÜMESİ NETİCESİ OLUŞAN KALINTILAR.
BU YÖNTEM PEK COK KAVİMDE VAR,YANLIZ SENİN LAHİT ROMA DÖNEMİ GİBİ ZİRA ROMADA COK YAYGINDIR COCUK LAHTİ,
ROMADA KIREMASYON PAGAN DÖNEMİNDE VARDIR YANİ HIRISTİYANLIKDAN ÖNCE.
BUNLARIN COK BİR ÖNEMİ YOK AMA GÜZEL BİR ESAR ÖLE RESMİ CEKTİN YER GİBİ SAĞ SOLA YUVARLAMA AL GÜZEL BİYERE KOY.BÖLE ESERLERİN MADİYATINA DEĞİL Kİ ZATEN PARA ETMEZ AMA TARİHİNE SAYGI DUYMAK LAZIM KİME AİT OLURSA OLSUN BELKİ 2000 YILDIR TOPRAKTA YATAN ESERİ İLK SEN GÖRDÜN BU COK GÜZEL VE ÖZEL BİR DURUM ESERE SAYGI DUY KALDIR GÜZEL BİRYERE.
BU ESER ŞUNU ACIKÇA ORTAYA KOYUYORKİ BÖLGEDE BİR YERLEŞKE VE NEGROPOL VAR ÇALIŞMAYA DEĞER BELKİ KIYMETLİ BİRŞEYLERE DENK GELİRSİNZ YANİ İYİ BİR TEKNOLOJİ EKİP ÇALIŞMASI OLURSA SONUÇ ALINACAK BİR BÖLGE.

Benhur55

Yeni Üye
Bu tip tas lahit ler tek olmaz cevrede alanda yine vardir arastir bence

keremefe_54

Yeni Üye
Bahsetmiş olduğum bahçenin olduğu yer telefondan attığım için tam olarak nereden çıktığını işaretliyemiyorum fakat şöyle tarif ediyim ( 3.FOTONUN TAM 12 YÖNÜ ) yani bahçenin buradan bakınca tam karşısında 3.5 mt yüksekliğinde bir yamaç vardı oranın kırılması esnasında çıktı küp üst seviyeden çıktı şuanki Zeminle diyim 2.5 mt yükseklikte idi zamanla yanında akan dere barmış hatta şuan resimde görünen yolun tam kırılma noktasından akıyormuş yukarıdan yayla suyu