bakır çubuk derinlikte yardım

Camurcu

Member
Selam aleykum arkadaslar elimde bakir cubuklar var boslugu cekiyo ve derinligi ben ayagimi yere vurarak olcuyorum siz ustadalrimin bilgisi varmi baska türlü nasil derinlik ölçülür... ayrica ben bunu mezarlik alanda yeni mezarlardada test ettim bosluklaru hep buldu .. sadece derinlik testi icin bilmedigim neler var ogrenmek istiyorum.saygilar

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Aleyküm Selam KArdeşim.

Şu ayaklarını topuklarını yere vurarak nasıl ölçüyorsun bir anlat bakalım inşallah.
Bu hafta bu üsülü 2nci kez duyuyorum. Entresan ve garip.

Şu resimleri incele sonra yazışmaya devam edelim inşallah.

Ekli dosyayı görüntüle 133350

derinlik bulma ile alakalı görseli bulamadım. Bulunca onu da yüklerim inşallah.

BulursamKader25

Kıymetli MendereS Ustamızın bu konu ile alakalı yazından alıntıdır.
Bende bu şekilde derinlik tespiti yaparım. Tek farklı olayım:
15 metre uzunluğundaki kabloyu serer üzerinde yürüyerek tespit ederim.
Net sonuç verir. En fazla 30 cm. atar. Sebepleri vardır. Bu atma çok da önemli değildir.

[FONT=&quot]Bakır Çubukla Derinlik Tespiti ?[/FONT]
[FONT=&quot]Boşluk bulduğumuz yerde işlemleri tamamladıktan boşluğu teyit ettikten sonra çubukları tekrar tut, çubuklar çarpı yapar; çubukları bozmadan yürüyün boşluk olan yerden uzaklaşmaya başladığınızda çubuklar açılır burası boşluğun bittiği yedir.
Çubukları bozmadan farklı bir yerden yürüyelim; çubuklar tekrar çarpı yapar boşluğun bittiği yerle tekrar çarpı yapan yer boşluğun genişliğidir.
Bozmadan tekrar yürüyelim çubuklar açılır daha sonra tekrar çarpı yapar son çarpı yapan yerle şimdiki çarpı arası boşluğun yüksekliğidir.
Bozmadan tekrar yürüyelim çubuklar tekrar açılıp daha sonra tekrar çarpı yapar son çarpı ile şimdiki çarpı arası’da derinliktir.[/FONT]

[FONT=&quot]Çubuk kullanımı tecrübe, deneyim ister bir yeri iyi etüt etmek için defalarca bakmak gerekir yanılma payları mutlaka olacaktır. Bu sistem herkeste çalışmadığı gibi çok her tutulan yerde çok boş kazı yapılabilir.[/FONT]
[FONT=&quot]Bu sistemle arama yaparken beyniniz çok rahat olmalı hiç bir şey düşünmemelisiniz bırakın çubuklar kendileri istediği yere çeksinler yönlendirme yapmayın.Çubuklar insan enerjisiyle çalışır her şey sizde biter çubuklar sadece yönlendiricidir.[/FONT]
[FONT=&quot]Tek kural : bakmadan önce stresinizi atın gevşeyin beyninizden şu var’mı bu var’mı düşüncesini atın farkı göreceksiniz…[/FONT]

BulursamKader25

Bu da görseli :

Moderatör tarafında düzenlendi:

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Selam aleykum arkadaslar elimde bakir cubuklar var boslugu cekiyo ve derinligi ben ayagimi yere vurarak olcuyorum siz ustadalrimin bilgisi varmi baska türlü nasil derinlik ölçülür... ayrica ben bunu mezarlik alanda yeni mezarlardada test ettim bosluklaru hep buldu .. sadece derinlik testi icin bilmedigim neler var ogrenmek istiyorum.saygilar
konunuzun ismini buna göre bi düzenleme yaptım daha çok yardımcı olunacağından açıklayıcı bi konu başlığı seçerseniz size daha yardımı dokunur saygı vede sevgilerimle konuyu gerken yere açınız

BulursamKader25

şu ayak vurarak derinlik nasıl alınıyor öğrenemedik.
Konuyu açan arkadaş herhalde bir daha konusuna bakmadı. :20:

kadirkadir

Engellendi

kardeşim 50 cm den bildik inşatcı şerit metreyi kes kestiğin 50 vm üzerine bir nedyum mıknatıs yapıştır metrenin 50 cm yazan uç kımını senin sağına gelecek şekilde bir cm ucunu aldığın nokta üzerine koy yere.sağ eline çubuk al sol eline bir tornavida al çubuğu tutuğunda noktaya gösteriyor ya sen sol elindeki torna vidanın ucunu metrenin bir cm üzerine değidirdiğin an çubuğunu sağa doğru fırlatıp atacak yavaş yavaş torna videnı 2-3-4-5-6-7- cm üsrinde gezdir derinliğe yaklaştıkça sola doğru çubuğunu çekecek örnek 15 cm ye geldiğinde çubuğun tam tornavidanın ucuna kitlendiği an
derinlik bir buçuk metre demektir ( 150 cm ) milimde oynamaz ve çok basit bir yöntemdir .saygılar,başarılar
bu arada her bir cm 10 cm yi teşkil eder

odin

Editör
kardeşim 50 cm den bildik inşatcı şerit metreyi kes kestiğin 50 vm üzerine bir nedyum mıknatıs yapıştır metrenin 50 cm yazan uç kımını senin sağına gelecek şekilde bir cm ucunu aldığın nokta üzerine koy yere.sağ eline çubuk al sol eline bir tornavida al çubuğu tutuğunda noktaya gösteriyor ya sen sol elindeki torna vidanın ucunu metrenin bir cm üzerine değidirdiğin an çubuğunu sağa doğru fırlatıp atacak yavaş yavaş torna videnı 2-3-4-5-6-7- cm üsrinde gezdir derinliğe yaklaştıkça sola doğru çubuğunu çekecek örnek 15 cm ye geldiğinde çubuğun tam tornavidanın ucuna kitlendiği an
derinlik bir buçuk metre demektir ( 150 cm ) milimde oynamaz ve çok basit bir yöntemdir .saygılar,başarılar
bu arada her bir cm 10 cm yi teşkil eder
Bunu video cekerek anlatabilme sansin var midir?

kadirkadir

Engellendi
kardeşim direk video atamıyorum ki pc den önce nete yüklenmesi gerekiyormuş,yoksa mezar bulunma anı çeken arkadaşlar var onu bile yükleyemiyororum
bahsetiğim olay çok basit 40 -50 cm den kestiğimiz bir metreyi aldığımız nokta varya derinliğine bakacağımız nokta tam önünüze alın 1 cm ucunu tam noktanın üzerine 40 cm yazan yeride sizin sağınıza gelecek şekilde toprağın üzerine yere bırakın ( 40 cm nin metrenin osnuna nedyum mıknatıs yapıştırın)
sağ elinize bir bir çubuk sol elinizede bir torna vida alın çmelin yere çubuğunuzu tutun çubuk noktayı çekiyor ya sol elinizle tornavidanın ucunu metrenin 1 cm yazn ucuna değdirin göreceksiniz çubuğunuz sağa doğru fırlayacak torna vidayı metre üzerinde sürüklemeye başlayın 1-2-3-4--5-6- diye işde
derinlik mesafesine yaklaşmaya başladıkça çubuğunuz tekrar noktaya doğru yavaş yavaş dönmeye başlayacak ( sola doğru) örnek işde torna vidanızın ucu 8 cm geldiğinde çubuğunuzun ucu tam torna vidanın ucuna kitlendi diyelim.derinlik 80 cm demektir 10 un üzerinde geldiğinde çekerse derinlik 1 metre demektir yani her 1 cm 10 cmyi teşkil eder.ve bire birde derinliği verir milim hata yapmaz sadece metrenin ucnda şeritm metre içeri kaçmasın diye bir metal parça vardır o da 1 cm uzunluğğundadır derinliğe etki etmektedir yani 7 cm gelir kazarsınzı 80 cm den çıkar bu yanılma değildir 10 cmlik
dediğim gibi o ucuda bir cm saydığından 7 + 1: 8 cm yapar onu sökerseniz birer bir neyse onu alırsınız

jeolog

Co Admin
Co Admin
şu ayak vurarak derinlik nasıl alınıyor öğrenemedik.
Konuyu açan arkadaş herhalde bir daha konusuna bakmadı. :20:
Konu hakkında aradığın cevabı bulabildin mi bilmiyorum ustam ama mevzu gayet basit, yeri bulduktan sonra derinlik ne kadar diye yürümeye devam ediyorsun ya işte orda yürümüyorsun yerinde sayarak adım atıyorsun ve cubuklar derinlik için gereken şekli alınca kaç adımı yerinde sayarak attığını hesaplıyorsun, olay bu...

BulursamKader25

Anladim kiymetli ustam nasil yapildigini.
Tesekkur ederim.
Deneme yapayim. Bakalim bende sonuc nasil olacak.

Asagida oda oldugunu kabul edersek, bu mesafe ayagimizi bastigimiz yer ile odanin tavani arasi mi yoksa tabani arasinin mesafesimi? Bu kinuda bilginiz var mi? jeolog