Binek taşı ve haç ?

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Aynen öyle ustam ben o kıvrak olan yılan olabilir mi diye şüpheye düştüm sol tarafıda mezara verilen kanal olarak düşünmüştüm.
Değil usta ön planda haç var haçtan yılan cıkmaz fakat
(mühür ,giriş ,bir ağaç ,mağara ,çeşme ,damga ,ayak izi)
bunlar karşına çıkabilir :)

mesafe uzak olabilir?

Gittiğin zaman veya bilgi aldığın zaman resme göre haçın üst tarafın kuzey olması muhtemeldir? :)

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Değil usta ön planda haç var haçtan yılan cıkmaz fakat
(mühür ,giriş ,bir ağaç ,mağara ,çeşme ,damga ,ayak izi)
bunlar karşına çıkabilir :)

mesafe uzak olabilir?

Gittiğin zaman veya bilgi aldığın zaman resme göre haçın üst tarafın kuzey olması muhtemeldir? :)
Direk uğraşacağım nokta bu haç ve vereceği yön olacak. Bir mekanda ermenin birinin ilk gittiği nokta eğer taşı olmuş üzerindeki murç izinden mekandaki noktalarını çıkarmak istemiş ama taşı eskiler uçurdukları için hiçbir halt bulamamış :D

kaynak

Direk uğraşacağım nokta bu haç ve vereceği yön olacak. Bir mekanda ermenin birinin ilk gittiği nokta eğer taşı olmuş üzerindeki murç izinden mekandaki noktalarını çıkarmak istemiş ama taşı eskiler uçurdukları için hiçbir halt bulamamış :D
İşte bu doğrudur onların en çok çekndiği nokta budur veya bulamamalarının sebepleriden biri diyelim.
Eh hayırlısı bakalım.
Krokiyi iyi cizmen gerekecek :)

Onlarda uyanık :)

kaynak

Ekli dosyayı görüntüle 262013

İşarete bakılır fakat onun bakmanı istediği gibi bakmamak lazım tongaya düşmemek gerek dolayısıyla tüm farklılıkları anlamamız veya deşifre etmemiz gerekiyor.

Mesala haç cizgilerinden biri diğerinden daha bombeli :)
Her iki ucun bitiş yeri aynı olmadığına göre bizim bu tespitimiz makuldur.
Bir kaç adet daha var bakalım siz yakalıcakmısınız :) gözünüzün önünde :)

R00T

Profesyonel
Co Admin
Ekli dosyayı görüntüle 262033
Aynı aile yada kan bağından olanların mezarları bir odadır .Muhtemelen yön ufak oyma vurgusu yönünde ve aksi istikamette araştırılmalıdır.Oda krokosi çerveve içindedir .Mezar sayısı veya temsili sayı elips içindedir .Kayanın kendisi zaten krokidir.İyi okumak lazımdır.Tecrübemiz ile sabit durumdur söylediğim.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Ekli dosyayı görüntüle 262034
Yeşil hat oyma boydan ve yatay çizgi urartudan kalma alet kalıbıdır.ahsap aletlerde ıslak ağacı kalaba atmak.
Sonrasında ki dönem veya aynı dönemlere denk gelen kavimler .Örneğin sonraki kavim bizansa bağlı ermeni kabartma kısmı kroki olarak şifrelemiş yılan gibi.Buda alanın nekropol olduğuna delalettir.İşaretlerin büyük çoğunluğu Haç öncesi ve geçiş dönemleri ermeni kavmine aittir.Malzeme olur mu olur.Boş olur mu çoğu boş çıkar.Bu mevkide hem kayada kasa hemde derin olmayan gömü olma olasılığı mevcuttur.
Burda neden bu kayayı işaretledim sorunuz tecrübesi olan demişsiniz.
Evet tecrübemiz paganist putperest dönem işçilikli kaya üzerine bizans döneminde halk ayrı işaret yapmıştır.Burda önemli olan roma dönemi işareti kayle almaktır.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Binek taşının hayvan fügürü gibi baş kısmına yönelik oturman gerek abi.
Burdan fazla uzağa bakmamak gerek.Eğer karşıda bu alna benzeyen kayalık alan ufak bir dağ var ise.Bil ki orası kaledir.Yok ise kuru dere ise karşı hafif yamaç oraya yönelik vurgu yapar.
Bu alanda binek taşını bulman demek ait olduğu döneme dair güzel mevkidesin manası çıkar.Güney batısında mağara kilise veya kilise olabilir.Tabi mesafeli de olur.
Ben bu muhitte hem kale hem kilise hem aslan motifi hem çeşitli tepsi veya daire işaretler beklerim.Yılan kartal tavuk dahil.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Binek taşının hayvan fügürü gibi baş kısmına yönelik oturman gerek abi.
Burdan fazla uzağa bakmamak gerek.Eğer karşıda bu alna benzeyen kayalık alan ufak bir dağ var ise.Bil ki orası kaledir.Yok ise kuru dere ise karşı hafif yamaç oraya yönelik vurgu yapar.
Bu alanda binek taşını bulman demek ait olduğu döneme dair güzel mevkidesin manası çıkar.Güney batısında mağara kilise veya kilise olabilir.Tabi mesafeli de olur.
Ben bu muhitte hem kale hem kilise hem aslan motifi hem çeşitli tepsi veya daire işaretler beklerim.Yılan kartal tavuk dahil.
Ustam bu alandan aslanı ve bir kaç hayvan tasvirinin belediye kamyona atıp götürdüğünü görenler söylediler. Ha şunuda ekleyeyim görenlerin define ile alakası yoktur. Bunun dışında tavuk ve civciv havadisleri de gelmişti ama görmek nasip olmadı.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Ustam bu alandan aslanı ve bir kaç hayvan tasvirinin belediye kamyona atıp götürdüğünü görenler söylediler. Ha şunuda ekleyeyim görenlerin define ile alakası yoktur. Bunun dışında tavuk ve civciv havadisleri de gelmişti ama görmek nasip olmadı.
Ben bilgi ve tecrübemden net şekilde kimliğim gibi eminim ki orası zengin alan.Hem yerleşim oraya yakındır
Hem kilisesi ve kalesi vardır.
Hem dediğim işaretler ve fazlası vardır.
Hemde sağlam değerli malzemeleri vardır.
Buranın bir ardında belli mesafe sonra benzeri kuru derelerde vardır.Hepsinde işaretler vardır.
Ben çok gezmişim arazide çok problemleri çözmek için beyin jimnastiği yapmışım.
Bunların seçtiği arazi modeli hep aynıdır .Sanki ellerinde bir arazi krokisi varda hep aynı model yerleşiyor veya şekilleniyorlar.
Ben böylesi alanda iyi cihaz kullanmanızı öneririm.Derinlik ortalama bir olgun insan boyudur.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 262013

İşarete bakılır fakat onun bakmanı istediği gibi bakmamak lazım tongaya düşmemek gerek dolayısıyla tüm farklılıkları anlamamız veya deşifre etmemiz gerekiyor.

Mesala haç cizgilerinden biri diğerinden daha bombeli :)
Her iki ucun bitiş yeri aynı olmadığına göre bizim bu tespitimiz makuldur.
Bir kaç adet daha var bakalım siz yakalıcakmısınız :) gözünüzün önünde :)
Kaynak ustam malesef bu işaret gittiğim alanda değilmiş. Fakat büyükçe bir tavuk ile karşılaştım. Çevredeki işaretlerin tahrip edildiğini duyunca yanımdakilerle paylaşmadım. Zaten gördüler ama yosunlardan dolayı ne olduğunu anlayamadılar :) Tavuğun yüksekliği 29cm gaga kuyruk arası uzunluğu 47 cm dir. Baktığı yönü Güney batıdan - Kuzey doğuya doğru hareket halinde idi. Civciv konusu resimleri pc ye atınca inceleyip bilgi vereceğim.