Boşluk tespit ettik oda çıktı

Sırrı kadem

Aktif Üye
Selamunaleykum Ustalarım size attığım başlı başına yumruk işareti olan kayada çubukla tespit yaptığımızda boşluk işareti verdi bunu metreyle detayina kadar ölçtügümüzde 2 farklı boyutta oda ve tüneller tespit ettik.Boşluk bulunan odadan kablo yöntemi ile 30m lik kabloyu boşluk tespit ettiğimiz yere çivi çakıp bağlayarak uzattık çubuk çarpı işareti yaptı ve kablo üzerinde o şekilde ilerledik. 30 m kablo bitene kadar çubuk o şekilde devam etti.Kablo bittiğinde çubuk geriyi yani tekrar kabloyu gösterdi. Sizce nerede hata yaptık ya da gercekten o kadar derinde mi odalar? YEkli dosyayı görüntüle 231330a da derinlik tespiti için başka iyi kesin yöntemler var mi?

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Derinliği belirtmemişsiniz

Sırrı kadem

Aktif Üye
Derinliği taş yöntemiyle (sağ elimize bir parça taş alıp taş sayısı kadar ölçtük)ölçtugümüzde 12 , 13 civarında verdi ama kablo yöntemiyle olmadi

Zaman

Bilgili Üye
Ustam hevesini kırmak istemem ama uyguladığınız yöntem ve çubukla boşluk bulma ihtimaliniz yüzde 1 bile degil..daha kesin ve net olsun istiyirsan oradaki alanı iyi bir gpr cihaz ile taramalısınız..buda biraz maliyetlidir..aksi taktirde oraya vereceğiniz emek boşadır

R00T

Profesyonel
Co Admin
Niye höyük mü tümülüs mü 12-13 metre derinlik .Bu işte bir hata olmasın mı .Çift giriş ise şaşırtıcı.

Sırrı kadem

Aktif Üye
Dediğim gibi tasin şekli zaten yumruk ve taş bir derenin içinde ve tepeye yaslanmis şekilde bulunuyor kusura bakmayın şuan kar bulunduğu için foto atamıyorum zaten sayfama bakarsanız taşı görürsünüz Ustalarım.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Merhaba.
Yere kablo sererek alınan derinlik,kesinlikle güvenilirdir. %20 maximum yanılma payı vardır.
Ancak anlatımınızdan anlıyorum ki, bazı önemli eksiklikleriniz var.
Bir boşlukta 4 farklı yönden tünel girişi var ise,bence,benim kanaatimce boşluk bulduğunuz yer kale gibi bir yerleşke olmalıdır. Olsa olsa onlarda kaçış tünelleridir. Ve tüneller çokkkk uzağa gidiyor olmalılar. Zemin altı mahsen veya oda da o kadar tünel olması mantıklı değildir.
Derinlik alamadıysanız,taban-tavan yüksekliği de alamamışsınızdır.
Bir odanın , oda olduğu konusunda emin olabilmek için ;
- Geometrik şekil planı olması
- Taban - Tavan yüksekliği olması
- Duvarlarının olması (ölçülmesi)
gibi bulguları net tespit etmiş olmanız gerekiyor.
Akabinde derinliği merak edip ölçebilirsiniz.
Ayrıca tünel varsa,tünel takip edilir ve bittiği yer bulunur. Bittiği yer , yüzeye en yakın yerdir.
Tünelin derinliğini ölçmeye çalışın bakalım..
Çubukla boşluk bulma ve derinlik tespiti konularında 2 farklı forum konusu vardır.
Baştan sona okuduğunuzda ve çubuğa eliniz yatkın ise,üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir sorun yoktur.
Eksik veya yanlış uygulama sizleri büyük hatalara yönlendirir. BulursamKader25 hocamın o forumlarını okuyun ve hatanızın nerede olduğunu tespit edin..

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
:) Ustam misafirlik bitti dönüş yoluna çıktık dedim bi yakıt alayımda öyle gideyim. Sanırım Algılar açılmış artık aşinalık kazanmışız pat diye km.lerce öteden gördüm bu yavruyu zoomlayarak çektim :) Sanırım 2019 çok bereketli geçicek