Bu nasıl açılır ustalar

kerti17

Aktif Üye

ragıp

Uzman
@kerti17

ustam.
bu tür mezarların üç farklı giriş yolu mevcuttur

kayadan içeriye direk giriş.
kaya dibinden aşağıya inersin, atıyorum 2m derinden kayaya girilir
kayanın 10m açığından bir kaya altından girer, tünel ile ilerlersin.

senin kisi hangisi?
bunu nasıl anladın?
nasıl neyle ölçtün?
boşluk alma yöntemin, ve buradaki yanılma payını hesapladın mı?
değerli tesbit şeklin neydi?
mineral ile ilgili bir işlem, ölçüm yaptınız mı?
derinlik ne kadar?
içeride kaç mefta var?

selametle

kerti17

Aktif Üye
Üstadım ragıp tam 10 yıldır burayla uğraşıyorum. En son mala gpr radar ile netleştirdim bütün bulgular burayı gösterdi şimdi ben bunu nasıl açabilirim acaba?

ragıp

Uzman
Üstadım @ragıp tam 10 yıldır burayla uğraşıyorum. En son mala gpr radar ile netleştirdim bütün bulgular burayı gösterdi şimdi ben bunu nasıl açabilirim acaba?
kıymetli ustam, kayada sizin çizdiğiniz bir bölge var. o bölge asla kapı olmaz. Eğer o çizdiğin yer kapı ise, ön taraftaki delik ruh deliği değil.
yani; diğrek kayadan giriş değil.
kaldı iki seçenek.
kayanın dibinden aşağıya inip, kayanın altındaki kapıyamı ulaşılacak
yoksam, ileriden gelen bir tünel ile mi giriliyor?
hangisi?
bunu anlamanında tek yolu, ruh deliğinin 1 m açığında çubuk marifeti ile boşluk bakmaktır.
boşluk yok sa, kayanın dibinden aşağıya inecek, kapıyı bulacaksın
boşluk yakalarsan, boşluğu takip ederek, tünelin başını bulacak, tünelden ilerleyeceksin.

selametle

kerti17

Aktif Üye
kıymetli ustam, kayada sizin çizdiğiniz bir bölge var. o bölge asla kapı olmaz. Eğer o çizdiğin yer kapı ise, ön taraftaki delik ruh deliği değil.
yani; diğrek kayadan giriş değil.
kaldı iki seçenek.
kayanın dibinden aşağıya inip, kayanın altındaki kapıyamı ulaşılacak
yoksam, ileriden gelen bir tünel ile mi giriliyor?
hangisi?
bunu anlamanında tek yolu, ruh deliğinin 1 m açığında çubuk marifeti ile boşluk bakmaktır.
boşluk yok sa, kayanın dibinden aşağıya inecek, kapıyı bulacaksın
boşluk yakalarsan, boşluğu takip ederek, tünelin başını bulacak, tünelden ilerleyeceksin.

selametle
kıymetli ustam gözünden birşey kaçmıyor maşallah ben belirtmeyi unutmuşum ama sen hatırlattın. O delik ruh deliği ustam. Nasıl olur dersen delik dikine aşağıya inmiyor. Yanlamasına çizdiğim yere doğru gidiyor. Delik dikey değil yatay yani. Diğer belirtmiş olduğun alanların tamamında çalışma yapıldı üstadım yaklaşık 10 yıldır bu mezarla ilgileniyorum. Bakmadığım yeri kalmadı en son o ruh deliği ve boşluğu son teknoloji cihaz sayesinde burada buldum. Ayrıca kayanın tam üzerindeki su oluğu da girişin kayanın yüzeyinde olduğunu gösterdi bize

ragıp

Uzman
kıymetli ustam gözünden birşey kaçmıyor maşallah ben belirtmeyi unutmuşum ama sen hatırlattın. O delik ruh deliği ustam. Nasıl olur dersen delik dikine aşağıya inmiyor. Yanlamasına çizdiğim yere doğru gidiyor. Delik dikey değil yatay yani. Diğer belirtmiş olduğun alanların tamamında çalışma yapıldı üstadım yaklaşık 10 yıldır bu mezarla ilgileniyorum. Bakmadığım yeri kalmadı en son o ruh deliği ve boşluğu son teknoloji cihaz sayesinde burada buldum. Ayrıca kayanın tam üzerindeki su oluğu da girişin kayanın yüzeyinde olduğunu gösterdi bize

kıymetli ustam, ruh deliği yatay olabilir, senin kapı dediğin yerin alt seviyesinden daha aşağıda. doğru mu?
yatay da gitse, meyilli bir iniş yapar. ruh deliği mezar odasının üst kısmına çıkar
dolayısı ile, senin kapı olarak gördüğün, düşündüğün yerin minimum 50 cm aşağısına indik. doğru mu?
ruh deliğinin mezar odasının tavanına değil, tabanında olduğunu bile düşünsek. yine kapı orası olmuyor.

şu ustanı bir dinle. ana kayanın ön kısmında boşluk yoksa, ana kayanın ön kısmındaki yükseltinin yan kısmından
ana kayayı takip ederek aşağıya inmelisiniz.
çok değil, 1m indiğinizde kendini belli edecektir. kuşak veya benzeri emareleri göreceksiniz

rast gele selametle

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
kerti17 merhaba , kırmızı içinde olan bölümün karsıdan çekilmiş o yamacı net gösteren fotoları var mı ? Ve bu resme göre sağ taraf ağaçlık olan yerin ?

kerti17

Aktif Üye

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Ruh deliği kavramı ,hiç açılan bir mezar odasında delik gördünüz mü ? Delik olsa mezarın içi su dolar ,hiç ilk açılan bir mezar odasının içi su dolu oldugu görüldümü ?
Bu kavram şu ana kadar okuduğum anladığım M.Ö 1100- 400 lerde dolmen tipi mezarlarda uygulanan bir sistem .Onuda belli zaman aralığı açık tutup sonra tıkıştırıp kapatıyorlarmış . Baska bir açıklama , mezar odası olarak değil yaşantı yeri yani ev diyelim bu evlerin havalandırma delikleri , baca delikleri veya suyu biriktirmek için evlerinin içine kadar uzanan delikler bunlar yani olay .
Mezar tiplerinde yapılan sistemler inanın ,o zamanlarda insanların birbirlerine ne kadar sadakat içinde oldugunu kanıtlıyor şimdi gibi al tüfeği pat pat noldu öldü .2 dk haber malzemesinden baska birsey değil malasef .
Sunak alanında gördüğümüz kanallar olur bazen , bunları adadıkları adakların kanı mezarın içindeki meftaya ulaşmasını sağlanmış , defin işlemi törenlerle gerçekleşip mefta mezarına yerleştirdikleri anda yine belli bir süre mezar odasının kapısı açık kalıp gelen giden ziyaretçiler , adaklarını ağıtlarını yapan sevenler nöbetçiler eşliğinde gerçekleşiyormuş ,bu tören süresi bitince kapatılıyormuş kapılar .
Bunlar özet anlattım ben , detaylı okusanız gerçekten hayran oluyor insan antik çağa .
Senin 10 yıl baya geçmiş ama sen başaracam bulacam bunu azmiyle hep çabalamışsın , belkide aklından bir an olsun çıkmıyordur . Doğru öyle yani :)
O gösterdiğin yerde zaman harcaman taraftarı değilim . Mezar bu kayalık alanda ama tünel ile ilerden mi gelirsin ,yada baska yerlerinde mi araştırma yaparsın bilemedim . Zeminde baska mezarların olabilceğine işaret ve dolgu toprak oralar .
Resmini istediğim yer ,oymanın oldugu yermiş zaten.