Bu sikkelerin hakkinda bilgi verebilirmisiniz.?

Eselistx

Yeni Üye
Ederi falan varmidir acaba yillardir bendeler oylece cekmecemde yatiyorlar varsa bilginiz lutfen beni aydinlatiniz. Muzeye falan vermeye degermi acaba.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Hoşgeldin Eselistx Arkadaşlar gördükce konunuzu bilgi vericeklerdir . Müzeye teslim etmesenizde sizdekalması daha doğru olur diye düşünüyorum iyi forumlar.

No:name34

Aktif Üye
Eselistx hoş geldin ailemize biraz sabır bilgili ve değerli ustalarımız mutlaka bildiklerini paylaşacaktır

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
2 adet büyük İskender drahmi bir antik yunan drahmi ve geri kalan roma denarius.

Eselistx

Yeni Üye
Peki degerlimidir hocam muzeyle falan ugrasmaya degermi

svs

Engellendi
arkadaslar merhaba mayhem ustam saygılar . hepinize güzel forumlar . bu şekilde güzel paraların her zaman gelmesi dileklerimle
öncelikle hepsi 3.5 gr lık denari yunan ve roma karışımı
üstten 1. para roma dönemi antoninus pius 3.5 gr denari standart baskı
üstten 2. ve 3. para yunan iskender 3.5 gr lık denari standart baskı
üstten 4. para hadrianus 3.5 gr lık denari geniş baskı
alttan 1. para gordianus 3.5 gr lık denari geniş baskı (bu pra yeşil paten almış %100 ya mezar parası ya topludan dağımla yeri düzgün bir şekilde tekrar gezilmeli)
alttan 2 . para trajan a benzettim değilse yunan dır kim olduğunu bilmiyorum ama trajan bence 3.5 gr lık denari dar baskı
alttan 3. para antoninus pius 3.5 gr denari dar baskı

vel hasıl kelam , arkadaslar bunları 1 yerden bulduysanız orada bi roma toplusu dağılmıştır tekrar gezilmeli
basba baska yerlerden topladıysanız şansa kadere yine gezilmeli (tahminim başka yerlerden toplanmış bu para )
ekstra olarak kalıbımı basarım bu paralar doğu akdeniz bölgesinden yani çukurova dan .
okadar :244:

svs

Engellendi
baskıları farklı olması lazım . demekki oralarda da aynı baskılar kullanılıyor. biz hep derdik akdeniz paraları diye ve doğru çıkardı

CANADALI

Aktif Üye
resimler net değil.görünen 2 iskender sahteye benziyor diğerlerinide anca işi bilen alacak bakacak inceleyecek tartacak orijinal ağırlığı ile karşılaştıracak....