Bu Tepeden Bir Şey Çıkmaz!

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Oy oy. :) teşekkürler ustam. İşaretleyebilseydin o kadar memnun olurdum ki... :( ve hiç kolay olacağa benzemiyor değil mi...

Ayrıca iyi bir alan taramaya ve cihaza gerçekten ihtiyacım var önerin var mı?

Sevgiler.
Yarin pc den muhtemel giris olacak yerleri isaretlerim insallah.
Benim tavsiyem:
Gumus Cubuk
Sagdakinin uzerine 2 adet neodminyum miknatis.
Tutma yerinin 5 cm ilerisine bantla.
Ve sag eline bir adet pipon topu al ve alanda yuru.
Asagisinin krokisini cikar.

Elektronik cihazi bilenler kullananlar sana ozelden yazsinlar inşallah.

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Artık sen kendin cihaz oldun şöyle bi elini üzerinde gezdir hemen sinyal almaya başlayacaksın dııt dııt dıııt diye :))
Doğru dedin bak ustam. Aslında siz ustalarımın gözleri görür ve bana gösterir de ben itibar etmeyip bir de cihazla mı bakacağım. Ayıp ettim vallahi. Özür dilerim hepinizden.

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Yarin pc den muhtemel giris olacak yerleri isaretlerim insallah.
Benim tavsiyem:
Gumus Cubuk
Sagdakinin uzerine 2 adet neodminyum miknatis.
Tutma yerinin 5 cm ilerisine bantla.
Ve sag eline bir adet pipon topu al ve alanda yuru.
Asagisinin krokisini cikar.

Elektronik cihazi bilenler kullananlar sana ozelden yazsinlar inşallah.
Bekliyorum inşaallah ustam. Çok teşekkür ederim.

Ben şahsen senin şu çubuk konusunu okuduktan sonra tek güvenilir yöntemin aslında iyi tecrübe edilmiş bir çubuk olduğuna inandım. Elektronik makinaların iyi bir çubuğun yanında oyuncak kaldığına inandım. Yeter ki tecrübe ve bilgi olsun. Bilgiyi verdin tecrübe etmek artık bizim işimiz. Hakkın ödenmez.

Sevgiler.

Son düzenleme:

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Bekliyorum inşaallah ustam. Çok teşekkür ederim.

Ben şahsen senin şu çubuk konusunu okuduktan sonra tek güvenilir yöntemin aslında iyi teceübe edilmiş bir çubuk olduğuna inandım. Elektonik makinaların iyi bir çubuğun yanında oyuncak kaldığına inandım. Yeter ki tecrübe ve bilgi olsun. Bilgiyi verdin tecrübe etmek artık bizim işimiz. Hakkın ödenmez.

Sevgiler.
Bu cubugu ilk kez izah ettim.
Sana ve vesilenle herkese aciklanmis oldu.
Kolay kolay minerale gitmez.
Bosluk rahatlikla bulunur.
Cok ise yarar cok inşallah. :)))

fanatik61

Aktif Üye
Değerli Ustalarım,öncelikle herkese selamlar ve iyi forumlar.
Affınıza sığınarak bende bi yorum yapmak ve küçük bir eleştiride bulunmak istiyorum.
Buradan olsun diğer internet sitelerinden olsun sürekli takip ediyor ve kendimi geliştirmek için araştırıyorum.
Ben acemi biri olarak definecilikte şunu farkettim,işaretler
İşaretler çok farklı olabilir,insan, hayvan,sayı,sembollerv.s..
Bu işaretlerde kayalara oyma yada kabartma şeklinde işlendiğinden göründüğünde belli olacak,yani ben buradayım diyecek öyle değilmi?
Sağından solundan aşağıdan yukarıdanda baktğımızda değişmiyecek.
Bütün herkesin yaptığı çalışmalara ve emeğe saygı duyuyorum,kendimde dahil olmak üzere bir umut,merak,macera aramak,yeni yerler,şeyler keşfetmek,kısacası defincilik üzerine kendimizi geliştirmek ve tecrübe kazanmak için çalışıyoruz.(yasalar çerçevesinde tabi.)
Ama birde İlahi bir gerçek varki nasip ve kısmetten ötesi yok. Kullanıcı kardeşimi ve sizleri tenzih ediyorum,sitede buna benzer okadar çok resim ve yorum görüyorumki,kafam karışıyor ve neye inanacağımı şaşırıyorum.
Her bölgenin ve yörenin ,kısacası her gömünün farklı çözüleceğini,o kişi gibi düşünüp işaretleri ona çözüp yorum ve çalışma yapılması gerektiğine inanıyorm.Tabiki çok değerli üstatlarımızın ve yılların birikiminden gelen tecrübelerin ışığında elde edilmiş bilgi birikimlerinede saygı duyuyorum,
Kafanızı ağrıttıysam affola,
Saygılar.

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Değerli Ustalarım,öncelikle herkese selamlar ve iyi forumlar.
Affınıza sığınarak bende bi yorum yapmak ve küçük bir eleştiride bulunmak istiyorum.
Buradan olsun diğer internet sitelerinden olsun sürekli takip ediyor ve kendimi geliştirmek için araştırıyorum.
Ben acemi biri olarak definecilikte şunu farkettim,işaretler
İşaretler çok farklı olabilir,insan, hayvan,sayı,sembollerv.s..
Bu işaretlerde kayalara oyma yada kabartma şeklinde işlendiğinden göründüğünde belli olacak,yani ben buradayım diyecek öyle değilmi?
Sağından solundan aşağıdan yukarıdanda baktğımızda değişmiyecek.
Bütün herkesin yaptığı çalışmalara ve emeğe saygı duyuyorum,kendimde dahil olmak üzere bir umut,merak,macera aramak,yeni yerler,şeyler keşfetmek,kısacası defincilik üzerine kendimizi geliştirmek ve tecrübe kazanmak için çalışıyoruz.(yasalar çerçevesinde tabi.)
Ama birde İlahi bir gerçek varki nasip ve kısmetten ötesi yok. Kullanıcı kardeşimi ve sizleri tenzih ediyorum,sitede buna benzer okadar çok resim ve yorum görüyorumki,kafam karışıyor ve neye inanacağımı şaşırıyorum.
Her bölgenin ve yörenin ,kısacası her gömünün farklı çözüleceğini,o kişi gibi düşünüp işaretleri ona çözüp yorum ve çalışma yapılması gerektiğine inanıyorm.Tabiki çok değerli üstatlarımızın ve yılların birikiminden gelen tecrübelerin ışığında elde edilmiş bilgi birikimlerinede saygı duyuyorum,
Kafanızı ağrıttıysam affola,
Saygılar.
Hoş geldin ustam. Konunun başında belirttiğim gibi istisnasız herkesi yorum yapmaya bekliyorum. Konuya duhulünle beni mutlu ettin.

Çok önemli bir konuyu açıp konuya zenginlik kattığın için de ayrıca teşekkür ederim.

İyi bir tespitte bulundun. Hayvan figürleri birebir olmasa da büyük oranla gerçeğe benzemeli. Yoksa doğal olanla işçiliği olanı ayırt edemeyiz değil mi...

Benim fikrim şu dur ki sitedeki birbirine benzer hayvan figürleri veya diğer sembolik işaretlere farklı yorumların gelmesinin sebepleri şunlar olabilir:

Yapıcı ustanın kabiliyeti; kimi tam benzetir, kimi benzetemez.
Doğanın yıkıcı etkisine maruz kalıp deforme olması. (Bilinçsiz definecilerin yok etme fiillerini hesaba katmıyorum.)
Ve en önemlisi senin dediğin; bölge ve kişiler.

Evet biz zaten siteye açılan konuların elden geldiğince bol fotoğrafla açılmasını bu yüzden öneriyoruz. Örnek olarak bir kiliseyi vermek istiyorum. Kilise her yerde aynıdır, belli bir şekli ve duruşu vardır. Plan olarak kiliselerin hepsi hemen hemen aynıdır. Fakat kiliselerin kurulduğu arazi farklıdır. İşte bu noktada farklı olan durum ne ise çözüm o durum üzerinden düşünülmeli.

Aynı durum mezarlar için de geçerlidir. Her yerde yuvarlak oymalar mezar der. Ama mezarın yapıldığı kayalar bölge olarak farklılık gösterir ki yine farklı olan nesne düşünülerek çözüme gidilmeli. Mesela bende bir oyma var, yanında bir de traşlanmış çok güzel bir duvar var. Ama benim o oymam mezar demiyor. Neden çünkü yerleşim alanı, kale. Yani oymam kullanım amaçlı oyulmuş. Bu nedenledir ki sitede aynı işaretlere farklı yorumlar yapılır. Bu yorumlara sitedeki ustaların tecrübe kademeleri de önemli etki eder. "Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?"

Velhasıl kelam ustam, senin yapacağın okumaya, araştırmaya devam etmek. Edindiğin farklı bilgileri harmanlayıp kendi tarzını oluşturmak.

Umarım seni doğru anlamışımdır.

Sevgiler.

Son düzenleme:

Shekiller

Aktif Üye
Bende hazir konusu acilmisken birseyler eklemek istiyorum izniniz ile bu site bildigin online arkeoloji universitesi gibi ustadlarimin arasinda ogretim gorevlileri docentler ve hatta prof.lar var tarihe aşık biri olarak sadece resimleri incelemek yapilan tespit ve yorumlari bile okumak muazzam keyif veriyor bana ve inanilmaz bir bilgi yogunlugu artmasi hissediyorsun dogaya yapilara bakis acin degisiyor herkesin yorum yapmadi bulunmaz hint kumasi aslinda farkli kulturel yapidaki ve hem ilim hemde tecrube olarak farkli kisiler farkli bakis acilari hepsi sentezlendiginde sonuca varmak cok basit ve eglenceli oluyor ve her konu bildigin beyin firtinasi ilim havada ucusuyor ve ustadlarimin tarihi bilminin ana esaslarindan biri olan Tarihi olay veya kisileri yapilari o zamanin sartlarinda ve tarafsiz olarak incelemek dusunmek ve yorumlama yapmak hususunda muazzamlar burda emegi gecen herkesten Rabbim razı olsun digeri ise Rızıktır ona Allah kefildir elhamdulillah
Saygilarimla

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı kardeşim benim dikkatimi çeken tosbağayı kazama ustam işaretlemiş. Galiba sırtında hediyesi altında da oda içerisinde malı olmalıdır. Diğer dikkatimi çekenleri resimlere işaretledim. Bu alanda işin çok zor. İnşallah muvaffak olursun. Kolay gelsin.

Ekli dosyayı görüntüle 150031

Ekli dosyayı görüntüle 150032
Ellerine sağlık ustam. Teşekkürler.

fanatik61 ustam. Şimdi dadas_25 ustanın yorumunu incele. Taş parçaları işçilik eseridir dedi. Yani kayalar oyulurken, kesilirken, kırılırken ortaya çıkan mıcırlar, yumruk veya kafa büyüklüğünde taşlar. Bu etrafta kayaların işlem gördüğünün kanıtı. Kesin bilgidir.

Horasan dediği yere bak ve anakaya dediği yere bak; renk desen, yosun tutma veya tutmama yönleriyle farklılık gösteriyor. Demek oluyor kş anakaya oyulmuş, içine artık ne konuldu veya konulmadıysa, başka ne işlem yapıldıysa yapıldı sonra oyulan kayanın parçalarından tozundan ve başka malzemelerden bir harç yapıldı ve sıvanarak kapatıldı. Bu horasandır. Kesin bilgidir.

Ama bir de şuraya bak. Ustanın ağzı açık kare oyma dediği yere bak. Anakayanın kendisi. Bazı durumlarda farklı amaçlarla kullanıldığını söylemiş. İki farklı olasılık yazmış. Bu durumda bir kaya işareti birden fazla anlam taşıyabiliyor. Bu iki ihtimali de göz önünde bulındurarak yorum yapıyor. İşte bütün mesele bu ustam.

Sevgiler.

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Bende hazir konusu acilmisken birseyler eklemek istiyorum izniniz ile bu site bildigin online arkeoloji universitesi gibi ustadlarimin arasinda ogretim gorevlileri docentler ve hatta prof.lar var tarihe aşık biri olarak sadece resimleri incelemek yapilan tespit ve yorumlari bile okumak muazzam keyif veriyor bana ve inanilmaz bir bilgi yogunlugu artmasi hissediyorsun dogaya yapilara bakis acin degisiyor herkesin yorum yapmadi bulunmaz hint kumasi aslinda farkli kulturel yapidaki ve hem ilim hemde tecrube olarak farkli kisiler farkli bakis acilari hepsi sentezlendiginde sonuca varmak cok basit ve eglenceli oluyor ve her konu bildigin beyin firtinasi ilim havada ucusuyor ve ustadlarimin tarihi bilminin ana esaslarindan biri olan Tarihi olay veya kisileri yapilari o zamanin sartlarinda ve tarafsiz olarak incelemek dusunmek ve yorumlama yapmak hususunda muazzamlar burda emegi gecen herkesten Rabbim razı olsun digeri ise Rızıktır ona Allah kefildir elhamdulillah
Saygilarimla
Hoş geldin ustam. Lütfen sitede öğrendiklerinizi başkalarıyla paylaşınız. Sitemizin asıl amacı budur.

Konulara yorum yapmak için çekimser davranmayınız. Sadece seni kast etmiyorum. Site genelinde yeni üyeler yorum yapmaya çekiniyorlar. Sadece okuyorlar. Sadece okumakla olmaz. Okuduğumuza katılım sağlayacağız ki okuduğumuzu doğru anladığımıza emin olalım.

İzninizle, müsaade ederseniz, acizane, ben de eklemek istiyorum gibi ifadeler, samimi ve mütevazi olduğunuzun kanıtıdır fakat kimseden yorum yapmak için müsaade isteme zaruriyetiniz yoktur. Herkes kendi fikrini beyan etme cihetiyle özgürdür. Doğru veya yanlış hiç fark etmez. Yanlış söylenenlerle alay edilmez; yanlış düzeltilir yerine doğrusu konur. :)

Sevgiler.

Son düzenleme: