Bunun anlamı nedir?

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mezar steli şahsi düşüncem

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Alta dere yada kuru dere varmi buraya cikinca burasi azdaha uzluk yapan biryermi cesme derenin yanindami. Burada irili ufakli kayalari incele belirli elirsiz derin yada derin olmayan oyuklar olmali ve birde bize girisi recek cizgi. Burasi tunellerle biribirine baglantili dort idadan ahsediyor. Yakinlarinda kucuk tepecikleri asinmadan yaptigi dort kucuk kanalda olabilir bir giriste ucuncu odaya bati yonunden olmali. Burada soylulara ait mezar odalari var. Eger cevrede yilan varsa deredeki siyah tasida bul. Selametle kal kardesim

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ayrica cevrede yigma varsa bir odada onun altina gelebilir

21ugur21

Yeni Üye
ilki gamali haç ikincisi mezar odası 3.cüzü tam çözemedim yüksek ihtimalle aile mezarlığı gibi bir yer olması lazım.

taner13

Yeni Üye
Hocam çok az akan bir dere mevcut bu taşların bulunduğu yerde sağ tarafı rampa sol tarafı rampa olan bir deredir. Taşlar ile arasında 1 metre var. Büyük tasin üzerinde büyük bir oyuk var diğer oyukları memlekete gidersem bakarım yada dayima baktiririm

taner13

Yeni Üye
Bu mezarda birşeyler bulabilirmiyiz yada bu tasin etrafında midir hazine yada mezar çünkü ilgi alanım değil böyle şeyler dayım geçen hafta memlekette iken gösterdi taşları bir araştır dedi birşeyler var ise gel çıkaralım dedi yani siz ustalar bilginiz var ise ve kesin ise gidip çıkaralım:)

grasviti

Member
Kilise işi elinizdeki bulunan isaret haç degil arti buda yemin isareti digeri isareti ustten net bir sekilde kurumaya yakin cekermisiniz oyle degerlendirelim bu resimden bkinca 3 turlu isarte giriyor

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hocam çok az akan bir dere mevcut bu taşların bulunduğu yerde sağ tarafı rampa sol tarafı rampa olan bir deredir. Taşlar ile arasında 1 metre var. Büyük tasin üzerinde büyük bir oyuk var diğer oyukları memlekete gidersem bakarım yada dayima baktiririm
Sizin bolge doguanadolu olmali bu bolgede bu isaret gibi cok tesbitim oldu genelde ayni usta isine benziyordu. Dedigim gibi olmali.

ragıp

Uzman
@taner13
ustam, her iki işaretin de anlamı aynıdır
aile mezarı manasına gelir
muhtemelen de Ermeni aileler

bu haliyle net yön veremiyorum
etrafında çubuk tuttuğunuzda mezarları tesbit edebilirsiniz

selametle

No:name34

Aktif Üye
S.a ustalar, kilise bölgesinde böyle bir tecrübem olmuştu taşlar aynı sayılır yapıların haritası misali araştrma sonucu küçük oymanın kasa mezar ı işaret ettiğini öğrenmiştim bende 2 simetri oymaydı lakin ragıp ve Mirkut ustalarımın düşüncelerine katılıyorum. Saygılar efendim selametle.