Burada ne olabilir?

Jookerturk

Bilgili Üye
Yeşil olan o taş kahverengi bir taş yığma olan bölgede biraz daha fazla var. Yığmalar ekin ekmek için üst taraftaki araziden toplandığını düşünüyorum. Yığma olsa idi biraz daha ufak olurdu herhalde.

Ekli dosyayı görüntüle 207433Ekli dosyayı görüntüle 207434Ekli dosyayı görüntüle 207435
Jookerturk . sevgili ustam yığmalar tam göze batacak bir tepede. Güzel bir yer seçilmiş birde bu ağaç ne ağacı baktınızmı..
Üzerinde şekiller olan taşı kontrol ettinizmi

timur964

konularim
her boşluğuoda olarak değerlendirme kaya çatlağıda olabilir oda buldum demek içinnet ölçuler ve şeliller çıkmalı çıkan nizami şekiller bize aşşağıda ne olduğuna dair bilgi verir tabi çubuk çekenin ne yaptıgını da iyi bilmesi gerekir@Jookerturk

Jookerturk

Bilgili Üye
Haklısınız çubukların tepki verdiği yerler kaya boşluğu olabiliyor. Çubukla tesbit ettiğim yeri Tecrübe için iki metre kadar açacağım. Hiç bir bölgede böyle nizami ölçüm yapmamıştım. Yönü ve ve çizgileri beni açmaya yöneltiyor. timur964
Ekli dosyayı görüntüle 207645

her boşluğuoda olarak değerlendirme kaya çatlağıda olabilir oda buldum demek içinnet ölçuler ve şeliller çıkmalı çıkan nizami şekiller bize aşşağıda ne olduğuna dair bilgi verir tabi çubuk çekenin ne yaptıgını da iyi bilmesi gerekir@Jookerturk

Jookerturk

Bilgili Üye
timur964 Kaya boşluğunda çubuk X yapınca sadece sağ çubuğu tek tuttuğumda pervane gibi dönüyor iki adım atınca tepki vermiyor. Yukarıda ki resimde çizdiğim alanda hiç kaya kütlesi yoktur. 2 mt açalım bakalım ne var.

Jookerturk

Bilgili Üye
timur964 ustam Bu bölgenin 1 km Kuzey Doğusunda büyük bir Hüyük ve tümülüs var.

Jookerturk

Bilgili Üye
Ustam Boşluğu sadece bölgenin güney batısında aldım fotosu mevcut. Dört bi tarafını kontrol ettim. Bugün gidersem tekrar tekrar deneme yaparım inş. Kayalık alanlarda boşluk bulmak için çubuğa hiç güvenmiyorum.

Çubuklara iş düşecek, çalışma yapmadan önce bir çok boşluk testi yapın

Jookerturk

Bilgili Üye
Geçen gün forumda köstebek muhabbeti olmuştu. Tarlada gezerken köstebek yuvasına denk geldim neyse yuvadan çıkarmış olduğu toprağı biraz karıştırdım küp parçasına denk geldim. Yaşantı alanı olduğu kesin. Ama Bu bölgede yaşayanlar fakir mi zengin mi onu bilmiyoruz. Fakir veya zengin olması pekte önemli değil. İlk hedefimiz tercübe edinmek ve hangi medeniyetin yaşadığı.

Hocam tarlanın eski sahibi bir ermeniydi yazmissin bu adamlar gömülerini gözlerinin önüne gözlemleyebilecek yerlere gömmüşler genelde,tarlasını bulmuşsan evinin yerinide araştır bence yada o tepedeki taşlık yer evin yıkıntıları olabilir mi

Jookerturk

Bilgili Üye
Bugün bölgede azda olsa çalışma yaptık. Boşluk aldığım bölgede yarım metre kadar bi yer açtım. İlk toprak katmanını geçtikten sonra kil ve kesik kesik siyah taş çıktı bu tabaka şeklinde olan siyah taş kolay kırılıyor. Yarım metreyi hiç zorlanmadan açtık + büyük taş/kaya çıkmadı. hava karardığı için bırakmak zorunda kaldık. @timur964 @OsiriS @Mal bulanındır bozoklu

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Siyah tas kolay kiriliyorsa katman olabilir yada katilasmis kil olabilir belkide orda o alanda yanmayla alakali olmus olabilir.o kadar acildi toprak havalandirildi tekrardan bosluk baktinizmi cubuk ne tepkime verdi.aaldiginiz tepkimeler ilk tespitteki gibiyse isleme devam edin

Jookerturk

Bilgili Üye
Çubuk açılan çukura tepki vermiyorsa eğer doğru yoldayız. OsiriS ustam. Birde çıkan toprak öyle un gibi değil işlenmiş gibi küçük küçük misket şeklinde.

Siyah tas kolay kiriliyorsa katman olabilir yada katilasmis kil olabilir belkide orda o alanda yanmayla alakali olmus olabilir.o kadar acildi toprak havalandirildi tekrardan bosluk baktinizmi cubuk ne tepkime verdi.aaldiginiz tepkimeler ilk tespitteki gibiyse isleme devam edin