Çalışma esnasında çıkan oymalı taş

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Taşta greekçe yazı var. Ama harflerini tam net seçemedim ne yazıyor tam olarak

myalbatros

Aktif Üye
Taşta greekçe yazı var. Ama harflerini tam net seçemedim ne yazıyor tam olarak
Grekçe yazması hellenistik dönem olduğunun ispatımıdır toyalp üstad ?
peki yazının üstünde kesilen yada kırılan yerde ne olabilirdi senin fikrin nedir ?

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Bir nevi hatırlatma taşı ustam arkadaştan gelen açıklama bu yönde. Tuzak hatırlatıyor olabilir, mezar hatırlatıyor olabilir, yön hatırlatıyor olabilir, bir yer hatırlatıyor olabilir, define hatırlatıyor olabilir dedi. Ama büyük ihtimal kilisedir dedi. Yazılar net değil ama 10 adım sonrasında ne olduğu sordu? Yine de Sedegor üstad bakarsa bence daha net bir şey söyler diye düşünüyorum.

myalbatros

Aktif Üye
Bir nevi hatırlatma taşı ustam arkadaştan gelen açıklama bu yönde. Tuzak hatırlatıyor olabilir, mezar hatırlatıyor olabilir, yön hatırlatıyor olabilir, bir yer hatırlatıyor olabilir, define hatırlatıyor olabilir dedi. Ama büyük ihtimal kilisedir dedi. Yazılar net değil ama 10 adım sonrasında ne olduğu sordu? Yine de @Sedegor üstad bakarsa bence daha net bir şey söyler diye düşünüyorum.
Tşklr üstadım Allah razı olsun

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
üstadlar geceniz hayırlı olsun

çubuk ile boşluk tesbiti yaptığımız bir alanda çalışma esnasında bu taş çıktı bu taş hakkında fikir verirseniz çalışmamız için çok faydalı olucaktır
---s.a.değerli değerli ustam bu çorbada tuzum bulunsun die bir kaç satir bende yazayim dedim öncelikle nasil bir çubuk kulandiğiniz bilmiyorum ama eğer le çubuk kulandisenin göğsüne doğru kendileri kapatmiş olmali yok eğer dörtlü çubuk kulandiyseniz baklava olup aşağya inmiş olmali ki sizler burada bir çalişma yapmişsiniz çubuk kulanirken bu durumlari yaşadiseniz boşluk değil de yiğmayi (yani daha öncede kazilzn bir yari bulmuşsunuz) buda demek oluyorki burasi daha öncede kazilmiş oymali taşi ne şekilde buldunuz örnek termi?yanmi?duzmü buldunuz bunu yazin lütfen yorum yapmak için bilmemiz gerekiyor.ama burasi her alukardan daha önce kazilmiş nedeni bu taş toprak üstünde olmaliydi ve kirik tuğla parçalari mevcutur ilave olarak üç kuyu,üççeşme,pinar bu çevrede varmi yokmu belirtin..

Saygilar ve sevgiler.

Brkcll

Engellendi
üstad burası dağ eteğinde hafif düzlük bir alan sağında bir dere mevcut bugün dere boyu senin dediğin gibi emare baktım ama göze çarpan bir emare çıkmadı ama dağa doğru keşfimiz devam edicek
bilgi ve ilgi için tşklr
Kandiliniz mübarek olsun
Bak kardeş basit bir yöntem söyleyeyim burası bece bir antıkkent o taş stele benzemiyor ama üstünde bir heykel olmalı normalde burayı ya traktörle sür yada yukarıda ki kayalıkta mezar ara

Selametle rast gelsin

mavikorku

Moderatör
Moderatör
Üsteki oyma sizi yön veriyor Uç Kısımı V yapıyor V açık kolları tarafına doğru yönünüz. Devam edin her çıkan ibareye dikkat edin.

myalbatros

Aktif Üye
---s.a.değerli değerli ustam bu çorbada tuzum bulunsun die bir kaç satir bende yazayim dedim öncelikle nasil bir çubuk kulandiğiniz bilmiyorum ama eğer le çubuk kulandisenin göğsüne doğru kendileri kapatmiş olmali yok eğer dörtlü çubuk kulandiyseniz baklava olup aşağya inmiş olmali ki sizler burada bir çalişma yapmişsiniz çubuk kulanirken bu durumlari yaşadiseniz boşluk değil de yiğmayi (yani daha öncede kazilzn bir yari bulmuşsunuz) buda demek oluyorki burasi daha öncede kazilmiş oymali taşi ne şekilde buldunuz örnek termi?yanmi?duzmü buldunuz bunu yazin lütfen yorum yapmak için bilmemiz gerekiyor.ama burasi her alukardan daha önce kazilmiş nedeni bu taş toprak üstünde olmaliydi ve kirik tuğla parçalari mevcutur ilave olarak üç kuyu,üççeşme,pinar bu çevrede varmi yokmu belirtin..

Saygilar ve sevgiler.
nik üstad bilgi ve paylaşım için teşekkürler
evet ustam çubuk ile boşluk aradık bulduk ama dediğin gibi burası yüzyıllar önce karıştırılmış buna kesin kanaat getirdik çubuk konusunda çok tecrübe olmadığından senin dediğin gibi daha önceden karıştırılmış dobra yığma haline getirilmiş bir yerde çalışma yaptık bunu sonradan anladık ve çalışmaya son verdik
bu taş diğer doğal taş ve pişmiş taşlar ile sıradan duvar örgüsü halinde o taşların arasında alalede duruyordu yani anlıcan zamanında bu taşı oraya koyan kişiler bunu sadece duvar örme anacıyla kullanmışlar
benim burada bu taştan yola çıkarak buranın tarihi yaşanmışlığı hakkında bilgi edinme

bölgede Çeşme Pınar ve kuyular var ama arazi dededen kalma olunca uzun yıllar çok gitmedik çok etrafı gezmedik bunun vesilesi ile ata toprağını biraz daha detaylı gezicez artık ;)

selametle

myalbatros

Aktif Üye
Bak kardeş basit bir yöntem söyleyeyim burası bece bir antıkkent o taş stele benzemiyor ama üstünde bir heykel olmalı normalde burayı ya traktörle sür yada yukarıda ki kayalıkta mezar ara

Selametle rast gelsin
Brkcll üstad sanırım biz şehri terkedip ata toprağına dönücez hem tarım işi yapıcaz hem bu merakı orada nihayi sonuca ulaştırcaz ;)

burada işimiz çok anlaşılan bizde çok hırsa hevese dünya malına tama etmeden arada gidip ata toprağını ziyaret edip ekip bicicez

haaa fikir veren ustalar sizleri unutmuş değilim hepinizin adını yazdım bi kenara
gdo suz taze meyve sebze tahıl benden artık ;)