Çökmüş Deve

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Oldugu bolgede kaya mezari bakabilirmisin kardesim. Sonuc lamazsan zeminaltina yogunlas. Kapali bir alan var, muhtemelen zemindendir. Yuzeyi yine arastirmanda fayda var. Aslinda hep paylasim yapmakla yetiniyorsun, tabiki tecrube edinip yer hakkinda bilgi almalisiniz fakat, diger yerlerinizde cok guzeldi calisma yapmadiniz degilmi :) selametle kal

alaçamlı

Bilgili Üye
bu belliki işaretleme amacıyla yapılmış.ama sankı kırmışlar da sonra tekrar üstüste koymuşlar.yani yönü mü yanıltmak istemişler çözemedim.burada yapılacak şey boşluk aramak olacak.taşın hemen önünde üzerine taş konan şey sunak olabilir.heykelin önüne ve o delikli kayanın etrafına iyice bak.kayada boşluk veya kasa varmı bi incele.burası tapınma alanı.bu gibi yerlerde ufak putlar bulunur.dedektörle toprak alanları ve kaya yüzeylerini yokla.fazla derinde oda tipi bir şey olacağını sanmıyorum.yüzeye yakın olmalı.bu işaretten anladığım kadarıyla o düzeltilmiş zeminde bir şeyler gizlenmiş.dedektör yada çubukla zemini çok iyi incele .emin olmadan da işlem yapma.bide define hevesiyle her şeyi tahrip etmeyelim.ancak emin olduktan sonra zarar vermeden yapın işleminizi.yani yorumum şu.derin olmayan bir şey var.mezarmı gömümü pek belli değil.ama o çevrede olduğunu tahmin ediyorum.

Apollon01

Moderatör
Moderatör
bu belliki işaretleme amacıyla yapılmış.ama sankı kırmışlar da sonra tekrar üstüste koymuşlar.yani yönü mü yanıltmak istemişler çözemedim.burada yapılacak şey boşluk aramak olacak.taşın hemen önünde üzerine taş konan şey sunak olabilir.heykelin önüne ve o delikli kayanın etrafına iyice bak.kayada boşluk veya kasa varmı bi incele.burası tapınma alanı.bu gibi yerlerde ufak putlar bulunur.dedektörle toprak alanları ve kaya yüzeylerini yokla.fazla derinde oda tipi bir şey olacağını sanmıyorum.yüzeye yakın olmalı.bu işaretten anladığım kadarıyla o düzeltilmiş zeminde bir şeyler gizlenmiş.dedektör yada çubukla zemini çok iyi incele .emin olmadan da işlem yapma.bide define hevesiyle her şeyi tahrip etmeyelim.ancak emin olduktan sonra zarar vermeden yapın işleminizi.yani yorumum şu.derin olmayan bir şey var.mezarmı gömümü pek belli değil.ama o çevrede olduğunu tahmin ediyorum.
alaçamlı ustam çok teşekkür ediyorum, burda böyle dikilitaş çok, ne olduğunu anlamaya çalışyorum , bir önceki konum var açtigim bunlar garip mezar mı? Onuda bir incelerseniz aynı bölgede hepsi saygılar ustam

alaçamlı

Bilgili Üye
evet pagan mezarı bunlar.hıristiyanlık öncesi ,çok tanrılı din mensuplarına ait yerler.orada mezarlık varmış.bunlar kayada ve ya toprak altında oluyor.kaya mezarı ve ya oda mezar şeklinde.yanlız bölge erken roma dönemi,milattan sonra tahminen.ama daha erken dönem de olabilir.çünkü çok ilkel bir işçilik var.roma da da bu çağdaki gibi mezar teknikleri ve taş işçiliği sürekli geliştiği için aşşağı yukarı tahmin edebiliriz.bu baya ilkel işçilik olduğu için çok eski mezarlık bölgesi olmalı.o binek hayvanı gibi duran kayalarda kral mezarları falan olmalı.ayrıca toprak bölümlerde boşluk bakmalısınız.yani araştırma için iyi bir alan.işin püf noktası boşluk ve metal tespitinde ne kadar yetenekli olduğunuzdur.işaret mişaret teferruat.ancak işaret ve emareler bölgenin nekropol olduğunu kanıtlıyor.hıristiyanlar hala bile pagan kültüründen kalma adetlerini sürdürmektedirler.mezarlıklara çeşitli heykel ve anıtlar dikilir.hatta bu akım anadoluda bile hala devam ediyor.mezar süsleme ve anıt şeklinde mezar yapma.

deli firat

DOĞACI
Çökmüş devenin baktıgı yönde ve sağında solunda magara varmı dikkatli baktınmı

mamostedijvar

MAMOSTE
Moderatör
şahsi fikrim deve olmadığı yönündedir. bölgede anıt mezarlar mevcut. selametle.

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Çökmüş devenin baktıgı yönde ve sağında solunda magara varmı dikkatli baktınmı
ustam teşekkürler, yakınında açık bir magara yok görünen ama kapalı olabilir belki, o yonde araştıralım inşallah selamlar ve saygılar

Hayyam

Yeni Üye
Burdan birşey çıkmaz uzaklara çok uzaklara gitmen gerek

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Bu devem çok güzel @uçmuş @kazama @poseidon2023 @mayhem ustalarım hayırlı geceler
Apollon01 çok güzel bir mezarlık alanındasın .
Soylu kişilerin defnedildiği tepenin kendisi el işçiliğinden çıkma yaygınlarda burun uçlarında kaya mezarları var .Dönem ve inanç gereği ne şekilde ve nasıl bir yol izleyerek inşa edildikleri konusunda yetersiz bilgi . Zemin altında ulaşılması en güç ve işçiliği ağır olan kesim rütbece yüksek ve zenginlerin mezarıdır .
Bol Şans Dilerim .İnsan figür olma ihtimalide var kocaman bir heykel yapmışlardır mezarın başına anıtsal niteliğe uygun ama ilk yapıldıgı halini görmek lazım zamanla tanınmaz hale geliyor .
Resimler net değil ve açı ve yön olarak sen tepenin üstünden aldıgın resimler yapının üstü toprakla tabaka halinde kapatılan yerler var .Şunu söyleyebilirim bu resimlerden gördüğüm tepenin içinde açılmadı ise o bölgenin kralı veya savaşçısının aile mezarlığı var .
Büyük kütleli kayalarla mezar odası girişlerinin önüne mesela içerde 4 kişilik aile yatıyor , her bir fert defin işlemi sırasında aynı mezara aynı girişten defnediliyor ve ölüye sunulan sunumlar , yakılan ateşler , kesilen kurbanlar vs. bunların hepsinin böyle inşa edilen tiplerde her birinin yeri farklı ayrı ayrı yerlerde yapılıyor . Mezar odası en son kapanırken geliş gidiş güzergahları , ne kadar deforme olsada , ağaç kaplasada dikkatli bakılınca belli oluyor. En büyük ip ucu araziyi net açıyı bulup dikkatli gözlerle süzmek olsun .
Resimleri sen kendinden almışsın yani mezarlıgın içinden sağı solu değilde , mezarlık bölgesinin bulundugu alan içerisini karşı tepe olabilir en basit 1 km uzaklıktan bile ayarı tutturursan mezarların yerini ve girişe denk gelebilcek noktaları seçmen kolay olacaktır . Yanına gidince işte o girişe denk gelen yerde ham mermer blogu gibi dış yüzeye uyum sağlaması için özel kamufule yapılmış kapama ve caydırıcı kaya kütlelerini kadlrmak çok güç ister .
Benzetme tamamen benim hayal ürünümdür .
:)

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Adamın saçına veya kafındaki kaskete denk gelen yerin harcı kafa ve gövdeninkinden renk olarak farklı . Çok titizlikle inşa edilmiş . Ayrı ayrı harç yapmış adamlar .

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Adamın saçına veya kafındaki kaskete denk gelen yerin harcı kafa ve gövdeninkinden renk olarak farklı . Çok titizlikle inşa edilmiş . Ayrı ayrı harç yapmış adamlar .
kazama ustam teşekkürler abiciğim, buralarda sizi gezdirmek isterim, daha neler neler var, beni çok şaşırtmaya devam ediyor , bir de bir önceki konum var, bunlar çok garip mezar mı ? Diye orasida burayla aynı yerde mevkii olarak kolay gelsin saygılar selamlar ustam