Conrad yeraltı görüntüleme

Cetin42

Member
Aleykümselam, bahsettiğiniz cihaz prensip olarak manyetometredir.
Adından da anlaşılacağı üzere manyetiklenen metallerin tespitinde kullanılır.
Asfalt altında kalmış rögar kapaklarını vb. bulmada sıklıkla kullanılan bir cihazdır.
Marka/model olarak kullanıp test etmişliğim yoktur fakat en azından "ne aradığınızdan" yola çıkarak
işinize yarayıp yaramayacağına dair bir fikir verebilir.
Çok zor işin. Tamamını göremiyorum ama herhalde kepçe ile 1 hafta sürer temizlemek. Eğer toprak altı ise orayı da temizlenen 1 hafta sürer . En az 6 kişi lazım. 1 varil mazot ile 2 gün calisir. 7-8 kez Fuller operatör makinayı . 6 kişi yer içer. Git gel. Vs üstüne birde makina alacaksın. Tahmini 30 bin TL civarı para lazım. Ya çıkmazsa ? Ya mezar yoksa ? Ya mezar yapıldığı yıl soygun görmüş ise ?
ustam o kadar göründüğüne bakmayın ? biz iki ayaklı kepçe gibi çalışır varsa kadere niyet eder çalışırız ? yani mezar alanı olma ihtimali varmı ustam çünkü taşlar insan kafasını geçmez asagı yaklaştıkça çakıllaşıyor sonra siyah işlenmiş toprağa dönüyor zaten buraya sizin dediğiniz gibi kimsenin gözü yemiyor ama biz nasip kısmet diyip bir yerden başlayıp açmaya çalışacağız genelde ortadanmı başlamak gerekir sağdan soldanmı yoksa komple mi boşaltmamız lazım ?

Turko

Uzman
ustam o kadar göründüğüne bakmayın ? biz iki ayaklı kepçe gibi çalışır varsa kadere niyet eder çalışırız ? yani mezar alanı olma ihtimali varmı ustam çünkü taşlar insan kafasını geçmez asagı yaklaştıkça çakıllaşıyor sonra siyah işlenmiş toprağa dönüyor zaten buraya sizin dediğiniz gibi kimsenin gözü yemiyor ama biz nasip kısmet diyip bir yerden başlayıp açmaya çalışacağız genelde ortadanmı başlamak gerekir sağdan soldanmı yoksa komple mi boşaltmamız lazım ?
Kardeş , benim güzel kalbi kardeşim. Ben ilk işimde nehir kenarında bir yere dadandım. Ekibe gaz vermek için kazan kazan altın var dedim karpuz büyüklüğünde kayaları sadece 6-7 MT boşaltmak için 1 hafta uğraştık 1 tanesi ayağıma düştü 2 hafta topalladım. 1 hafta sonra birader nerde altınlar dediler galiba tılsım var kaçırmışlar dedim verdim korkuyu ekibe iptal edelim dedim hemen kabul ettiler. Keşke dediğin gibi kolay olsa standart organlar ile çalışmak. Mekanik organ olmadan olmuyor. Orada yığma yok mezarda yok. Yığma okadar yayık olmaz. Ayrıca sol tarafta işlem yapılmış yaklaşık 1 buçuk MT almışlar olsaydı birşey kendini belli ederdi. Yok ben bakacam diyorsan 4 cephe geniş açıdan görecek şekilde fotoğraf çek bakalım net karara varalım.

Cetin42

Member
Mezar yigmalari boyle olmuyor.
İyi tespit yapiniz.
Bosuna yorulmayiniz.
Ustam inşallah en yakın zamanda gideceğim memlekete ve daha ayrıntılı fotoğraflar çekip paylasacagım çünkü burası ustam bi amaç için yapılmış mezar değilse başka birşey sizler bizden daha iyi bilirsiniz ben bu işe yeni başlayanlardanım ama daha önce bu dağda pranga cam bilezik bulunmuştu zaten onlarda köyümüz muhtar tarafından müzeye verildi lakin konumuza değinmek istersem buranın bi mezar alanı yada gömü alanı ve yahut bir dükkan vardı da kapatmısda olunabilir her ihtimali göz önüne almak lazım ama buranın daha net daha iyi ve çevre fotograflarını siz ustalarımla paylaşacağım

Turko

Uzman
Ufak bir tüyo vereyim cihaz işine gerek kalmadan mezar yığma vs olup olmadığını anlamak için. Yığma kabul edelim. Tam tepesine çıkıp ekibin ile 1 MT x 1 MT derinlikte 1 MT gibi taşları al. Eğer U şeklinde örülmüş kısa duvar varsa , bahçe duvarı gibi orası kurban yeridir altta kesin birşey vardır.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla bu tip geniş çakıl yığma mezarlar genellikle roma dönemi asker mezarlarıdır.
Bir lejyonda 5 bin asker olsa her biri 10 tane taş getirse 50 bin taş yapar, gençliğinize yazık.
Kaldı ki mezar ya da mezar odası merkezde olabildiği gibi kenarlarda da olabiliyor.
Çakıl yığma olmasından dolayı cihaz kullanımı da olanaksız olduğu için mezarı nokta atışı bulmak imkansıza yakın.
Hepsini geçtiniz ve mezarı buldunuz diyelim; Turko ustanın dediği gibi ya mezar dönem soygunu yemişse ???

Cetin42

Member
Ufak bir tüyo vereyim cihaz işine gerek kalmadan mezar yığma vs olup olmadığını anlamak için. Yığma kabul edelim. Tam tepesine çıkıp ekibin ile 1 MT x 1 MT derinlikte 1 MT gibi taşları al. Eğer U şeklinde örülmüş kısa duvar varsa , bahçe duvarı gibi orası kurban yeridir altta kesin birşey vardır.
Ustam ufak bir tüyo ? bu güzel bir tüyo lakin biz bu 1metrelik taşları ufak taşların altındamı arıycaz yoksa yüzeydemi bu yığma olan yer bize şok dalgası yaratıyor ne ise ustam Ben size en yakın zamanda daha net fotoğraflar atıp öyle yorumlarınızı istiyorum kalın sağlıcakla define sohbeti ailesi olarak.

Cetin42

Member
Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla bu tip geniş çakıl yığma mezarlar genellikle roma dönemi asker mezarlarıdır.
Bir lejyonda 5 bin asker olsa her biri 10 tane taş getirse 50 bin taş yapar, gençliğinize yazık.
Kaldı ki mezar ya da mezar odası merkezde olabildiği gibi kenarlarda da olabiliyor.
Çakıl yığma olmasından dolayı cihaz kullanımı da olanaksız olduğu için mezarı nokta atışı bulmak imkansıza yakın.
Hepsini geçtiniz ve mezarı buldunuz diyelim; Turko ustanın dediği gibi ya mezar dönem soygunu yemişse ???
Ustam mezar soygun yediyse aklıma su soru geliyor şahsen ben soymuş olsam orayı kapatmam öle bırakırım ?

Turko

Uzman
Ustam mezar soygun yediyse aklıma su soru geliyor şahsen ben soymuş olsam orayı kapatmam öle bırakırım ?
Öyle değil soygun olayı , daha mezar kapanmadan soyuluyor yapanlar soyuyor :) sonra kapatıyorlar ki anlaşılmasın. Ozaman mezar soymak kelleden olmak demek. Ha cuma namazı vaktinde cami duvarına işedin cemaat linç etti ha mezar soydun o biçim deli işi .

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Terkedilmiş 100 yıllık bir köye gittin mi hiç ? Yıkılmış taş evleri gördün mü ?
Burada ortalama 2000 yıllık bir yığmadan bahsediyoruz, kim bilir kimler o yığmayı kaç kere alt üst etmiştir bir bilsen ...

Cetin42

Member
Öyle değil soygun olayı , daha mezar kapanmadan soyuluyor yapanlar soyuyor :) sonra kapatıyorlar ki anlaşılmasın. Ozaman mezar soymak kelleden olmak demek. Ha cuma namazı vaktinde cami duvarına işedin cemaat linç etti ha mezar soydun o biçim deli işi .
Sağolun ustalarım ? parmaklarınız dert görmesin biz yeni başlayanlar ailesiyiz dönem soygunu bilmeyiz ama genede fotoğraflarım isteğiniz şekilde teşekkür ederim