Çubuğa el kundağı yapımı...

Ferolotti

Yeni Üye
Saygıdeğer ustalarım. Kendime 2 adet pirinç çubuk yaptım ve bunlara el kundağı yapmak istiyorum. Kundağın malzemesi önemli mi?
Pirinç kundak çok pahalıya geliyor. Alüminyumdan kundak yapsam bir sıkıntı çıkar mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

jeolog

Co Admin
Co Admin
Ben beyaz tahta kalemlerini kullanıyorum. 5mm lik çubuk için kullandığım rulman bunun içine tam sığıyor. Kalemin kapağı olduğu için de o kapağın içine istediğim malzemeyi koyabiliyorum. Ekleyip çıkartmak kolay. Ayrıca 1 tanesi kırmızı kalem diğeri de mavi kalem dış kabı olduğundan elimde değiştirdiğimde karışmıyor...

jeolog

Co Admin
Co Admin
Çıkacağını sanmıyorum... Eski TV antenini de kabza niyetine denemiştim, yine aynı sonucu almıştım... Sonuçta iş çalışma şekliyle alakalı, sen denemelerini yapıp verdiği tepkileri öğrendikten sonra işini görmeye başlarsın...
Pirinç çubuk ile malzemeye sonuç alman kolay, bakır çubuk ile boşluğa sonuç alman kolay. Hazırlayacağın kabzayı üzerindeki çubukları değiştirebileceğin şekilde hazırlayabilirsen malzemeden tasarruf etmiş olursun yükün azalır...

adil_e

Aktif Üye
Ben beyaz tahta kalemlerini kullanıyorum. 5mm lik çubuk için kullandığım rulman bunun içine tam sığıyor. Kalemin kapağı olduğu için de o kapağın içine istediğim malzemeyi koyabiliyorum. Ekleyip çıkartmak kolay. Ayrıca 1 tanesi kırmızı kalem diğeri de mavi kalem dış kabı olduğundan elimde değiştirdiğimde karışmıyor...
jeolog ustam beyaz tahta kalemleri dediğiniz bu kalemlerdenmi. bide yaptığınız çubuktan bir resim atabilirmisiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 151366

adil_e

Aktif Üye
@jeolog ustam resimler için çok teşekkür ederim. kusuruma bakmazsanız bir soru soracam. rulman görevi gören bilye ne bilyesi nerden alabilirim. bende denemek istiyorum

Adana1234

Member
ustam kalemin içini nasıl söktünüz bilyenin adı nedir nereden temin ettiniz