Çubuğun akıbeti

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
üstadım benim derdim esasında çubuk değil, şahsen hayatımda çubukla işim olmadı, olmayacak da. Benim için definecilik ciddi bir iştir, her aşaması akla ve mantığa uygun hareket edilmeli. Yöntemleri bilimsel olmalı. Oysa ki çubukla su, maden, boşluk bulma faaliyetleri bu sektörde ilmi bir hakikat gibi her yerde karşıma çıkıyor. Bakıyorum, inceliyorum Allah için 1 tane bilimsel veri yok. Bir bakıma gayipten haber verme gibi, saklı ve gizli olan bir şeyi metafizk yöntemlerle tespit etme uğraşı. Eğer çubukla bir şey bulunabiliyorsa bile keramettir.

Bunun dışında çubukçuluk için para isteyen var mı yok mu vallahi bilmiyorum ama envai çeşit çubuk pazarlama faaliyetini gördüm, biliyorum. Esasında mesele para da değil, ilmi bir şey olsa para da istesinler sorun olmaz ama bu bir çeşit umut tacirliği gibi görünüyor bana. Definecilik kovalayan ve elinde sınırlı maddi veri bulunan insanların çaresizliğinden faydalanmak gibi bir şey. Maalesef kabul etmeliyiz ki bu iş bilgi, çalışma, kısmet vs ve en sonunda bir yerde teknik olanaklardan faydalanma noktasında paraya dayanıyor. Para faktörünü minimize etmek için diğerlerini arttırmak zorundayız. Başka çaresi yok.

Sn. Ulak ,
Okuduklarınız veya edindiğiniz izlenimler sizi böyle bir düşünceye sevk etmiş olabilir.

Ancak çubuğun çalışma prensibi metafizik asla değildir. Fizigin ta' kendisidir. Ve bu prensipler maddenin temel prensiplerinden atom ve elektronlarin davranislari ile alakalidir. Mevzu buradan başlar usul usul derinlere iner. Fiziği konuşmak için, konustugun kişinin de fizik bilgisi yeter seviyede olması gerekir.
Bilim insanlarının buluşları olan fizik kanunları prensiplerine göre çalışır. Bir çok yerde yazdigim ve actigim konularda fizikten başka bir şey bulamazsınız meselâ..

Örneğin ben tamamen bilime inanan ve bilimi rehber edinen bir karaktere sahibim.
Kullanmış olduğum çubuk sisteminin patentini dahi istesem alabilirim. Çünkü tamamen "fizik" bilimi ile tüm açıklamaları yapar, gerçekliğini kanıtlayabilirim.
Bunu lafla, sözle değil bilfiil arazide de kanıtlayabilirim ve yaklaşık 100 küsür sayfalık,içinde sadece "fizik" olan neden - niçin - nasılı, akılda sıfır soru işareti kalmadan ifade de edebilirim.

***Yanıma fizik profesörünü oturursunuz,her soyledigim cümleme oyle mi ? diye sorar ve oyle diye kafa isareti alirsiniz.

Ve her açıklamanın sonuna, ....... bilim insanının dünyaca bilinen şu kanununa göre diye de ekleme yapabilirim.

Bu yazım sadece sizin merakınız için ya da inanışınızı farklı bir yöne evrilmesini sağlamak için değildir.
Çubuğa gönül verecek olan kişilerin, ugrasmaya niyet ettikleri şeyin %100 fizik bilimi ile ilgili olduğunu anlamalarını sağlamak ve girmeye niyet ettikleri yolu şöyle bir ölçüp tartıp ona göre beklenti çıtalarını ayarlamalarını sağlamaya yoneliktir.

Eleştiri iyidir ve gereklidir. Ama insanları kırmadan ve dozunda bırakarak..
Esen kalın.

Turko

Uzman
Kar yağınca hava yumuşar diyen biri vardı birde ağzına çorap alıp renkli çorapları çubuk ile bulan vatandaş . Her minerale tav olduğumu farkettim de o iki vatandaşa ateş ediyorum kulaklarına nazar değmesin inşallah

@ibrhm

Bilgili Üye
Defineciliğin başındaki en büyük bela yasal düzenlemeler filan değil, hurafeler, söylentiler, metafizik unsurlar filandır. Bunlardan biri de çubuk ve çubukçuluktur. Hiçbir ispatı veya bilimsel yanı olmayan boş bir iştir. Aynı şekilde, in, cin, peri, büyü hikayeleri de bu işi sulandıran saçmalıklardır. Bu işi, şu tür olgulardan arındırsak her şey bambaşka olurdu ama yaptırmazlar. Cehalet ve çaresizlik içinde debelenen bir sektör olsun ki birileri sömürüp dursun sürekli.
Çubukçu arayacak çubuk bulacak.
Aklına gelen Petrol ve gaz yataklarının ve maden yataklarının ,kapsadığı alanı,derinliğini kalitesini. Su
çeşitleri,kalite,kalite, jeotermal su, radyoaktif maden, ve mineraller, Türkiyede elmas madeni varmı ? ,zümrüt sormuyorumbile, Çok yakında internette Türkiye petrol haritası yayınlana bilir. Bu Memlekette TPAO genel müdürü , uçak mühendisi olursa ilgili birimlerde ,makine müh,elektrik müh olursa;bizede petrol haritası hazırlamak düşer... Çubuk kullanmak dünyanin en karmaşık makinasaını kullanmak kadar zor.Aslında zor olan aranan maddenin ,kimyasına çubuğun fiziksel tepkisini takip meselesidir.
Kendi içinide İnsanın elinde bilimsel bir deryadır.

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Cezaevinde volta atmak nasıl cezanın törpüsü ise define işindede çubuk ve cihaz definenin törpüsüdür.

İyi törpü kullanmayı biliyorsanız tırnaklarınız ve elleriniz daha güzel gözükür.Törpüyü bilmeyende düzgün olan el ve tırnağı bozar.

Bunun için önce törpü nasıl kullanılır öğrenmek lazım,tırnak üzerinde nasıl zikzak yapılır nasıl kesme atılır vs.bunları öğrenip bol bol pratik yaparsanız iyi bir manikürcü olursunuz.​

Son düzenleme:

Efendi51

Bilgili Üye
Çubuk benim olmazsa olmazımdır boşluk uzmanıdır bilene, tecrübe etmek lâzım ancak laf ile olmaz 18 aydır çubuk ile dolaşıyorum daha yeni öğrendiğim şeyler oluyor, hepsi çubuk sayesinde ve çalışmalar devam inşallah, asıl gözardı edilen bu mezar ve gömü yapanlar bu isin hilesini iyi biliyormuş her türlü yaniltmayi yapmışlar, yoksa çubuk işini doğru yapar çok tecrübe lazım

jeodek

Bilgili Üye
Arkadaşlar bir jeofizik mühendisi olarak çubuk işini kale almaz saçmalık der geçerdim. Bir gün bir dayı getirdiler define araması için. Adam dolaştı dolaştı ve durdu bir nokta da aha burada 2-3 metre kazın yarım kilo dan çok az mal var dedi. Kazdık ve lahit içinde bayan ceseti çıktı, içinde de tamı tamına 480 gr altın vardı. O gün bu gündür, çubuk ile gezerim :) daha nasip olmadı ama öğreneceğim bu işi.

akhenaton

Member
Arkadaşlar bir jeofizik mühendisi olarak çubuk işini kale almaz saçmalık der geçerdim. Bir gün bir dayı getirdiler define araması için. Adam dolaştı dolaştı ve durdu bir nokta da aha burada 2-3 metre kazın yarım kilo dan çok az mal var dedi. Kazdık ve lahit içinde bayan ceseti çıktı, içinde de tamı tamına 480 gr altın vardı. O gün bu gündür, çubuk ile gezerim :) daha nasip olmadı ama öğreneceğim bu işi.
Ustam sade çubukmuydu başka birşey varmıydı.

Kenz56

Member
Eyvallah. işte bize bu bilgiler lazım motivasyon için. En azından bize elektro etki ile fizikten bilimden girip çubuk realitesini küçük göstermek isteyenler için bize bunlar lazım. Teşekkür ederim.