Çubuk sistemi hakkında !

shovmeks

Member
Merhabalar, arkadaşlar sizlere bizzat denediğim ve çalışırlığını kendimin test ettiği çubuk sistemini tarif ediceğimi söylemiştim.
İkinci testin de başarı ile sonuçlanmasını bekliyordum, nihayet sonuçlar olumlu çıktı,

Bu sistemi çok değerli bir hocamın tavsiyesi ve ısrarı üzerine denedim ve doğru çıktı,
Sistemin en verimli şekilde çalışması için uyulması gereken bazı kurallar var şöyleki ; Öncelikle min60 amp akü olmak şartı ile , tarama yapılıcak alana akünün artı ve eksi uçlarından birer kablo bağlanarak pirinç yada bakır kazıklara bağlantı yapılıp kazıklar toprağa çakıldıktan sonra yaklaşık 15 dak bekleniyor.

Sonrasında mümkün ise plastik bir çay tepsisinin altını kaplayacak şekilde yapıştırdığımız ( neodyum ) mıknatıslı çay tepsisi , yada herhangi bir plaka olabilir. ip le bağlayıp tarama yapılacak alanda zig zag lar çizerek gezdiriyoruz.

Bunu çocukların oynadıkları oyuncak kamyonların altına (neodyum) mıknatısları yerleştirerek te yapabiliriz.
Sonrasın da (güney) den başlamak kaydı ile alanı geziyoruz, çubukları belimizden aşağı seviyede tutuyoruz

Çubukların artı olanını sağ elimize eksiyi sol elimizde tutuyoruz.
Çubuklar metali asla görmüyor , olumsuz gibi görünsede metali bulmadığı için haliyle mineral aldanması da yaşamıyorsunuz, malum mineraller metal içerikli oldukları için çubukları hatta en pahalı cihazları dahi yanıltmaktadır.

Derinlik tespitine gelince , bulunan boşluğun tam ortasından herhangi bir yöne doğru ilerleniyor , taki çubuklar size geri dön diyene kadar. , boşluğun ortasından çubukların geri dön dediği mesafe ölçülüp sonucu ikiye böldüğünüzde derinlik çıkıyor.

Sistem büyük ağaç köklerinde oluşan boşlukları, köstebek yuvalarını, kayalarda ki büyük yarıkları da boşluk olarak algılayabiliyor !

Çözümü ise basit, eğer size tek bir noktada yada küçük bir alanda boşluk verirse uğraşmayın, herhangi bir doğal boşluk demektir.

Geniş ve büyük bir alanda boşluk verirse kesinlikle doğru çıkmaktadır.
Örn ; Açtığımız 3 adet kapaklının içlerindeki boşluk max 1,5 lt su şişesinin sığacağı bir boşluktu ,çubuklar 2,5 x2,5 mt bir alanda boşluk vermişti.

Yukarıda bahsettiğim tarama öncesinde yapılan işlemlerin sebebine gelince;

Akü ile toprağa elektrik akımı verilerek gereksiz parazit yapabilecek sizi yanıltabilecek sinyaller minimize edilip,

Neodyum mıknatıslar ilede bir nevi süpürge işlemi yapılıp parazite ve yanıltabilecek sinyalleri süpüryorsunuz.

Bu iki işlemi sadece çubuklar ile değil ister yeraltı görüntüleme ister tek tek dedektörü kullanma esnasından öncede yapabilirsiniz , nekadar fark ettiğini denediğiniz de görürsünüz.

Çubukların belden aşağıda tutulma sebebi ise yeraltın dan yayılan dalga boyları 45 derecelik açı ile yeryüzüne saçıldığı için en uygun mesafe çubukları bel hizasından aşağıda gezdirmektir.

Çubuklar 9v pil ile max 12 mt derinliğe inmektedir, derinliği arttırmak isterseniz 9v pil yerine 12v kuru akü bağlayıp derinliği arttırabilirsiniz.

[video=youtube_share;3YnMSGtPFMY]https://youtu.be/3YnMSGtPFMY[/video]
[video=youtube_share;Ju1dVR0yDxg]https://youtu.be/Ju1dVR0yDxg[/video]
Nil usta çok saol valla hemen deneyeceğim. :)

Nil

Engellendi
mıknatıslar tepsinin altına , yani zemine bakan kısmına yerleştiriliyor, yeraltı görüntülemede denedim mineral eleme sistemini,işe yaradı, şöyleki ; mineral eleme yapmadan önce çekimde görünen mineraller , eleme yapıldıktan sonra çekim yapıldığında mineraller görülmemekte. birde açık bir odada denedim odayı görmekte zorlandığı bir yerdi, mineral eleme yapıp çektikten sonra zorlanarak gördüğü odayı , zorlanmadan görüntüledi
@Nil ustam, öncelikle değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Bu neodyum mıknatısı tepsinin üzerine koyup, tepsiyi mi yerde gezdireceğiz? Ve siz görüntüleme cihazı kullanmadan evvel böyle bir temizlik yaptıysanız aradaki farkı biraz anlatır mısınız? Tekrar teşekkürler.

Pscyhe

Engellendi
Nil kardesim bilgilendirme cok guzel olmus benimde nacizane 1 2 sorum ve tavsiyem olacak..burda kullanilan cubuk olayi ne tur olmali illa antenmi kullanmamiz gerekiyor.neodyum miknatis olayi ne kadar olacak adet yada kullanacagimiz aparattaki kapladigi alan ne kadardir..yada soyle bisey yapsak onerimi anlatayim.zaten kanalin varmis abone oldum donus bekliyorum sulhname kanalimin adi..kullandiginiz aparatlari cekseniz ve bilgilendirerek anlatim yapsaniz bizde hem gorsel olarak gorsek hemde gorduklerimiz tatbik etsek nasil olur acaba....????

meratan

Aktif Üye
Nil hanım benimde sormak istediğim bir kaç soru var cevaplarsanız sevinirim Tepsinin altı tamamen kaplanacakmı ve yine tepsinin ebatı ne kadar olacak.Birde tepsi iplerle çubuklara bağlanacak anladığım kadarıyla bu şekilde tarama yaparken akünün kablolarını 15 dakika sonunda çıkarıyormuyuz
Saygılar

Nil

Engellendi
tamamen kaplanırsa iyi olur, tepsi 30 a 20 ölçülerinde olsa kafi gelir. tepsi sadece yerde sürükleyebilmek için iple bağlanıyor. akü sisteminin 15 dak sonun da çıkarıp kenara bir yere koyduktan sonra mıknatıslı tepsiyi gezdiriyoruz. ( mıknatıslı tepsi ve akü arasında herhangi bir bağlantı yapılmıyor )
@Nil hanım benimde sormak istediğim bir kaç soru var cevaplarsanız sevinirim Tepsinin altı tamamen kaplanacakmı ve yine tepsinin ebatı ne kadar olacak.Birde tepsi iplerle çubuklara bağlanacak anladığım kadarıyla bu şekilde tarama yaparken akünün kablolarını 15 dakika sonunda çıkarıyormuyuz
Saygılar

Nil

Engellendi
müsaitte çekerim ayrıntılı bir şekilde inş, bana bu sistemi tübitaktan bir hocm tavsiye ve ısrar etti, çubuklar radyo anteni olmalı dedi mıknatıs olayına ise 30 a 20 cm alanı kaplayacak kadar mıknatıs kafi gelir dedi.
@Nil kardesim bilgilendirme cok guzel olmus benimde nacizane 1 2 sorum ve tavsiyem olacak..burda kullanilan cubuk olayi ne tur olmali illa antenmi kullanmamiz gerekiyor.neodyum miknatis olayi ne kadar olacak adet yada kullanacagimiz aparattaki kapladigi alan ne kadardir..yada soyle bisey yapsak onerimi anlatayim.zaten kanalin varmis abone oldum donus bekliyorum sulhname kanalimin adi..kullandiginiz aparatlari cekseniz ve bilgilendirerek anlatim yapsaniz bizde hem gorsel olarak gorsek hemde gorduklerimiz tatbik etsek nasil olur acaba....????

Kocadağ

Member
Çubukların artı olanını sağ elimize eksiyi sol elimizde tutuyoruz.

çubukları neye göre artı veya eksi olarak ayırıyoruz artı çubukla eksi çubuğun arasındaki fark nedir

mıknatısların hangi tarafları tepsiye yapıştırılacak

Son düzenleme:

sah26

Yeni Üye
9 v pil bağlanıyo - + ona istinaden

man_correct

Bilgili Üye
Cubuklarda 9 volt pil kullananlar genelde cubuklara odaklanan çubukları serbest birakamayanlarin kullandığı bir yöntemdir senin sistem ile alakasız demiyorum cubuklara verilen güç düşünce gücünü etkiler çubuklar serbest kalır tabi kullanıcı tarafından test edilmesi gerekli.

Nil

Engellendi
çubukları tutmaya çalışsan bile hedef var ise çubuklar dönüyor
Cubuklarda 9 volt pil kullananlar genelde cubuklara odaklanan çubukları serbest birakamayanlarin kullandığı bir yöntemdir senin sistem ile alakasız demiyorum cubuklara verilen güç düşünce gücünü etkiler çubuklar serbest kalır tabi kullanıcı tarafından test edilmesi gerekli.

H. Y. Ş

Member
Hocanız anten çubuk olsun demiş. Eskiden bu antenler alüminyum olurdu, şimdilerde ise krom çelik tarzı oluyor. Acaba hangisini kullanıyorsunuz. Alüminyum ise saf alüminyum kaynak telleri de iş görür mü, siz farklı birşey kullanıp denediniz mi? Teşekkür ederim
Ve mıknatısların aynı yüzleri mi (mesela pozitif) yapıştırılıyor?

Son düzenleme: