Çubuk üzerine

Rızgar73

Member
Selamun aleykum
Çubuk ve çubuk üzerine ustalarımız baya yazıp çizmiş Allah razı olsun
Ancak nerdeyse hepaini okuyup not alarak arazide de uygulamamıza rağmen temel eksikler uyuşmazlıklar olduğunu farkettik
Çubuk çalışıyor bildiğimiz bir kuyuyu veya mahseni rahat krokisini alabiliyoruz ancak açılmamış yerde çizdiğimiz krokiyi başka bir gün gitiğimizde veya başka arkadaş çizdiği kroki birbirine uymuyor ayrıca derinlik konusu çok karışık bazı ustalar yerinde say diyor bazıları kablo çek diyor hangisi en doğrusu hangisi
Ayrıca kroki çizerken sağ elimi dikate almak lazım yoksa sol elimi yada önemi varmı
Kullandığımız çubuklar bakır değişik bir krom pirinç ve aliminyum tespit etiğimiz yerde hepsinide uyguluyoruz ve hepsi bir birini tutmuyor sebebi ne olabilir
En önemli ve karmaşık olay akıldan etkilenmesi olmayan yerde bize oda çizdiriyor aklın yönlendirmesinden nasıl kurtulabiliriz
Önceden bende boşlukta kapanma işareti yapan çubuk çarpı yapıyor ne değişmiş olabilir
Boşlukta da minarelden etkilenirmi çubuk yoksa sadece değerlidemi etkilenir.
Çubuk hakında bir özet olması açısından hemde tekrar manasında bir açıklama getirirseniz siz değerli ustalara biz ve bizim gibi çaylaklar minnetar oluruz

ağrı

Aktif Üye
bide kurşun tespitinde bizim bölge full av bölgesi herhalde saçılmalrın düşmediği yer yoktur bu kurşun tespitinde sıkıntı yaratıyormudur

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Merhaba,
Sorularınızı Bir bütün olarak değerlendirdiğimde forumdaki tüm konuları okumadiginiz kanısındayım. Daha detaylı araştırıp, satır aralarında söylenenleri takip etmenizi öneririm.

Farklı cins çubukların farklı algılamaları mümkündür. Siz ; krokisini bilmediğiniz bir yerde, size ait olan tüm çubuk çeşitleri ile krokiyi çıkarıp deftere çiziniz. Sonrasında en doğru sonucu hangi cins çubuk ile aldınız ise, boşluk için artık o çubukları kullanınız.

Solak değilseniz, (solaklarda nasıl çalıştığını bilmiyorum) test maddelerini her zaman sağ elinize alınız. Ancak biliniz ki, en iyi yol ele bir şey alınmadan, verdiği işaretin hangi metal işaretini olduğunu bilerek yapılan tespittir. ( mineral testi hariç)

Kıymetli hocamizin bahsettiği gibi çubuk işi yani radyestezi, maunettir . Ahmet ile mehmet te farklılık olması çok doğaldır. Herkes kendinin sınırlarını, yeteneklerini , becerilerini bilmek ve geliştirmekle yükümlüdür. Hele ki bu işin başlangıç noktasindaysaniz..

Aklın yönlendirmesinden kurtulmanın yolu yine sizin aklınızdan geçmektedir. Islık mi çalarsınız, rap şarkısı mi söylersiniz, dua mi edersiniz , tekbir mi getirirsiniz ? Aklinizi boşaltıp çubukları kumanda etmeyecek yolu SIZ bulacaksınız!

Çubukta boşluk işareti veya metal işareti her kişide farklı olabilme ihtimali olmakla birlikte, çubuklar sizde boşlukta eğer çarpı yapıyorsa her zaman çarpı yapmalıdır. Bu bir daha asla değişmez. Eğer değişti diyorsanız, ilk defa cubuk elinize alip denediginizde , kollarinizi , mesafeyi , tutus seklinizi dogru ayarlayamamissiniz demektir. Yani ilk tutus sekliniz yanlismis . Ya da ilk tutus sekliniz dogruydu dimdiki yanlis .. Bunu bulmaniz cok zor olmasa gerek..

Çubuk boşlukta, mineralden de degerliden de(altın) etkilenir . Boşluk diye çıkarttığınız geometri şekil komple mineralli toprak katmanı pek ala olabilir..

Derinlik konusuna gelince , forumda birçok değerli usta var. Derinlik alma konusunda herkesin farklı üslubu olabilir. Bu çok doğaldır. Neydi ? Bu iş maunet.. Siz bir ustayı kabul edip arkasından gider ve işleri harmanlamadan arazide kendinizi eğitirseniz daha kısa sürede basarili olabilirsiniz .
Harman yapacağım, tüm ustaların tekniklerini deneyeceğim derseniz sizin bileceğiniz iştir.

Sonuç olarak , çubuk ile ilgili her şey ama her şey an itibariyle yazılı ve çizilidir..
Acele etmez kendinize zaman tanırsanız sorularınızın kar gibi eriyip fluluklarin yok olduğunu göreceksiniz. Bu süre bazısı için 3 ay, bazısı için 3 yıl, bazısı için bir ömür sürebilir..
Rastgelsin ..

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
bide kurşun tespitinde bizim bölge full av bölgesi herhalde saçılmalrın düşmediği yer yoktur bu kurşun tespitinde sıkıntı yaratıyormudur
Yaratmaz.
Sizin aradığınız kurşun ortalama minimum 1 m nin
altındaki kurşun... Kursun mu tespit ettiniz ? Derinlik alın ve konu kapansın..

ağrı

Aktif Üye
Trakyalı81 ustam ağzınıza sağlık çok güzel şeyler yazmışssınız doğrudur ilk başta bayram ustanın izinden gidiyorduk baya çalışma sahası yaptık hatta 8 yıldır toprağın altında olan ve kaybolan misketleri elime cam alarak bulduk ama aliömer ustanın açtığı bir konu vardı çubuk konusunda o konuda etkilenmedik değil biraz soğuduk ara verdik geçen konu açtık ustalar çubuk üzerinde durdu çalışın dediler sağolsunlar işte bizde anladık çok büyük yardımcı olacak ilk iş olarak boşluk üzerinde inşallah bir şeyleri oturtacaz

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Calisana karsiligi vardir.

Calisacaksiniz, cok antiraman yapacaksiniz ve tum sorularinizin SİZE UYAN cevaplarini bulacaksiniz insallah.

En iyi cubuk; hedefe ulastiginiz cubuktur.

Derinlik hususunda, hedefi tutturdugunuz yontem en dogru yontemdir.

Tavsiye ise herkesden gelecektir.
Her tavsiye sizede uymayabilir. Uyani alir uymayani birakirsiniz.

Bosluk icin:
Aleminyum Kaynak Teli.
Hem degerli metal hemde bosluk icin:
Gumus Cubuk kullanmanizi tavsiye ederim.

Basit Mineral Eleme Yontemini biliniz ve uygulayiniz... Cok faydasini gorursunuz.

Altin sinyali aldiginiz yerleri ES GECİNİZ VE İLGİLENMEYİNİZ. ALTİN DEGİL MİNERALDİR. MİNERAL DEGİL ALTİN İSE BİLE, İSARET ALDİGİNİZ YERDE DEGİL. İSLEM YAPSANİZ DAHİ SONUC OLUMSUZ CİKAR.

İlk once kendinizi BOSLUK BULMADA yetistiriniz. Gerisi daha cabuk halledilir insallah.

Kolay Gelsin.

Ciccilo23

Member
Calisana karsiligi vardir.

Calisacaksiniz, cok antiraman yapacaksiniz ve tum sorularinizin SİZE UYAN cevaplarini bulacaksiniz insallah.

En iyi cubuk; hedefe ulastiginiz cubuktur.

Derinlik hususunda, hedefi tutturdugunuz yontem en dogru yontemdir.

Tavsiye ise herkesden gelecektir.
Her tavsiye sizede uymayabilir. Uyani alir uymayani birakirsiniz.

Bosluk icin:
Aleminyum Kaynak Teli.
Hem degerli metal hemde bosluk icin:
Gumus Cubuk kullanmanizi tavsiye ederim.

Basit Mineral Eleme Yontemini biliniz ve uygulayiniz... Cok faydasini gorursunuz.

Altin sinyali aldiginiz yerleri ES GECİNİZ VE İLGİLENMEYİNİZ. ALTİN DEGİL MİNERALDİR. MİNERAL DEGİL ALTİN İSE BİLE, İSARET ALDİGİNİZ YERDE DEGİL. İSLEM YAPSANİZ DAHİ SONUC OLUMSUZ CİKAR.

İlk once kendinizi BOSLUK BULMADA yetistiriniz. Gerisi daha cabuk halledilir insallah.

Kolay Gelsin.
@BuluramKader25 ustam. Bende arkadaslar gibi formdaki butun cubukla ilgili olan kisimlari tamamen okudum ve tekrar tekrar okuyorum. Ramazan oncesi bayagida test yaptim arazide. Kademe kademe mineral elemeside yapiyorum artik. Size ve diger ustalarimiza sorum şu; çizik yemis bi arkadas bi yazisinda demistiki altinin zerresi dahi olsa yer altinda bulamazsiniz hatta sizi yanina bile yanastirmaz, bu altin zerresi boslukta odada dahi olsa odayida gostermez diye yazmisti. Siz buna bi cevap vermediniz hatta Aliömer ustam katiliyorum demisti yanlis hatirlamiyorsam. Simdi sizde diyorsunuz altin isareti verirse bakmayin mineraldir. Altin dahi olsa cubuklarin gosterdigi yerde degildir diye. Ben ramazan gelmeden once koyde 4 tane ceyrek 100 cm derinlige gomdum ve diger gün gidip tekrar cubuk tuttugumda yaklasik 20 metre ilerisini guclu cekti. Gomdugum ceyreklerin tam ustune gelince altin isareti veriyor 1-2 metre uzaklasinca diger tarafi veriyor. Halbuki ceyrekleri gomdugumde alani yoklamistim ve cubuklari ceken o yer o zaman olmamisti. Altin gomunce o cekim olustu ve butun minarel testlerini yaptim yine kusursuz altin gosteriyordu. Derinlige baktim yaklasik 80 cm di. Yer yumusakti bende kazdim nedir diye, kristalli tas cikti. Bi parcasini aldim diger parcasini tekrar gomdum test yapmak icin. Aliömer ustamizin bi yazisinda satir arasinda " gömülen altin cevresindeki minerallerden kendisini gosterir" diye. Simdi siz ve diger ustalarimiz madem altinin oldugu yerde ne kendisini nede boslugu tesbit edemiyorsak nasil bir yol izlemeliyiz. En azindan calisma test yapma seklini ve yontemlerini bizlere aktarirsaniz seviniriz. Saygilar...

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BuluramKader25 ustam. Bende arkadaslar gibi formdaki butun cubukla ilgili olan kisimlari tamamen okudum ve tekrar tekrar okuyorum. Ramazan oncesi bayagida test yaptim arazide. Kademe kademe mineral elemeside yapiyorum artik. Size ve diger ustalarimiza sorum şu; çizik yemis bi arkadas bi yazisinda demistiki altinin zerresi dahi olsa yer altinda bulamazsiniz hatta sizi yanina bile yanastirmaz, bu altin zerresi boslukta odada dahi olsa odayida gostermez diye yazmisti. Siz buna bi cevap vermediniz hatta Aliömer ustam katiliyorum demisti yanlis hatirlamiyorsam. Simdi sizde diyorsunuz altin isareti verirse bakmayin mineraldir. Altin dahi olsa cubuklarin gosterdigi yerde degildir diye. Ben ramazan gelmeden once koyde 4 tane ceyrek 100 cm derinlige gomdum ve diger gün gidip tekrar cubuk tuttugumda yaklasik 20 metre ilerisini guclu cekti. Gomdugum ceyreklerin tam ustune gelince altin isareti veriyor 1-2 metre uzaklasinca diger tarafi veriyor. Halbuki ceyrekleri gomdugumde alani yoklamistim ve cubuklari ceken o yer o zaman olmamisti. Altin gomunce o cekim olustu ve butun minarel testlerini yaptim yine kusursuz altin gosteriyordu. Derinlige baktim yaklasik 80 cm di. Yer yumusakti bende kazdim nedir diye, kristalli tas cikti. Bi parcasini aldim diger parcasini tekrar gomdum test yapmak icin. Aliömer ustamizin bi yazisinda satir arasinda " gömülen altin cevresindeki minerallerden kendisini gosterir" diye. Simdi siz ve diger ustalarimiz madem altinin oldugu yerde ne kendisini nede boslugu tesbit edemiyorsak nasil bir yol izlemeliyiz. En azindan calisma test yapma seklini ve yontemlerini bizlere aktarirsaniz seviniriz. Saygilar...
Masallah.
İşte olay bu.
İlk yazdigimi tekrar yaziyorum:

HERKESE CALİSTİGİNİN KARSİLİGİ VARDİR

Cubuk hakkinda o kadar söz soyledik.
Derdimiz/İstedigimiz neydi...???
Derdimiz/İstegimiz:
Kimse satilan cubuklardan almasin.
Kanmasin, kandirilmasin. Kimse cakallarin eline dusmesin. Elhamdulillah, kiymetli ustalarimizin katki ve yardimlariyla bunu basarmanin hakli gururunu yasiyoruz. 3 sene icinde cok mesafe kaydettik. Googleden cubuk arastirmasi yapanlarin onune ilk cikan yazilarda sitemizdeki yazilar oluyor. Bu yazilari okuyanlar hazir cubuklardan almaktan vazgeciyorlar. Bu nedenle herseyin fiyati artiyor, cubuk fiyatlarinda kampanya hic bitmiyor. Fiyatlar Geriye gidiyor.

Bahse konu olan kardasimiz dogrularin bir kismini ilgili konularda yazdi. Bu dogrulara bir yorumumum olmadigini iyi gozlemlemisiniz. Zira bu arkadas yaptigi bir cihazi bizim siteye gelmeden once cesitli kanallarda tanitimi yapiyor ve satiyordu. Tespitlerinin coguna bizde katiliyorduk, amma niyetini bildigimizden cok mudahil olmadik. Bir asamaya gelince buradada satmak isteyince siteden uzaklastirildi.
Dogruyu soyluyor amma dogru isler yapmiyordu. Su an sitedeki kardaslarimizdan 4-5 kisi daha onceden bu arkadasin cihazindan satin almisti. Bu cihazla da hedefe ulasan henuz olmadi. Altina isaret verdigi her yerde sonuc husran oldu. Yani bu cihazda altini bulduramadi.
Bulduramazdi da. İnanin hedefe ulasabilecek bir cihaz olabilseydi ilk once ben alirdim. Bu tur cihaza verilecek 10.000 lira para bile sayilmaz. Amma yok boyle bir cihaz henuz. İse yaramayan bir cihaz 1 lira bile etmez.

Gelelim sizin yaptiginiz deneye, calismaya.
Bu calisma neticesinde guzel veriler elde etmisiniz. Lakin asil mesele şu: 1.000 sene once bir kupun icine veya bir deriye sarilarak yerin 3-5 metre altindaki bir odaya konan altinin yaydigi, bilinen tabirle soyleyeyim " dalga " ile sizin 3 gun once gomdugunuz altinlarin yaydigi dalga asla ayni degildir. Asil sorun da budur.
Su verecegim bilgi, bu isin analizi icin fayda saglayacaktir: Toprakla/kayayla temas eden altin oldugu yerden cikarilsa ve bu yer tekrar kapatilsa, 1000 sene asagida kalan bu altinin sinyali, altin oradan alinsa bile ortalama 100 sene daha kuvvetli bir sekilde dalga atmaya devam eder. Halbuki altin oradan alinali 100 sene olmus. Yani altin orada yok amma sinyali devam ediyor.

Altin, oyle bir metal ki;
Tum metaller bize gel-gel derken,
Altin ise Git-Git diyor.
Bizi kovalayan bir metali yakalamak İMKANSİZ degil amma cok mesakkatlidir.

Bu nedenle altin sinyalini birakin bosluk bulmada mahir olun istiyoruz. Bosluk bulurken, boslugun icindeki altin bizi yaniltir mi? Evet cok tecrubeli degilsek yaniltir. Yaliniz sunu unutmayalim, 10 odanin 7 sinde zaten altin yoktur, cikmaz. Oda icerisindeki 3-5 ufak hacimli altin ise cubukcuyu boslukda yaniltamaz.

Ben boyle yazinca ozelden hemen sorular geliyor: Siz altini tespit edebiliyir musunuz?
Bu sefer genelden yazayim: evet %90 oraninda tespit ediyorum bazan biraz daha yuksek yuzdelerle. Nasil tespit ediyorsunuz sorusu arkasindan geliyor.

Ben bunu aciklamiyorum. Aciklasamda ise yaramaz. Hedefe ulasamazsiniz. Benim anlatacagim kardasim bana yakin tecrubede olmali ki aramizda kullanacagimiz dil anlasilsin.

İsin diger cephesinde de cubuk ticareti var.
Benim su an evim yok, arabam da yok, paramda yok, borcumda yok, sorunumda yok, derdimde yok. Gecmisde evimde arabamda paramda vardi. Bunlari niye soyluyorum..? Bir site acsaydim, videolar koysaydim, orada cubuk satsaydim cok para kazanacagima emin olabilirsiniz. Su 3 gunluk dunyada cakallik yapmaya gerek yok. Zira %100 altina ulasilabilen ne sistem nede cubuk var.

Evet basarili sistem var. Amma bu basari %100 degil. Ve en onemlisi tecrubeye dayali bir sistem. Elindeki 3-5 kurusu da bir umutla bu cubuga yatiran insanlarin durumunu dusunun. Bu para kimseye yar olmaz, olmuyorda zaten.

Ben size bu haliyle bu sistemi buralarda yazsam anlatsam, yarin sanayilerde seri uretime gececek cok şarlatan var. Ve bu sistemden cok para kazanacaklar. Zira su anda piyasadaki en iyi sistemi sunmus olacaklar. Buna firsat verirmiyim? Asla.
Ben bu isin ticaretini yapar miyim?
Allah cc sahit asla yapmam. Benin ne demek istedigimi aliOmer kardasimiz hepinizden iyi biliyor. Cunku yasadi. Tehdit bile edildi. Bizler bu tehditlere boyun bukecek degiliz elbette. Buna gucumuz yeter biiznillah herseyimizle.

Bu konu ile alakali bilgi verdigimiz, sozune itimat ettigimiz ve kendisinden de soz aldigimiz ve bugune kadar da sozune sadik 14 civarinda kardasimiz var.

Hedefe ulasan oldu mu?
Henuz olmadi.
Olacak mi?
Biiznillah olacak.
Bu kardaslarimiz cubukda tecrubelidirler.
Simdi daha rahat arazide dolasiyorlar. Altinin pesinde de degiller bunu da ilave edeyim. Tespitin pesindeler. Ozguvenleri fazlalasti. Daha eminler. Bu onlari mutlu etmeye yetiyor. Zira bu kardaslarimizin tamami define isiyle hobi olarak ugrasiyorlar. Hirs sahibi degiller, maddi acidan yasadiklari bir zorluklarida yok.

İnsallah durum anlasilmistir.
Sizler cubukla calismaya devam ediniz.
Bizlerde calismaya devam ediyoruz.
Her sezon uzerine koya koya gidiyoruz.
Gunu saati gelince genele yazacaklarimiz olacaktir insallah. Amma O gun bu gun degil.

Kimse 3 gunde cubukcu olamaz.
Yok boyle bir dunya kardasim.
Cok cubukcu gordum;
Vallahi daha cubugu tutmayi bilmiyor.
Cubugu tutmayi bilmeyene en iyi sistemi versen neye yarar..? Adam sallayip duruyor.
Karsisindaki birsey bilmediginden agizina bakiyor. Gosterdigi yerlerde sonuc: Husran.
Bunlari goren kisiler cubuga inanir mi?
Adamin parasini carcur ettirmisin, zamanini calmisin, umutlarini yikmisin.

Durumlar boyle kardasim.
Senide listeme kaydettim.
Gunu gelince bilgilendirecegim arkadaslardan biriside sensin insallah.

Hayirli Ramazanlar diliyorum.

Son düzenleme:

Ciccilo23

Member
Eyvallah. Allah razi olsun @BulursamKader ustam. Ustam yine altin degerinde bilgi vermişsiniz sağolun varolun. Ustam bu siteye gelen acemi veya usta ilk sizi goruyor en azinda kendi adima konusayim ben hep sizi takip ediyorum ozellikle cubuklar konusuyla ilgili. Konuyla ilgili olumlu yada olumsuz her yazida gözler sizi ariyor acaba bayram ustam ne diyecek diye. O yuzden pir mi derler,usta mi derler, lider mi derler, elebaşi mi derler.....iste o denilen kişi sizsiniz mecburen agziniza bakiyoruz yani kaleminize. Tabi sizi destekleyen ve cesitli sistemler ve bilgiler veren diger ustalarimizda ayni degerlerde ve takipteler. Rabbim ramazan hurmetine her hayrin karsiligini kat be kat versin. Ustam calismalar guzel gidiyor yonlendirmis oldugunuz her merhalede onlarca soru geliyor ve her soru cozume kavusuncada daha şevk artiyor. Öyle olaganustu seyler goruyorsunki hakikaten inanamiyor insan Subhanallah. Ustam simdi ramazan dolayisiyla sehirdeyiz ev ortami apartman oldugu icin yaniltir diye test yapmiyorum. En iyi ortam arazi. Aliminyum, bakir, pirinç, gumus, kaynak elektrodu cubuklar var. Tavsiyenizin disinda hepsiyle calistim ama kafa allak bullak oldu. Her cubuk her işi yapiyor cozdum bunu ama dedigim gibi hangi harekette hangi sonuc oluyordu onlari sasirdim. Yani herhangibir cubukla ister her metali buldur pirinc cubuk gibi, ister sadece altina git gumus cubuk gibi. Yani ustam her cubugun ayri ayri meziyetleri vardi ya, aslinda her cubuk ayni meziyette. Notlarimi yzmadigim icin cok karistirdim. Ayrica vucudun en az 4- 5 kademesini ogrendim ama dahasida vardir, yani sadece altin arama modu veya en ufak cubugun bile gormedigi mineral modu veya en yakindaki metal modu yada en cok olan metal modu yada buyuk kucuk mineral eleme modu vs. Vs... Ramazan sonu butun yaz koydeyim insallah cok degerli bilgiler sunacam ustam. Bu dediklerimi her cubukta yaptim ama dedigim gibi tam teğit etmek ve hangi cubuk hangi harekette neyi yapiyordu anlamak icin tek tek not alip yazacam insallah. Allah a emanet... saygilar....

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Ciccilo23 kardeşim BulursamKader25 ustamız gereken açıklamayı yapmış. Biz işin ticaretinde olmadığımız için mümkün mertebede çubuk kullanmak isteyen arkadaşlara kendi kendilerini yetiştirme hususunda önlerini açmaya çalisyoruz bunu yaparkende kimsenin maddi ve manevi zarara uğramasınıda istemeyiz. Dolaysıyla kişi kendini geliştirmedikten sonra en kıral çubuğa kullansada yinede sonuç alamaz. Yapmış olduğunuz teste ida etigimiz bir durumu teyit etmişsiniz bunun üzerine yoğunlaşıp gördüğünüz engeli aşmaya çalışın. Benim hedefim nerede ben nereyi noktaladım sebebi ne bunu nasıl aşabilirim sorusunu kendine sorarak çözüme odaklanmalısın.