Cubuk Yapıyoruz yardım Lütfen..?

Brtn. 74

Member
Selamun aleyküm abilerim kardeserim.
Benim şu son zamanlardir aklima takilan cubuklarla ilgili bir deney diye bilecegim birsey yapmak istiyorum.

Bildiginiz üzere tecrube sahibi edinmiş BulursamKader25 Ustamizin Cubuklarla ilgili yapmış Oldugu Paylasimi okudum, cokta bilgi sahibi Oldum acikcasi.

Şimdi bende kendime güzel cubuklar yapmak icin en iyilerini secmek ve en iyi bir sekilde birbirlerine uyum saglamalarini sagliycak sekilde bulmak istiyorum.
İstanbulda oldugum icin şanslıyım İstedigimi Bula bilecegim bir yerdeyim nede olsa.

Öncelikle aklımdan gecen ( Bakır, pirinç, Gümüş, Aliminyum.) olmak uzere 4 Adet L Cubuk yapicam.

Ve ufkuma yer yapan Bu Cubuklardan Birtanede deney olsun diye Ve Belkide Başarılı Olurum Diye Bir His var cimde, hepsinin karışımından Birtane L Cubum yapmak istiyorum.

Şimdi gelelim Aklima takilan cubuk hakkindaki Dusuncelerime.

Ustalarım Ben simdi hepsi esit agirlikta ve uzunlukta ( Bakır, Gümüş, pirinç, ve Aliminyum ) Cubuk Alsam Bunları eritsem hepsini karıştırarak hepsinden Bir cubuk yapmak istesem sonuc nasıl Olur,
Yapa bilirmiyim Olurmu.?

Tabi Birde bigili abilerimden bunlari nasil erite bilirim Bilgi almak istiyorum.

Baktim eritme imkanim yok uretim yerlerine giderek orada yaptirmak isterim.

LÜTFEN YORUMLARİNİZ DEGERLİ BENİM İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN.. BulursamKader25 Ustam sizden yirum bekliyorum..

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamun aleyküm abilerim kardeserim.
Benim şu son zamanlardir aklima takilan cubuklarla ilgili bir deney diye bilecegim birsey yapmak istiyorum.

Bildiginiz üzere tecrube sahibi edinmiş @BulursamKader25 Ustamizin Cubuklarla ilgili yapmış Oldugu Paylasimi okudum, cokta bilgi sahibi Oldum acikcasi.

Şimdi bende kendime güzel cubuklar yapmak icin en iyilerini secmek ve en iyi bir sekilde birbirlerine uyum saglamalarini sagliycak sekilde bulmak istiyorum.
İstanbulda oldugum icin şanslıyım İstedigimi Bula bilecegim bir yerdeyim nede olsa.

Öncelikle aklımdan gecen ( Bakır, pirinç, Gümüş, Aliminyum.) olmak uzere 4 Adet L Cubuk yapicam.

Ve ufkuma yer yapan Bu Cubuklardan Birtanede deney olsun diye Ve Belkide Başarılı Olurum Diye Bir His var cimde, hepsinin karışımından Birtane L Cubum yapmak istiyorum.

Şimdi gelelim Aklima takilan cubuk hakkindaki Dusuncelerime.

Ustalarım Ben simdi hepsi esit agirlikta ve uzunlukta ( Bakır, Gümüş, pirinç, ve Aliminyum ) Cubuk Alsam Bunları eritsem hepsini karıştırarak hepsinden Bir cubuk yapmak istesem sonuc nasıl Olur,
Yapa bilirmiyim Olurmu.?

Tabi Birde bigili abilerimden bunlari nasil erite bilirim Bilgi almak istiyorum.

Baktim eritme imkanim yok uretim yerlerine giderek orada yaptirmak isterim.

LÜTFEN YORUMLARİNİZ DEGERLİ BENİM İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN.. @BulursamKader25 Ustam sizden yirum bekliyorum..

Aleyküm Selam Kardaşım.
Hepsini eritip tek çubuk yapmakla elde etmeyi düşündüğün FAYDA nedir...?

Çubuk artık BİLİNMEYEN değildir.
Hangi çeşit çubuk ne amaçla kullanılır bunlar netleşmiştir.

Çubukta çözülemeyen 2 konu vardır:

1- Minerale gitmesi.
2- Altına ulaşamaması.

Aslında bu 2 husus da ÖZELDE çözülmüştür. Mineralin elenmesi ve altının tespiti hususu çubuk ustaları tarafından değişik sistemler kullanarak çözülmüştür.
Lakin bu bilgileri Genelde - Googlede göremezsiniz. Sebebi de pazardaki çakallardır. Çok fazla istismarcı var. İnsanları kandırmakta, paralarını çalmaktadırlar.
Bu nedenle bu bilgiler genele aktarılmıyor. Elden ele, karakteri bilinen adamlarca yavaş yavaş yayılıyor.

Asıl mesele zaten çubukta değildir. Sizde bu çubuklar nasıl çalışıyor, bilinen ifade ile enerjiniz uygun mu? Bütün mesele burada.
Çubuk sizde çalışıyorsa, ilk öğrenmeniz gereken şey BOŞLUK BULABİLMEKTIR. Bu husus çok kıymetlidir. Maden tespiti sonraki aşamadır.

Kolay Gelsin.

Brtn. 74

Member
Aleyküm Selam Kardaşım.
Hepsini eritip tek çubuk yapmakla elde etmeyi düşündüğün FAYDA nedir...?

Çubuk artık BİLİNMEYEN değildir.
Hangi çeşit çubuk ne amaçla kullanılır bunlar netleşmiştir.

Çubukta çözülemeyen 2 konu vardır:

1- Minerale gitmesi.
2- Altına ulaşamaması.

Aslında bu 2 husus da ÖZELDE çözülmüştür. Mineralin elenmesi ve altının tespiti hususu çubuk ustaları tarafından değişik sistemler kullanarak çözülmüştür.
Lakin bu bilgileri Genelde - Googlede göremezsiniz. Sebebi de pazardaki çakallardır. Çok fazla istismarcı var. İnsanları kandırmakta, paralarını çalmaktadırlar.
Bu nedenle bu bilgiler genele aktarılmıyor. Elden ele, karakteri bilinen adamlarca yavaş yavaş yayılıyor.

Asıl mesele zaten çubukta değildir. Sizde bu çubuklar nasıl çalışıyor, bilinen ifade ile enerjiniz uygun mu? Bütün mesele burada.
Çubuk sizde çalışıyorsa, ilk öğrenmeniz gereken şey BOŞLUK BULABİLMEKTIR. Bu husus çok kıymetlidir. Maden tespiti sonraki aşamadır.

Kolay Gelsin.
Saolun Ustam tesekkur ederim.
Haklısınız her kelimesiyle,

Benim dusuncem Boslu ve degerliyi bir L cubukta toplayarak Bulumak. Daha önce acemiyken ilkkez elime cubuk aldıgimda bende hic bir tepki vermiyordu. Veriyorsa bile cok yavastandı. Nereden basliycagmi bende sasirdim.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Saolun Ustam tesekkur ederim.
Haklısınız her kelimesiyle,

Benim dusuncem Boslu ve degerliyi bir L cubukta toplayarak Bulumak. Daha önce acemiyken ilkkez elime cubuk aldıgimda bende hic bir tepki vermiyordu. Veriyorsa bile cok yavastandı. Nereden basliycagmi bende sasirdim.

Gümüşle başla, hem boşluk hem değerli tespitinde iyidir (sadece altın hariç).
Resmini eklemiştim yazdığım yazıya:
Üzerine neodminyum mıknatıs tak.
Boşluğa bakarken eline içi hava dolu pvc ve naylon cinsi bir kutu alırsın.
Değerliye bakarken de baktığın metali alırsın.
İki işide yapar.
Kolay Gelsin.

Brtn. 74

Member
Gümüşle başla, hem boşluk hem değerli tespitinde iyidir (sadece altın hariç).
Resmini eklemiştim yazdığım yazıya:
Üzerine neodminyum mıknatıs tak.
Boşluğa bakarken eline içi hava dolu pvc ve naylon cinsi bir kutu alırsın.
Değerliye bakarken de baktığın metali alırsın.
İki işide yapar.
Kolay Gelsin.
Tesekkur ederim ustam dediginizi yapıcam. Allah razı olsun

ragıp

Uzman
Tesekkur ederim ustam dediginizi yapıcam. Allah razı olsun

üstadım her şeyi yazmış. bize yazacak bir kelam bırakmamış
ustam, gümüş çubukta, kabze olarak, içi boşaltılmış kalem kullan.
boşluk, özellikle de mezar arama esnasında eline çakmak alabilirsin.

ek olarak, alüminyum çubuk ta edin. aynı tükenmez kalem kabzesi ile kullan
bu çubuku ise mineral elemede kullan derim. başkaca bir şeye ihtiyaç yoktur

selametle

Brtn. 74

Member
üstadım her şeyi yazmış. bize yazacak bir kelam bırakmamış
ustam, gümüş çubukta, kabze olarak, içi boşaltılmış kalem kullan.
boşluk, özellikle de mezar arama esnasında eline çakmak alabilirsin.

ek olarak, alüminyum çubuk ta edin. aynı tükenmez kalem kabzesi ile kullan
bu çubuku ise mineral elemede kullan derim. başkaca bir şeye ihtiyaç yoktur

selametle

Hepinize sonsuz tesekkur ediyorum ustam allah razi olsun.
Dediklerinizi bir bir yapicam.
Lakin bende calismaz ise ne yapmam gerek pil ile elektirik veriliyormus herhalde o nasil oluyo nasil yapa bilirim. ?

ragıp

Uzman
Hepinize sonsuz tesekkur ediyorum ustam allah razi olsun.
Dediklerinizi bir bir yapicam.
Lakin bende calismaz ise ne yapmam gerek pil ile elektirik veriliyormus herhalde o nasil oluyo nasil yapa bilirim. ?
9v pilin + sağ ele
- ucu sol ele gelecek şekilde kablo ile monte ediyorsun

Pscyhe

Engellendi
@Brtn.74 istanbulda olman guzel eger gumus cubuk olayina girersen safligi cok onemli bide fiyat konusunda bilgi alirsan yada bilgin varsa haber verirsen sevinirim bulundugu bolgede degil gümüş pirinç cubuk bile bulamiyorum..

Brtn. 74

Member
@Brtn.74 istanbulda olman guzel eger gumus cubuk olayina girersen safligi cok onemli bide fiyat konusunda bilgi alirsan yada bilgin varsa haber verirsen sevinirim bulundugu bolgede degil gümüş pirinç cubuk bile bulamiyorum..
Aynen katiliyorum size ustam. Bende bulundugum bolgede bulamamistim.
İkitellide demirciler sanayisi var orada bakir,pirinc gümüş var diye biliyorum. Aldigim zaman sizi bilgilendiririm..

saftilki

Moderatör
Moderatör
pirinç çubuğu kırmadan ustaca bükmede benimde eksiğim var, gazlı mini pürmüz ile ısıtarak büktüm tam L şeklini alırken çat diye kırıldı elimi yırtıp attı,
ve ısıyı her tarafına eşit dağıtıyor, pirincin özellilkerinden biridir bu, 3 mt ziyan ettim 2 tane yapabildim :)

bakır'a gelince 6 yada 4mm kesitli nya kablo her yerde bulursun, tam düz hale getirme metodu'nu anlatayım,

1 mt + 1 mt 2 parça al, bir ucunu sağlam bir yere kıstır sabitle, diğer ucunu matkabın manderen'ine sokup mandereni sık ve matkabı çalıştır, yaklaşık 30 devir döndükren sonra bırak, o kablo çelik tel gibi olur simetrik düp düz çıkar, yalnız 6 mm kesite sahip olan tel bu işlem sonrası 5 mm ye düşer,
matkabın yoksa diğer ucunu kurma kolu gibi bük elle çevir

bir şeyide ben merak eder dururum, pirinç ile bronz birbirine çok yanın bir matarial ya, pirinç çubukların bronz sikkeye tepkisi nasıl oluyor?