Cubuk Yapıyoruz yardım Lütfen..?

Pscyhe

Engellendi
Kadmiyum lazim.
Saf gumus ve altin cubuk kullanilan aktif bir cubuk degildir.
Ben 5 adet aliyorum.
2.5 adetten 1 adet yapiyorum.
2 tanesini yanyana lehimlettim.
5nciyi ortadan ikiye boldum. 1 parcasini yanyana lehimlettigim cubuklarin el tutamagina lehimlettim.
Elle tutulan yer 3'lu olmus oldu.
Resmi var ilave edeyim insallah.
Resmi buyutunce anlasiliyor nasil oldugu.

Ekli dosyayı görüntüle 167592
Tamam abi gordum..bu yukarda anlattigin 3 mt lik malzmeylemi olan yoksa bunun maliyeti ayrimi acabaa..ortadakiler neodyum miknatis galiba 2 adetmi 3 adetmi

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Tamam abi gordum..bu yukarda anlattigin 3 mt lik malzmeylemi olan yoksa bunun maliyeti ayrimi acabaa..ortadakiler neodyum miknatis galiba 2 adetmi 3 adetmi
Gumus cubuk 50 cm.lik olarak satiliyir.
Tanesi yaklasik 30 lira.
Sanal Metal Marketiniz
Sitesinden alabilirsun. Yukarida bir yerde link vermistim.
10X3 mm. Neodminyum Miknatis.
Herbir cubuga 2 adet.
Toplam 4 adet miknatis.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@BulursamKader25 ustam mıknatısların kuzey güney olayı nasıl? 2 tanesi biririni çeker vaziyettemi iter vaziyettemi olacak?

BulursamKader25

@BulursamKader25 ustam mıknatısların kuzey güney olayı nasıl? 2 tanesi biririni çeker vaziyettemi iter vaziyettemi olacak?

İter vaziyette olacak kiymetli kardasim.

Miknatis kullananlarin dikkatine:
Cubukta, cubuk sistemunde miknatis kullaniyorsaniz, yon, yukseklik vd. Sekilde ne kadar miknatis varsa,
Muhakkak hepsi birbirini iter pozisyonda olmalidir.

Kardaslarim,
Miknatisin degerli ve bosluk bulmada tesiri ile alakali ilmi bir temel yoktur. Bulakis olmadigina dair ilmi calismalar vardir. Biz ilmi temeli olup olmadigina cubuk isinde asla bakmayiz. Deneriz. İsimize yaradigini gorursek uygularuz. Yaramayani birakiriz.
Biz isimize yaradigini gorduk. Sizde deneyin. Faydali oldugunu tespit ederseniz devam edun.
Deneye deneye devam insallah.

Absalom

Member
Bu gümüş çubukları nasıl büküyorsunuz. Bakır çubuk gibi elle oluyor mu yoksa kırılma ihtimali varmı.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
6 mm den 50 mm kadar cubuk halinde internette satisi var. Ben 10 mm kullaniyorum.
3 metresi 18-TL.
Aleminyum Cubuk yaz googleye gelir.
Ustam ben senin için aranılan çubuk malzemesini buldum :322:

[h=1]Titanyumdan 4 kat sert[/h] Bilim insanları titanyum ile altını karıştırarak, saf titanyumdan 4 kat daha dayanıklı bir alaşım elde etti. 21 Tem 2016 Güncelleme 09:41 TSİ

Konular: Bilim-Teknoloji

Morosan (sağda), elektromanyetizma üzerinde çalışıyor. [Fotoğraf: Rice University] ABD’nin Texas eyaletindeki Rice Üniversitesi’nden bilim insanları, titanyumu altın ile karıştırıp atomik yapısını yeniden düzenleyerek, saf titanyumdan 4 kat daha dayanıklı bir alaşım üretti.
Fizik ve Astronomi Profesörü Emilia Morosan, tıpta yapay eklemler ve implantlarda da kullanılan titanyum ile altını 3’e 1 oranında karıştırıp, alaşımın atomik yapısını yeniden düzenlendiklerini anlattı.

Manyetizma üzerine çalışıyordu
Bileşiklerin manyetik özellikleri ve sentezi üzerinde uzmanlaşan Morosan, “Bu alaşıma yeni bir materyal veya bileşik denemez fakat üretimi oldukça kolay” diye konuştu.
Karışımın atomlarını kübik, kristal bir yapıda sıkıştırdıklarını anlatan Morosan, önceki araştırmasında titanyum ve altını 1’e 1 oranında karıştırarak manyetik olmayan iki elementten manyetik bir alaşım elde etmeyi başarmıştı.
Tesadüfen buldular
Morasan, bu karışımı tesadüfen nasıl bulduklarını şöyle anlattı:
“Yeni bir bileşik ürettiğimizde ilk yaptığımız şey onu toz haline getirip X-Ray cihazında incelemektir. Böylece saflık derecesini ve yapısını daha rahat görürüz. Fakat bu alaşımı ezmeye çalıştığımızda başaramadık. Sırf bu işlem için elmas uçlu aletler aldık fakat olmadı.”
Morosan ve ekibi, testlere devam ederek farklı oranlardaki alaşımlar ile dayanıklılık karşılaştırması yaptı. Test sonuçlarında 3’e 1 oranında ve belli bir ısıda üretilen kristal yapının en dayanıklısı olduğu anlaşıldı.
Titanyumdan daha sağlıklı
Titanyum ve altının canlı dokulara en az zarar veren ve biyolojik uyumluluğu yüksek (biyo-uyumlu) maddeler olduğunu belirten fizikçi, Texas A&M Üniversitesi ile ortak yürüttükleri testlerde de elde edilen alaşımın saf titanyum ve altından daha ‘biyo-uyumlu’ olduğu tespit edildi.
Morosan, tesadüfen buldukları bu alaşım üzerinde çalışmaya devam edeceklerini ama kendisini ilgilendiren asıl çalışma konusu olan elektromanyetizmaya odaklanmayı sürdüreceğini belirtti. Çalışmanın tam bulgularına bilim dergisi Science Advances’den ulaşabilirsiniz.
Kaynak: phys.org, Rice University

BulursamKader25

Bu gümüş çubukları nasıl büküyorsunuz. Bakır çubuk gibi elle oluyor mu yoksa kırılma ihtimali varmı.
50 cm kestikten sonra, isyerinde mengene var.
10 cm.lik kismin uzerine bez koyup mengenede sıkıstiriyorum. Sonra ici bos demir borunun icine aleminyum cubugu sokuyorum. Tek hamlede hizlica cekip bukuyorum. Aleminyum cok kolay bukulur, sorun olmaz. LL haline geliyor. Toplam 2 dakikada cubuk hazir insallah.

BulursamKader25

Ustam ben senin için aranılan çubuk malzemesini buldum :322:

Kardasum,
Bu cinsi hic kullanmadim.
Kullananida gormedim.
Lakin denemek lazim.
Hic bilmedigimiz cok basit ve ucuz metallerle harikalar cikaranlari gorduk..
Denemeden olmaz diyemeyiz bu cubuk isunde.

Absalom

Member
50 cm kestikten sonra, isyerinde mengene var.
10 cm.lik kismin uzerine bez koyup mengenede sıkıstiriyorum. Sonra ici bos demir borunun icine aleminyum cubugu sokuyorum. Tek hamlede hizlica cekip bukuyorum. Aleminyum cok kolay bukulur, sorun olmaz. LL haline geliyor. Toplam 2 dakikada cubuk hazir insallah.
Ustam bu dediğimiz alüminyum için mi gümüş için mi tam anlayamadım . ben gümüşü merak ettim onun için dedim.