Çubukla Yeni Tanışanların Dikkatine...!

polestar7919

Yeni Üye
çubuğun alan tarama şekli. Elektrik ile beslenmiş bir cihaz. Eski ve yeninin karışımı derim ben bu cihaza.
derinlikte kablo sistemi kullanıyorum. Kablonun ucuna çivi değil kalın bir bakır kabloyu elimdeki kablonun ucuna dolayıp bantlıyorum. Kalın bakır teli toprağa batırıyorum.
Boşluk altın ve gümüş seçenekleri var.
mesela kazılan yerin başlangıcına, kabloyu hiç toprağa temas ettirmeden
Boşluğa bırakıyorum hatta bazen işlem yapılmış yeri hiç görmeden (ne kadar kazıldığını) arkadaşlara kabloyu hafif salın diyorum uzaktan ne kadar kazdıklarını da söylüyorum.
Örneğin; şu kadar kazılmış noktaya şu kadar kalmış çıkacak toprak katmanı sayısı bu bu, diye.
bir anektod daha vereyim; bir ceviz altı tespit ettim. Girin dedim 3-5 saat sonra bir buçuk m girdik dediler. Geldim hiç bakmadan kabloyu bırak dedim bi baktım ki 80 cm girilmiş. Bu ne dedim, olur mu ustam cihaz yanılıyor 1.5 vardır dediler : ))
cihazın boşlukta kapandığı yeri tutup al götür işlem yaptığın yere koy bakalım tutuyor mu diye.
aldı kabloyu götürdü birebir tuttu şükür.
Velhasıl çivi kullanmıyorum, bakır en hızlı ve kolay frekans çeken maddedir.
müsait bir zamanda bir video ekleyeceğim inşallah.
Eyvallah hocam verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerli. Biz yeni başlayanların ufkunu genişletiyorsunuz. Videonuzu da görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
QUOTE=Keskingöz;484438]Ustanın yazdıklarına harfiyen katılarak, ayrıca elektrik ile besleniyor ise çubuğunuz, toprağa serdiğiniz kablo, toprak katmanlarını da verir. Allah’a şükür şu kadar katman şu metrajda deyipte yanılmışlığım yoktur. Dedektörleri bir kenarda bırakıp çubuk ile net tespiti yaptıktan sonra son yarım metre ya da bir metre kala dedektörleri devreye sokup işleminize devam ettirmek en faydalı olanıdır.
@Keskingöz ustam selamunaleykum, ustam sorularim var, insalah cevaplarsiniz, bu toprak katmanlarıni nasıl ayiriyorsunuz çubukla, toprağa serilen kablo ya elektrik veriliyormu, şimdiden teşekkür ediyorum.

Özür dilerim ustam, @BulursamKader25 ustam ile yazdığınız konuda buldum cevabımı.[/QUOTE]

o katman konusuna çok değinmeyeyim çünkü benim dışımda kimse teyit etmedi. Bir kişi dahi benim çözümlememden yapsa olurdu ama yazan deneyen olmadı. Normalde toprağa elektrik vermek gerek ama ben vermiyorum.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Zirkonyum valla bravo üstat..siz kendinizi aşmışınız.görmeden kpnuda ismi geçmeden çubuğun M.E.U yapımı oldugunu anladınız.ve malı buldugunuda anladınız..
konyalı bayram usta var.bide onu araştır.hayrına yapıyor bu işi...

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Cubuk saticilarinin isimlerini vermemeye ozen gosterelim ustalarim. Bahsettiginiz sahisin cubuklarinin ise yarayip yaramadigini bilemiyoruz. Yukarida yazdiginiz yaziya ve verdiginiz isme istinaden, uyelerimiz gorup alirlarsa ve ise yaramaz bir cubuk cikarsa uzuluruz. Bilincli yapilmadigini umut ediyorum. Selametle kalin

Son düzenleme:

Zirkonyum

Member
Mirkut Mhmt82 üstadlar çubuk üretimi yapan ustaların adlarının zikredilmesinin forum kuralları etiğine uymadığını bilmiyordum öğrenmiş oldum nezaketli uyarınız için teşekkür ederim. Bu forumda adları zikredilen hiç bir kişi ile hiç bir bağlantım yoktur sadece anlayabilmek kavrayabilmek için sorulmuştur saygılarımla bu arada Allah celle celalehu ilmini arttırsın konyalı Bayram ustamın bir derya olan ilminden bir zerrede bizim hesabımıza düştü forumda ayan beyan ilmini sakınmadan ilmin tek sahibi yüce Allah tır düsturunu şiar edinerek bizleri bilgi sahibi yapmıiş ve neticede bayram ustamın gümüş ve alüminyum çubuklarını yapmaya başlamış oldum jendisinden Allah C. C razı olsun hayrlı günler dilerim

sef_er

Operatör
Degerli ustalar, cubuklar insanlarla birlikte çalışıyor şuphesiz. Sadece cubunlarin sisteminin mukemmellesmesi yeterli degil, kullaniciyla buyunlesmesi gerekiyor herhalde. Dolayısıyla çubuklar gelistirilmeli kullaniciyla birlikte. Hem cubuk hemde kullanıcı mükemmel olacak. Ben belgesel de elinde degnekle tektekcilik yapan kisiyi seyrettim, iki kiside kaziyordu. Benim inancim cubuk isi cok iyi ustalar harici kaslari guclendirir, zindelik verir, yorgunluktan adami guzel uyutur. syg

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
3’ten sonra bi daha açılıp kapanıyor bu yükseklik oluyor. Kablosuz aldığım son metraj, oda tavanı oluyor. Ama bu benim cihazımda böyle. Benim çubuk elektrik ile beslenir altın ve gümüş ayrımı var + boşluk.
Keskingöz ustam Merhaba.
Tarifinizi denemek istiyorum ama zihnime tam oturtamadım. Zahmet olmazsa eğer ;

Altta oda olduğunu kabul edelim

Kablosuz Ölçüm Yaparken

Odaya bir yönden girdiniz ve son çıkış duvarına geldiniz. Düz devam edeceksiniz ve artık ölçümlere başlayacaksınız. Çıkış Duvarına (A) diyelim.
A yı geçtikten sonra kaç noktada sinyal alıyorsunuz ?
Aldığınız sinyal sayısına göre,noktalar arasının size neyi ifade ettiğini yazar mısınız ?
A-B , B-C , C -D varsa D-E

Kabloyu Yere Serdiniz Ölçüm Yapacaksınız

Yukarıda kablosuz ölçüm yapmıştınız. Derinliği 4 m tespit ettiniz.(Yeryüzünden,odanın tavanına kadar olan mesafe)
Yukarıdaki kablosuz ölçümde, hangi harflerin arası derinlik olacağını inşallah söyleyeceksiniz.

A yı geçtikten sonra kaç tane sinyal alacaksınız. (Katman sayıları artabilir/azalabilir biliyorum)
Aldığınız sinyal sayısına göre, noktalar size neyi ifade ettiğini yazar mısınız ?
A-B, B-C , C-D , D-E

Ustam yanıt verebilirseniz çok memnun olacağım.
Selamlar..

Not: Derinlik ölçerken, Kablolu ölçümlerde 4 noktada ,kablosuz ölçümlerde 3 noktada sinyal alıyorum. Ama bunların sıralamasının ne olduğunu, hele de 3 ve 4 çok merak ediyorum.
Sizin açıklamalarınızla,taşların oturacağını tahmin ediyorum.

Keskingöz

Süper Moderatör
@Keskingöz ustam Merhaba.
Tarifinizi denemek istiyorum ama zihnime tam oturtamadım. Zahmet olmazsa eğer ;

Altta oda olduğunu kabul edelim

Kablosuz Ölçüm Yaparken

Odaya bir yönden girdiniz ve son çıkış duvarına geldiniz. Düz devam edeceksiniz ve artık ölçümlere başlayacaksınız. Çıkış Duvarına (A) diyelim.
A yı geçtikten sonra kaç noktada sinyal alıyorsunuz ?
Aldığınız sinyal sayısına göre,noktalar arasının size neyi ifade ettiğini yazar mısınız ?
A-B , B-C , C -D varsa D-E

Kabloyu Yere Serdiniz Ölçüm Yapacaksınız

Yukarıda kablosuz ölçüm yapmıştınız. Derinliği 4 m tespit ettiniz.(Yeryüzünden,odanın tavanına kadar olan mesafe)
Yukarıdaki kablosuz ölçümde, hangi harflerin arası derinlik olacağını inşallah söyleyeceksiniz.

A yı geçtikten sonra kaç tane sinyal alacaksınız. (Katman sayıları artabilir/azalabilir biliyorum)
Aldığınız sinyal sayısına göre, noktalar size neyi ifade ettiğini yazar mısınız ?
A-B, B-C , C-D , D-E

Ustam yanıt verebilirseniz çok memnun olacağım.
Selamlar..

Not: Derinlik ölçerken, Kablolu ölçümlerde 4 noktada ,kablosuz ölçümlerde 3 noktada sinyal alıyorum. Ama bunların sıralamasının ne olduğunu, hele de 3 ve 4 çok merak ediyorum.
Sizin açıklamalarınızla,taşların oturacağını tahmin ediyorum.
dilim döndüğünce inşallah;

kablosuz;
çıkış duvarına A dersek;
A’dan sonra cihazın kapattığı son nokta yüzey ile oda arası metrajdır.
Aradaki katmanlar konusunda benden cevap beklemeyiniz.
Bu husus biraz üst düzey durumlardır.
belirli bir eşiği atlattıktan sonra buna cevap yazılır.

Kablolu;
Çıkış duvarı olan A’nın üstüne kabloyu serip; kablolun diğer ucundan başlarız.
kablo ucu ile ilk kapama; yüzey ile oda arasıdır.
İkinci kapama: oda içindeki tavan ile kemiklerin Ya da küpün olduğu yüksekliktir.
üçüncü kapama, tabandır.
Sonrasında açma kapama devam ediyorsa 2 katlı olup altta bir oda daha vardır.
bu sayede;

ikinci kapama ile 3. Kapama arasını bularak odanın yüksekliğini de buluruz inşallah.

Bu uygulamayı 4 yönde aynı şekilde yapmalıyız ve aynı tespitleri almalıyız.

Kabloyu odanın ortasına diksem olmaz mı?
neden sınıra dikiyorum;

çünkü frekans çarpışması yaşanır ve metrajı tutturamazsınız.

şimdilik böyle. Kolaylıklar diliyorum.

Keskingöz

Süper Moderatör
Peki ustam siz küp Ya da kemik olduğunu nerden anlıyorsunuz?

;
her açılıp kapamada, soldaki çubuğu indirip sağ çubuk ile kroki alıyorum.
küp ise yuvarlar çizer. Kemik ise iskeleti çizer. Sandık ise kare Ya da dikdörtgen çizer. Merdiven ise merdivenin basamağına kadar verir.
Bu sayede oda içinde ne olduğunu görürüz Allah’ın izni ile.

trakyalı kardeşim merdiveni de hesaba katınız.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Peki ustam siz küp Ya da kemik olduğunu nerden anlıyorsunuz?

;
her açılıp kapamada, soldaki çubuğu indirip sağ çubuk ile kroki alıyorum.
küp ise yuvarlar çizer. Kemik ise iskeleti çizer. Sandık ise kare Ya da dikdörtgen çizer. Merdiven ise merdivenin basamağına kadar verir.
Bu sayede oda içinde ne olduğunu görürüz Allah’ın izni ile.

trakyalı kardeşim merdiveni de hesaba katınız.
Keskingöz ustam,
Anladıklarımi teyit için yazıyorum.

*** Çıkış duvarının bittiği yerin tam üstüne kablonun civisini (çubuğunu) çakıyorsunuz? Örneğin mahzenin duvar kalınlığı 60 cm. Boşluk bitti,duvar başladı,(çubukların hareketinden anliyoruz) duvar bitti. Duvarın bitimine çiviyi çakıyoruz?

*** Kablosuz da , ilerlemeye başladığımızda, kaç sinyal verirse versin, son sinyali verip çubuklar arkayı göstermeye dönene kadar ilerliyoruz. Ve son sinyali aldığımız yer ile duvar bitim arasını, odanın tavanı ile yeryüzü arasındaki metrajı kabul ediyoruz ?

*** Kablolu da , kabloyu serip, kablonun diğer ucundan başlarız demeniz, çivi çakılan yerden değil, ucu boşta olan kısımdan odaya doğru yürüyerek ölçüm yapiyorum demek öyle değil mi ?

***Boşluk ölçtugumuzu düşündüğümüz de, odanın tam ortasında bir küp olduğunu düşünsek, ve oda bitimine çiviyi sapladigimiz için (tam neresine sapladiginizi belirteceksiniz inşallah), yine de küp ile tavan yüksekliğini verir mi ? Yani odanın hangi köşesinde ne olursa olsun, Kablolu ölçümde, odanın içinde "yükseltisi olanın" tepesi ile tavan ölçüsü de alınır mı?

*** Her açıp kapama da(1,2,3 farketmez), sol çubuğu indirip sağ çubuğu elimizde tutup, odanın içine girdiğimizde, ilgili kapanma neyle ilgiliyse , sağ çubuk oda içinde onun krokisini çizer demissiniz. Yani , kablonun ucundan yürümeye başladık,ilk kapanma oldu , bu tavan ile yeryüzü arası metrajiydi, indirdim sol çubuğu, yürüdüm oda üzerine, odanın sınır duvarlarını çizdi sağ çubuk.
Geri döndüm, yine kablonun ucundan başladım yürümeye, ilk kapanma oldu devam ettim 2. Kapanma oldu, indirdim sol çubuğu, sağ çubuk ile sürdüm odanın üzerine, 2. Kapanma küp ile tavan arasındaki mesafe olduğu için, sağ çubuğum bana küpün krokisini çizdirdi. Döndüm yine geri, kablonun ucundan başladım yine yürümeye, 1 kapandı, 2 kapandı (katmanları hiç işine katmıyorum) , 3. Kapandı. 3. Kapanma tabandır demissiniz. Ve 2 ile 3. Kapanmanın arasını çıkarırsanız oda iç yüksekliğine ulaşırsınız diye eklemişsiniz.
3. Kapanma, taban ile yeryüzü arasındaki mesafe midir? Bunu netlestiremedim zihnimde.

*** merdiveni de hesaba katalım derken , sağ çubuk ile kroki çizerken, odanın içerisinde ne kadar yükselti varsa , elimdeki sağ çubuk, bu yükseltilerin krokisini çizecektir şeklinde yorumluyorum ustam. Odanım içindeki yükseltiler yani merdiven , küp, lahit vb. Doğru mudur ?

*** Çiviyi tam olarak nereye çaktigimiz hayati önem taşıyor benim için, zira frekans çarpışması yaşanır metraj tutturamazsiniz demissiniz. Tam da öyle büyük bir sorunum var !

Ustam detaylı sordum, yazdım. Sizi de yoruyorum hakkınızı helal edin.
Saygılar..

Son düzenleme:

Keskingöz

Süper Moderatör
@Keskingöz ustam,
Anladıklarımi teyit için yazıyorum.

*** Çıkış duvarının bittiği yerin tam üstüne kablonun civisini (çubuğunu) çakıyorsunuz? Örneğin mahzenin duvar kalınlığı 60 cm. Boşluk bitti,duvar başladı,(çubukların hareketinden anliyoruz) duvar bitti. Duvarın bitimine çiviyi çakıyoruz?

*** Kablosuz da , ilerlemeye başladığımızda, kaç sinyal verirse versin, son sinyali verip çubuklar arkayı göstermeye dönene kadar ilerliyoruz. Ve son sinyali aldığımız yer ile duvar bitim arasını, odanın tavanı ile yeryüzü arasındaki metrajı kabul ediyoruz ?

*** Kablolu da , kabloyu serip, kablonun diğer ucundan başlarız demeniz, çivi çakılan yerden değil, ucu boşta olan kısımdan odaya doğru yürüyerek ölçüm yapiyorum demek öyle değil mi ?

***Boşluk ölçtugumuzu düşündüğümüz de, odanın tam ortasında bir küp olduğunu düşünsek, ve oda bitimine çiviyi sapladigimiz için (tam neresine sapladiginizi belirteceksiniz inşallah), yine de küp ile tavan yüksekliğini verir mi ? Yani odanın hangi köşesinde ne olursa olsun, Kablolu ölçümde, odanın içinde "yükseltisi olanın" tepesi ile tavan ölçüsü de alınır mı?

*** Her açıp kapama da(1,2,3 farketmez), sol çubuğu indirip sağ çubuğu elimizde tutup, odanın içine girdiğimizde, ilgili kapanma neyle ilgiliyse , sağ çubuk oda içinde onun krokisini çizer demissiniz. Yani , kablonun ucundan yürümeye başladık,ilk kapanma oldu , bu tavan ile yeryüzü arası metrajiydi, indirdim sol çubuğu, yürüdüm oda üzerine, odanın sınır duvarlarını çizdi sağ çubuk.
Geri döndüm, yine kablonun ucundan başladım yürümeye, ilk kapanma oldu devam ettim 2. Kapanma oldu, indirdim sol çubuğu, sağ çubuk ile sürdüm odanın üzerine, 2. Kapanma küp ile tavan arasındaki mesafe olduğu için, sağ çubuğum bana küpün krokisini çizdirdi. Döndüm yine geri, kablonun ucundan başladım yine yürümeye, 1 kapandı, 2 kapandı (katmanları hiç işine katmıyorum) , 3. Kapandı. 3. Kapanma tabandır demissiniz. Ve 2 ile 3. Kapanmanın arasını çıkarırsanız oda iç yüksekliğine ulaşırsınız diye eklemişsiniz.
3. Kapanma, taban ile yeryüzü arasındaki mesafe midir? Bunu netlestiremedim zihnimde.

*** merdiveni de hesaba katalım derken , sağ çubuk ile kroki çizerken, odanın içerisinde ne kadar yükselti varsa , elimdeki sağ çubuk, bu yükseltilerin krokisini çizecektir şeklinde yorumluyorum ustam. Odanım içindeki yükseltiler yani merdiven , küp, lahit vb. Doğru mudur ?

*** Çiviyi tam olarak nereye çaktigimiz hayati önem taşıyor benim için, zira frekans çarpışması yaşanır metraj tutturamazsiniz demissiniz. Tam da öyle büyük bir sorunum var !

Ustam detaylı sordum, yazdım. Sizi de yoruyorum hakkınızı helal edin.
Saygılar..
Kabloyu duvarın üstüne yani sınırına bırakacaksın.

odaya tünel ya da merdiven bağlanırsa tünelin olduğu alandan farklı bir kaç kapama daha alırsın.

şimdi şöyle bir problem de var.
Bazen tabanı verdikten sonra bir kez daha kapanabilir. Bu taban ile toprak arası son katmandır ondan sonra toprak başlar.

bu mevzuu burdan yazılarak püf noktaları ile gerçekten anlatılamıyor. BulursamKader25 ustayı bu yüzden çokça takdir ediyorum.

çubuk ilmi çok geniştir. İhtimaller üzerinden anlatmaya başlarsam kitap olur. Şu tepki şudur şu tepki şudur diye girsem bitmez gerçekten.

bir de can alıcı noktası taramayı yapan çubuk değil çubuğu elinde tutandır.

çubuğu elinde tutan Ne kadar güçlü ise o kadar güçlü veri aktarımı olur.

toparlarsak; evet yazdıklarınız doprudur.
bunları sahada teyit edip açarak tecrübe edecek ve daha net idrak edeceksiniz inşallah.

En iyisini Allah (c.c) bilir.

hepastios

Editör
Selamün Aleyküm,

Bana sorulan sorularda önemli gördüğüm bir hususla alakali özet bir bilgi sunmak istiyorum:

Çubuk kullanmaya yeni başladıysanız,
Uzun yıllar çubuk kullanıyorsunuz lakin işlem yapılan yerler hep mineral çıktıysa,
Yaptığınız metal tespitinde yanılıyor, isabet ettiremiyorsanız,
Tavsiyem sizleredir:

Çubuğun işaret verdiği yerde;

1- Define İşaretlerinden bir yada birkaçı olmalı. Misal; mihrap-sunak vb. gibi.

2- Yaptığınız metal tespiti BİR ODANIN İÇİNDE OLMALI.
Sinyali aldınız. Hemen etrafında BOŞLUK tespiti yapacaksınız.
Odanın eni boyu yüksekliği tespit edilecek. Derinlik tespit edilecek.
5 metre derinlikte 1X1X1,5 metre bir oda olmaz.
Bulduğunuz boşluk hakikaten bir oda mıdır önce buna karar vereceksiniz.
Oda ölçüsü makul olmayan yerde işlem yapmayınız, boşuna yorulursunuz.
Hiç kimse 5 metre kazıp da aşağıya malını mülkünü asla saklamaz, saklamamıştır da.
Aşağıda bir oda olur, odanın içinde de şahsi eşyaları olur. Bu normaldir. Değerlendirilir.

3- Aldıgınız sinyal ALTIN ise 100 kere düşünün, zira %99,9 Mineraldir.
Bu hususa çok dikkat edin. Zamanla altın nasıl tespit edilir, bir şekilde öğrenirsiniz.

4- Kayanın toprağın içinde çok az da olsa küçücük, incecik ALTIN DAMARLARI olur.
Çubuğunuz bu damardan sinyali alır. İşte bu nedenle, işin başındaysanız
oda içinde almadığınız sinyale çok önem vermeyin.
Özellikle bu sinyal Altın ise.

5- Bazı metallerin üzerindeki pas-kir-patin yani oksitlenmeyi çubuğunuz ALTIN olarak algılar.
Hava ile temas ettiğinde sinyal kesilir. Nerede hata yaptım diye kara kara düşünmeyin, sebebi budur.
Dedektörde dahi bu sorunu yaşayabilirsiniz. Paslı şişe kapağına dedektörünüz de Altın diyebilir.

6- Nokta olarak sinyal aldınız, çevresine baktınız boşluk-oda yok. Derinliğine baktınız 2,5 metre çıktı.
Kesinlikle işlem yapmayınız, mineraldir. Derinlik 70-80 cm. civarında çıkar ise ilgilenebilirsiniz. Bir şey çıkmama olasılığı
yüksektir amma tecrübe kazanmış, biraz da ter atmış olursunuz.

7- Benim size tavsiyem: Önce boşluk tespitinde tecrübe kazanın, derinlik almayı öğrenin.
Metal tespiti daha kolaydır, daha çabuk halledersiniz.

(Bir yere gezmeye gittik. Dediler burada bir oda var, bulabilir misin? İnşallah dedik. Odayı buldum; 1 değil yanyana kademeli
2 adet oda tespit ettim. Derinlik alabiliyor musun dediler, olur deyip kabloyu serdim, tam 6 metre çıktı. Dedim 6 metrede
tavan. Doğru dediler, cihaz da 6 metre gösterdi dediler. Burası ile uğraşmayın deyip sebeplerini anlattım, kabul ettiler.
Eğer odaları bulamasaydım, derinliği bilemeseydim asla sözüme itibar etmezlerdi, sözlerim havada kalırdı.)

NOT: Konu bu bölümde biraz kaldıktan sonra ilgili yerine taşıyacağım.
En azından devamlı aktif olan kardeşlerimiz okumadan geçmesinler.
Boşuna işlem yapıp yorulmasınlar, zamanları ve paraları heder olmasın.
Nitekim ustam ın dedigi gibi 25 senedir çubuklar la haşır neşirim halen emin olamıyorum bazı yerlerde çubuk işi yeni başlayan arkadaşlar için çok basittir çünkü hemen nerede egilirse orayı kazar ve boşuna yorulurlar ustam ne güzel açıklamış eyvallah