Çubuklarda mıknatıs ve bakırsülfat kullanımı

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Emegine sağlık Aliömer usta. Allah gönlüne göre versin

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Tespit ettiğimiz bir nokta olursa bu noktaya 20 30 cm kazıp ferit mıknatısı gömüp üzerini kapatıyoruz yaklaşık 30 dakkika bekleyip çubuk tutuyoruz çekim devam ederse metal kesilirse mineral olduğunu anlamış oluruz.
Bazı arkadaşlar bu mıknatısı tespit etiği noktaya günlerce gömülü bırakıp sonra gidip tekrardan çubuk tutuyor.

meratan

Aktif Üye
Aliömer ustam saygılar.Konuya çok fazla soru gelmedi ya benden başka herkes tam anladı yada görsel veya çizim bekliyor olabilirler.
Ben şunu sormak istiyorum kabloları çubuklara bağladığımız zaman çubukların dönmesini zorlaştırmıyormu. Birde diskin etrafında dönerken sadece o 3m alanımı yoksa etrafı daha genişmi tarıyor.Yine ustam boşluk içinde kullanabilirmiyiz
İyi akşamlar

Aliömer

Aliömer ustam saygılar.Konuya çok fazla soru gelmedi ya benden başka herkes tam anladı yada görsel veya çizim bekliyor olabilirler.
Ben şunu sormak istiyorum kabloları çubuklara bağladığımız zaman çubukların dönmesini zorlaştırmıyormu. Birde diskin etrafında dönerken sadece o 3m alanımı yoksa etrafı daha genişmi tarıyor.Yine ustam boşluk içinde kullanabilirmiyiz
İyi akşamlar
Görünen oki arkadaşlar soru sorma gereği bile duymamışlar. Oysaki daha anlatacak çok şey vardı. Süslü püslü şeylerin iş yapıp yapmadığına bakmadan para vermek daha cazip geliyor olabilir. Zaten bende devam etmeme kararı almıştım. Konuyu açtım ihtiyaç duyulan malzemeleri yazdım. Yapıp yapmamak kişiye kalmış bir şey.
Kabloyu çubuklara bağlarken ilk etapta dengesizlikler yaşayabilirsin fakat bir kaç denemeden sonra ellerin tam alışır. Hortum ağırlık yapacaktır ama bu ağırlık avantajlı olur sebebi ise gereksiz sinyallere yönelmez. Eğer yapacak isen halkanın hemen üzerinde kabloları birbirine bağla bunu yaparken hortumun terazide düz duracak şekilde ayarla. Hatta kabloları birleştirdiğin noktanın 30 40 cm üst tarafında 2. Bir yerde tekrar birleştir bu şekilde stabil olur. Diğer soruna gelirsek diskin Etrafında dönerken çok geniş bir alan taramış olursun normal çubukların sinyal alamadığı mesafelerde sinyal alabilirsin. Boşlukta aramak mümkün fakat. Eğer yapmak gibi düşüncen varsa üzerinde bol pratik yapmanı öneririm tepkileri çözdügünde ne demek istediğimi anlarsın. Testler yaparken kesinlikle toprak zeminde yap evin içinde halının üzerinde sakın yapma çalışma yapacağın sahada önce farklı farklı metalleri yere bırak çubukları ellerine alıp disk ile metal arasında geçiş yap herbir metalde aldığın tepkileri çöz daha sonra bu metalleri gizlenmiş bulmaya ve tahmin etmeye çalış. Böl şans

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Görünen oki arkadaşlar soru sorma gereği bile duymamışlar. Oysaki daha anlatacak çok şey vardı. Süslü püslü şeylerin iş yapıp yapmadığına bakmadan para vermek daha cazip geliyor olabilir. Zaten bende devam etmeme kararı almıştım. Konuyu açtım ihtiyaç duyulan malzemeleri yazdım. Yapıp yapmamak kişiye kalmış bir şey.
Kabloyu çubuklara bağlarken ilk etapta dengesizlikler yaşayabilirsin fakat bir kaç denemeden sonra ellerin tam alışır. Hortum ağırlık yapacaktır ama bu ağırlık avantajlı olur sebebi ise gereksiz sinyallere yönelmez. Eğer yapacak isen halkanın hemen üzerinde kabloları birbirine bağla bunu yaparken hortumun terazide düz duracak şekilde ayarla. Hatta kabloları birleştirdiğin noktanın 30 40 cm üst tarafında 2. Bir yerde tekrar birleştir bu şekilde stabil olur. Diğer soruna gelirsek diskin Etrafında dönerken çok geniş bir alan taramış olursun normal çubukların sinyal alamadığı mesafelerde sinyal alabilirsin. Boşlukta aramak mümkün fakat. Eğer yapmak gibi düşüncen varsa üzerinde bol pratik yapmanı öneririm tepkileri çözdügünde ne demek istediğimi anlarsın. Testler yaparken kesinlikle toprak zeminde yap evin içinde halının üzerinde sakın yapma çalışma yapacağın sahada önce farklı farklı metalleri yere bırak çubukları ellerine alıp disk ile metal arasında geçiş yap herbir metalde aldığın tepkileri çöz daha sonra bu metalleri gizlenmiş bulmaya ve tahmin etmeye çalış. Böl şans
Ustam benim zeka görsel ağılıklı olduğu için görseli bekliyorum ki soru sorayım. Görmeden soru sormayı sevmediğim için görselden sonra baya sorularım olacaktır.

odin

Editör
Aliömer ustam cubugu bizzat imal edip kullanmadiktan sonra haliyle soruda gelmiyor. Bende gecen ay 3-4 tane harddisk attim cope aksilik. Bir ara islerim hafifleyince yapmaya calisacagim cubugu.

Aliömer

Ustam benim zeka görsel ağılıklı olduğu için görseli bekliyorum ki soru sorayım. Görmeden soru sormayı sevmediğim için görselden sonra baya sorularım olacaktır.
dadaş25 üstadım malesef çubuklar sonbahardan bu yana köyde kaldığı için görseli atamıyorum. Olurda ilginizi çeken bir husus olursa veyahut sormak istediğiniz bir şey varsa buyrun size cavap vermeye herzaman hazırım. Olmasa bir kağıda çizim yapıp paylaşmaya çalışırım.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Aliömer usta devamı gelecek diye soru sormaya başlamadık henüz. Şuan kavramaya çalışıyoruz sistemi. yapım aşamasına gelince kafanı şişiririz biraz, şimdiden affola ustam.

tunay_5454

Bilgili Üye
selamun aleyküm güzel paylaşım olmuş teşekkürler anlamayan arkadaşlar için kroki çizim şeklinde sunarsanız çok daha yardımcı olucaktır emeğinize sağlık saygılar

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Aliömer ustam sorular devam edecek ama bakirsulfat ayarlayamadim.netten soyleyecegim..ben hazirlayip foto yukleyecegim eksikleri soylersen sevinirim.simdiden merak ettigim seyler de sunlar..disk cevresinde donerken algiladigi bir metalemi doner yoksa bir kac noktaya yön verebilirmi..altini algilamasi diger metallere gore zayifmidir..

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Geliştirilmiş çubuk tekniklerinin en iyilerinin başında gelen bir yöntem. Çubuk ile fark elde etmek isteyenlerin mutlaka denemesi gerekir diye düşüyorum. Konuyu takipteyim, biraz yoğun olduğumdan katılamayabilirim hakkınızı helal edin. Herkesin paylaşmayacağı bilgilerdir bunlar bilginiz olsun. Hayırlı forumlar