Dede mezarı

kertenkele

Editör
Dede mezarını köylü yaptırmış önce isim falan yokmuş ama ben orayla uğraşmıcam çeşmeler aşağıda 2 km arası

kertenkele

Editör
Aşağıdaki yığma daha güzel görünüyor üçlemede burda zaten

Gemo

Member
Ustalar, buna benzer dede ve yatır mezarlarına resmi kazı izni çıkıyormu. Bendede bir eşkiya belgesi var bir türbe yaptıklarından bahsediyor gidip gördüm baya aktif bir türbe buraya resmi kazı izni çıkarmı?

Şirvan

Operatör
Siyah taş önemlidir oraya yoğunlaş

kertenkele

Editör
Şirvan ustam bi sorum var yardımcı olursan makbule geçer bu siyah taşlar hangi dönem ve bunlarda mezarmı gömümü oluyor ben boşluk alamadım ama metal verdi dibinde bide taş var bu taşın üstünde çarpı yaptı değerlimi bunun malzemesi

Esteban74

Editör
Siyah taşın önünden çivide çıkabilir diye biliyorum. Tılsımla alakalı...

kertenkele

Editör
Senin dediğin ermeni işimi ustam çivi olduna göre açılmış varmı bildiğin bı taş uydudan bile siyah görünüyo ordaki taşlar içinde seçiliyo yani

Esteban74

Editör
Ustam, benimde çözüme ulaştıramadığım bir dede konum vardı. Uzun süre siyah bir kaya aradım. Dibinden çivi , zincir gibi demir şeyler çıkacaktı veya çakılı olacaktı. Malı ise suyla alakalı bir yerde olacaktı.... Senin bu siyah kayanın kuzey veya güneyinde ; su gözesi , çeşme, sarnıç veya kuyu varmı...
Söylediğim gibi sonuca ulaşamadım.. onun için farazi konuşuyorum...
Selametle

Şirvan

Operatör
Şirvan ustam bi sorum var yardımcı olursan makbule geçer bu siyah taşlar hangi dönem ve bunlarda mezarmı gömümü oluyor ben boşluk alamadım ama metal verdi dibinde bide taş var bu taşın üstünde çarpı yaptı değerlimi bunun malzemesi
Siyah taş varsa yılanı bulacaksın buda sana yön verecek. Kardeşim yeri sen göruyorsun siyah taşın etrafında kuyu varmı su gözesi varmı dibek tepe varmı görmeden ne desek farazi kalır resim yukle daha net birşeyler söylenir. Bazen son nokta der ama etrafı görmeden bunlar söylenir

kertenkele

Editör
Şirvan ustam güneyinde hem dere hem çeşme var dere kuru dere çeşmede suyu akmıyo rampa bir yer burası kayadan yukarı çıkınca yığma var 100 mt falan var aşağıda alıç var çatal alıç ve iki derenin ortasında ama çeşme tarafındaki derenın kıyında ve bu dere y yapıyo tasın dengine geliyo bu y