Dedektör Yapımında Kullanılan Bobin

atillabb

Member
Cümleten Hayırlı günler internetten bi kaç metal dedektör devre şeması buldum deneme yanılma yöntemiyle yapmak istiyorum fakat bu devrelerde bobin spiri önemli
1. alıcı ve gönderici bobinlerin spir sayılar en uygun kaçdır tel kesiti ne kadar olmalıdır
2. alıcı ve gönderici bobinleri günlük hayatta kullandıgımız malzemelerden yapabilirmiyiz mesela lnb güçlü bir alıcıdır içindeki bobini alıcıya uyarlayıp wifi modemlerdeki gönderici bobini göndericiye taksak bize katkısı olurmu ?
3. metal ayrımı yada hassasiyeti için nasıl bir sistem/devre uygulamalıyız ?

maksim

Engellendi
sifironüç bakir teli 21 tur tam sardır tamamdır. arkadaşım bukadar basitmi Allah aşkına elektronik

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ben yaptım çok başarılı olmadııı

atillabb

Member
abi osilatör bobinlerinin nasıl yapıldıgını ögrensek yaparız Türkiyede bunların frekansını düşük tutuyorlarmış diye duydum aslı var yok bilmiyorum

atillabb

Member
ben yaptım çok başarılı olmadııı
abi bugün bişeyler araştırdım yüksek frekanslı kristal osilatör kullanılıyormuş altın alaşımı eklenip metal parça içine ekleniyormuş metal parça dedigim dedektörün sinyal devresini plastik degil de metal parça içine ekliyorlarmış (osilatör=titanium , kuvars , altın ) dan oluşuyormuş özel yapım gibi bişey piyasada yok en kralı 75 tl mikrofon sistemlerinde kullanılıyormuş ingilizce metin çok anlayabildigim bu

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ustam benimde tavsiyem iyi bi makina al tecrübelerini geliştir kullan yapacaksanda hurda tipi bi makina al deneyimlerini ve geliştirmelerini onun üzerinde topla derim ben bi makinacı olarak bu işin bir çok para vede masrafını cebimden çok çektim en iyisi orjinal olan saygı vede sevgilerimle benim düşüncem bu