Değişik Bir Haç ----- 2 sezonda Çözemedik

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamün Aleyküm.

Kardaşlarım,

2 sezonda çözemediğimiz bir işaretle alakalı tekrar konuyu açıyorum.
Olur ki o günden bu güne yeni üyelerimizin içinde bu işaretle karşılaşan olmuş olabilir.
İşin özü; soru şu:
Bu işaret neyi anlatıyor...?
Alan sınır işareti mi?
Mezar işareti mi?
Çiftçilere ait olan bir işaret mi?
Veya nedir...?

İşaretin olduğu kaya çok büyük.
Kaya da boşluk yok, metal yok.
Etrafında da 50 metreye kadar her yer boş.
Ekilemeyen bir tarlanın içinde. Her yer kayalık.

Karşı tepenin birisinde KALE
Diğerinde İmam Hatip varmış.
Bölgede Roma-Bizans-Ermeni toplulukları yaşamış.

İşaretimiz; aşağıdaki KIRMIZI daire içindeki benziyor
amma birebir aynı değil:

Ekli dosyayı görüntüle 239280

Ekli dosyayı görüntüle 239281

Ekli dosyayı görüntüle 239282

Ekli dosyayı görüntüle 239283

Ekli dosyayı görüntüle 239284

Ekli dosyayı görüntüle 239285

Ekli dosyayı görüntüle 239286

Ekli dosyayı görüntüle 239287

Metalicvoice

Operatör
Üstat siz daha iyi bilirsiniz...
iç içe geçmiş iki işaret gibi de olabilir. Ozaman biri dirgen olur. Sap kısmı 50 ye kadar. Ama 50 m civarı bakmışsınız. 500 m de tepeye ulaşılıyor mu?

Bir de sondan ikinci resimde solda epey ilerde taş yığma görülüyor. Ama tarla açmak için toplama sanırım. Ben de merak ettim, Allah cc yardım etsin.

psh

Bilgili Üye
cok guzel yapilmis bir isaret sonradan yapildigini hic sanmiyorum ermeni veya roma mezari olduguna isarettir catalli hac genelde onlar kullaniyor hacın hic bir kolu digerlerine nazaran uzun degilmi ?

BulursamKader25

Üstat siz daha iyi bilirsiniz...
iç içe geçmiş iki işaret gibi de olabilir. Ozaman biri dirgen olur. Sap kısmı 50 ye kadar. Ama 50 m civarı bakmışsınız. 500 m de tepeye ulaşılıyor mu?

Bir de sondan ikinci resimde solda epey ilerde taş yığma görülüyor. Ama tarla açmak için toplama sanırım. Ben de merak ettim, Allah cc yardım etsin.
500 metrede tepeye ulaşır...

Evet o taşlar tarlalardan toplanan taşlar kardaşım.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
BulursamKader25 ustam saygilar...2 secenek var kesin olarak..biri eski turk boylari tamgasi...kii ekmek cikmaz...ikinci secenek ermeni haci kilise yada ayin tapinma alaninda kullanilan.egerki kilise kalintisi yoksa.aksamlari gelip mesaleler ile ayin yapilan ciplak alandir.durum bu ustam

BulursamKader25

cok guzel yapilmis bir isaret sonradan yapildigini hic sanmiyorum ermeni veya roma mezari olduguna isarettir catalli hac genelde onlar kullaniyor hacın hic bir kolu digerlerine nazaran uzun degilmi ?
İşaret orijinal ustam.
Ölçeklendirdiğim bir resim vardı. Duruyorsa yükleyeyim inşallah.

Ekli dosyayı görüntüle 239306

Son düzenleme:

BulursamKader25

@BulursamKader25 ustam saygilar...2 secenek var kesin olarak..biri eski turk boylari tamgasi...kii ekmek cikmaz...ikinci secenek ermeni haci kilise yada ayin tapinma alaninda kullanilan.egerki kilise kalintisi yoksa.aksamlari gelip mesaleler ile ayin yapilan ciplak alandir.durum bu ustam
Teşekkür Ederim Kardaşım,
Tahlilin kuvvetle muhtemel inşallah.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
BulursamKader25 selamunaleykum bayram abi karşıdaki tepeciklere yöbelik bir işaret olabılırmı acaba.
yoksa 50 metrelik ölçümleri sistematik olarak genişleterek bakılıp emare var yok sonuçlandırıp kafayı rahatlatmak lazım.eğerki yoksa Mal bulanındır arkadaşın dediği gibi açık hava ayin yeridir...

dersu

Bilgili Üye
Ustacığım öncelikle saygılar ve sevgiler, herkese hayırlı akşamlar dilerim.

Paylaşmış olduğunuz görsele çok yakın bir işarete ilgili bir yazıyı yakın zamanda okuduğumu hatırlıyorum fakat benim arşiv çıfıt çarşısı gibi bir saatte ancak bu kadar toparlayabildim, başkaca ve daha net bir bilgiye ulaşırsam mutlaka ileteceğim.

Aşağıda yabancı kaynaklardan derlediğim bir kaç bilgiyi sıralayacağım (şahsi yorumum değildir) umarım işinize yarar, bir sınır nişanı yada çiftçilikle alakalı olmadığı hemen hemen kesin, anladığım kadarıyla mezarla da alakalı değil, dinsel ezoterizme ait bir simge, gerek hristiyanlık öncesi ve gerekse hristiyanlık döneminde anlamlandırılımış, bir yandan da gücü temsil ediyor umarım faydasını görürsünüz.

İşaretin tamamı değil sadece bir kolundaki simgeyi kargı (trident) olarak nitelendirmiş bu iki yorum.

Üç yönlü şamdan, tören sunağı için gereken ekipmanın bir parçası. Üç tanrıça'nın üç yönünü sembolize eden üç mum (beyaz, kırmızı ve siyah)

Trident veya trisula, üç uçlu tepedeki uzun bir kadro veya direktir. Kim bir trident kullanıyorsa
büyük gücüne işarettir, ancak bu güç farklı biçimlerde olabilir.
Hindu tanrısı Shiva'nın sembolüdür, trident geçmişin üç aşamasını temsil eder, şimdiki zaman ve gelecek veya muhtemelen Cennet, Dünya ve Cehennem.

Poseidon denizleri kontrol etmek için kullanır, bu yüzden bu bir yetki sembolüdür
Suyla birleşmesinden dolayı, trident, su elementinin simyasal sembolüdür.
Bir üçlemenin üç uzunluğu eşit ise, bu Hristiyanlık Haçının gizli bir sembolüdür.
Ancak, Ş..tanın cehennemde ruhları sertleştiren bir trident ile sıkça yaşadığı görülür. Onun tasvir edilmesi muhtemeldir.
Bu üç yönlü alet aynı zamanda bir ateş sembolüdür - dişler alev gibi görünür - ve
bu nedenle yıldırım sembolü olarak da değerlendirilir. İskandinav mitolojisinde Thor veya Wotan da kullanır.

Yunan alfabesindeki karşılığı ise;

Ψ Psi okunuşu (Ps) analmı göksel ışık (heavenly light) sayısal değeri 700 insan bedenindeki yansıması boyun (neck)

Ayrıca arkadaşın dediği gibi bir türk boyunun da tamgasını andırıyor.

L yi şimdi farkettim o da son noktayı veriyordu yanılmıyorsam, artık şart oldu arşive tekrar dalmak, bakıcam ustam tekrar.

BulursamKader25

Ustacığım öncelikle saygılar ve sevgiler, herkese hayırlı akşamlar dilerim.

Paylaşmış olduğunuz görsele çok yakın bir işarete ilgili bir yazıyı yakın zamanda okuduğumu hatırlıyorum fakat benim arşiv çıfıt çarşısı gibi bir saatte ancak bu kadar toparlayabildim, başkaca ve daha net bir bilgiye ulaşırsam mutlaka ileteceğim.

Aşağıda yabancı kaynaklardan derlediğim bir kaç bilgiyi sıralayacağım (şahsi yorumum değildir) umarım işinize yarar, bir sınır nişanı yada çiftçilikle alakalı olmadığı hemen hemen kesin, anladığım kadarıyla mezarla da alakalı değil, dinsel ezoterizme ait bir simge, gerek hristiyanlık öncesi ve gerekse hristiyanlık döneminde anlamlandırılımış, bir yandan da gücü temsil ediyor umarım faydasını görürsünüz.

İşaretin tamamı değil sadece bir kolundaki simgeyi kargı (trident) olarak nitelendirmiş bu iki yorum.

Üç yönlü şamdan, tören sunağı için gereken ekipmanın bir parçası. Üç tanrıça'nın üç yönünü sembolize eden üç mum (beyaz, kırmızı ve siyah)

Trident veya trisula, üç uçlu tepedeki uzun bir kadro veya direktir. Kim bir trident kullanıyorsa
büyük gücüne işarettir, ancak bu güç farklı biçimlerde olabilir.
Hindu tanrısı Shiva'nın sembolüdür, trident geçmişin üç aşamasını temsil eder, şimdiki zaman ve gelecek veya muhtemelen Cennet, Dünya ve Cehennem.

Poseidon denizleri kontrol etmek için kullanır, bu yüzden bu bir yetki sembolüdür
Suyla birleşmesinden dolayı, trident, su elementinin simyasal sembolüdür.
Bir üçlemenin üç uzunluğu eşit ise, bu Hristiyanlık Haçının gizli bir sembolüdür.
Ancak, Ş..tanın cehennemde ruhları sertleştiren bir trident ile sıkça yaşadığı görülür. Onun tasvir edilmesi muhtemeldir.
Bu üç yönlü alet aynı zamanda bir ateş sembolüdür - dişler alev gibi görünür - ve
bu nedenle yıldırım sembolü olarak da değerlendirilir. İskandinav mitolojisinde Thor veya Wotan da kullanır.

Yunan alfabesindeki karşılığı ise;

Ψ Psi okunuşu (Ps) analmı göksel ışık (heavenly light) sayısal değeri 700 insan bedenindeki yansıması boyun (neck)

Ayrıca arkadaşın dediği gibi bir türk boyunun da tamgasını andırıyor.

L yi şimdi farkettim o da son noktayı veriyordu yanılmıyorsam, artık şart oldu arşive tekrar dalmak, bakıcam ustam tekrar.
Tesekkur ederim kardasim.
Allah cc razi olsun.