Değişik Bir Haç ----- 2 sezonda Çözemedik

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
BulursamKader25 selamunaleykum bayram abi karşıdaki tepeciklere yöbelik bir işaret olabılırmı acaba.
yoksa 50 metrelik ölçümleri sistematik olarak genişleterek bakılıp emare var yok sonuçlandırıp kafayı rahatlatmak lazım.eğerki yoksa Mal bulanındır arkadaşın dediği gibi açık hava ayin yeridir...
Aleykum Selam Kardasim.
İnsallah kontrol edecegim.

Burada benim yanlis yaptigim sey;
Buraya sartlanmis gitmistim bazi ön bilgilerle. Yanlis yorumlarimiz bizi yordu.

Ayrica burada 2 adet oda belirlemistim.
O da beni oyaladi. Sonraki gittigimde odalar kaybolmuş, bulamadim. :)))

Konu acarken kesinlikle yonlendirme yapilmamali. Ben 2 sene once bu hatayi yaptim.

Hayirlisi.

dersu

Bilgili Üye
Üstat siz daha iyi bilirsiniz...
iç içe geçmiş iki işaret gibi de olabilir. Ozaman biri dirgen olur. Sap kısmı 50 ye kadar. Ama 50 m civarı bakmışsınız. 500 m de tepeye ulaşılıyor mu?

Bir de sondan ikinci resimde solda epey ilerde taş yığma görülüyor. Ama tarla açmak için toplama sanırım. Ben de merak ettim, Allah cc yardım etsin.
Ekli dosyayı görüntüle 239326

Ustam onlarca haç şekli var, sizinkine benzeri yok, belkide arkadaşın dediği gibi iki ayrı işaretin (hatta belki üç) kombinasyonu olarak değerlendirilebilir.

sepetkaya

Editör
Çok ilginç bir simge. dersu ustanın paylaşımı bu konu için manidar gözüküyor..umarım muvaffak olursun ustam..

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
BulursamKader25 abi kaçırmışlar senin odayı :)
ustam şunu belirteyim ama koca alanda ufacık işaret buz dağının görünen kısmı gibi sanki geliyor.işarwtin ne anlattığından ziyade çubuğun ne dediği geçer bu ortamda...kolay gelsin abi..

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
BulursamKader25..

Sevgili ustam hayırlı geceler. Şu senin işarete bende biraz baktım hakikaten hakikaten insanı çeşitli yönlere sürükleyebilecek ve çeşitli fikirlere itebilecek bir durum var burada. Yalnız şurada şöyle bir durum var sevgili ustam. Bu oluşum bazı şeylerin birleşimi diye düşündüm ben burada çünki normalde ne böyle bir sembol var nede bir şekil. Sadece sizinde söylediğiniz. sembole benziyor lakin değil. Ben burada şu fikirde sabit kaldım bilmem doğrum düşünüyorum ...burada üç adet gezegenin sembolü var plato neptün ve uranüs. Ve bunlar bir haça bağlı ve haçın diğer hattının yönünde bir oyma.
Ben bu gezegenlerin belli bir zaman diliminde bu durşa geldiğine ve karşı tepe tarafında kaybolduklarına yakın bir hedefin olduğuna inanıyorum.
Resimlerde az çok bir şeyler anlatmaya çalıştım inşallah bir faydası olur ustam ....Sevgiler
Ekli dosyayı görüntüle 239327Ekli dosyayı görüntüle 239328

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Abi tamam amin degilim sanki bu konunuza yorum yazmistim fakat farkli yonlerdende ele elirsak. 700 m mesafede üc yol olabilirmi degeri acisindan, yada degirmende olabilir fakat konum acisindan pek mumkun gozukmuyor. Selametle kal abi

Meltun

Bilgili Üye
Odaların tekrar bulunamaması nedeniyle belli gün ve zaman akla gelmektedir.Orada tespit yaptığınız tarih ve saati de hatırlıyorsanız lütfen karşılaştırınız.
Ekli dosyayı görüntüle 239329

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Ilginç ustalar her telden dokumus örmüş

Bir yamada ben atayım beyinleri yakalim öyleyse oldu olacak
Ilk gördüğümde bir tür şifreleme gibi gördüm

3.1.6.3
Gidilecek istikamet ne taraf E yer bulur iseniz
Burda yapacağınız işlem ​tam da ters istikamet oolacak bunu bir kenara not etmenizi tavsiye ederim ...

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Diğer kol E’den kapanmış. Kapanmasa idi bakır işareti olarak değerlendirilebilirdi.
daha önce denk gelmediğimi belirterek tahminim; bir oda olduğu ve içinde karışık malzeme olduğu yönünde.
Malum ki; altın üretiminde bakır çok önemli idi ve bakır’ı da belirli mahsenlerde depo eder, ihtiyaç halinde kullanılırdı.
sanki buradaki oda karışık gibi.
yine elimdeki arşive göre üstten işlem boş bırakılmış bu da 6 ila 10 adım tara der.
tespitten yana sıkıntı devam ediyor ise çokta yorulma derim ustam.
yedeklere ayır..
kolaylıklar diliyorum.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Selamün Aleyküm.

Kardaşlarım,

2 sezonda çözemediğimiz bir işaretle alakalı tekrar konuyu açıyorum.
Olur ki o günden bu güne yeni üyelerimizin içinde bu işaretle karşılaşan olmuş olabilir.
İşin özü; soru şu:
Bu işaret neyi anlatıyor...?
Alan sınır işareti mi?
Mezar işareti mi?
Çiftçilere ait olan bir işaret mi?
Veya nedir...?

İşaretin olduğu kaya çok büyük.
Kaya da boşluk yok, metal yok.
Etrafında da 50 metreye kadar her yer boş.
Ekilemeyen bir tarlanın içinde. Her yer kayalık.

Karşı tepenin birisinde KALE
Diğerinde İmam Hatip varmış.
Bölgede Roma-Bizans-Ermeni toplulukları yaşamış.

İşaretimiz; aşağıdaki KIRMIZI daire içindeki benziyor
amma birebir aynı değil:

Ekli dosyayı görüntüle 239280

Ekli dosyayı görüntüle 239281

Ekli dosyayı görüntüle 239282

Ekli dosyayı görüntüle 239283

Ekli dosyayı görüntüle 239284

Ekli dosyayı görüntüle 239285

Ekli dosyayı görüntüle 239286

Ekli dosyayı görüntüle 239287
Ustam semboller hristiyanlik ve slav oncesi bulgarlara ait oldugu tahmin edilen alfabeden harfler. Slavligi ve hristiyanligi secmeden once kurulan ilk pre-bulgar kralligina ait Han'a (khan) monogramlarindan bir tanesi (bir veya daha fazla harfin ya da başka yazı birimlerinin tek bir simge oluşturmak için üst üste veya yan yana birleştirildiği bir nakıştır.) oldugunu dusunuyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 239330
Malaja Pereschepinaya ait bulunan altin hazinesinde yer alan iki yuzukteki monogramlar.

Ekli dosyayı görüntüle 239331
Voznesenka hazinelerinde bulunan gumus kartalin uzerinde bulunan Espor (Asparuh) Khan adina monogram. Kartalin cizimi asagidaki resimdir.

Ekli dosyayı görüntüle 239332

Ekli dosyayı görüntüle 239333

Espor Hanin monogrami.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Not: Yine benzer monogramlar o donemlerdeki ve sonraki kralliklarda da krallar tarafindan kullanilmistir. Harfler genelde Kralin isminin bas harflerini temsil ettigi varsayiliyor.