Dere birleşim noktaları

yorgunum

Aktif Üye
Ustalarım bir sorum olacak dere birleşim yerlerinde ortadaki adada kuru dere ordaki küçük kaya belli rengi varmı farketmezmi benim bulduğum dere yerleşim yeri içinde iki derenin birleşen yerindeki adada derin olan dereye değil de derin olmayana yakın ama kaya dikme tek kaya bir iki kişi kaldırır çubukla baktım x verdi ama katalarde demir var işlem yapmadım belli bi renk kayalar oluyorsa ilgilenmeyeceğim tşkl

yorgunum

Aktif Üye
Yorgun dostlarım yorgunum artık

Tenkit

Bilgili Üye
Bu soru şu şekilde genisletilmeli, dere birlesim yerlerinde nelere dikkat edilmeli. Dere birlesim yerleri neden onemlidir

Tenkit

Bilgili Üye
Şimdi konu hakkinda bilgisi ve tecrubesi olan arkaslardan bilgilerini dinlemek isteriz

yorgunum

Aktif Üye
Evet aynen ustam bekliyoruz görüşlerinizi ustalarım

poseidon2023

Uzman
100%80 deyirmen olması gerekiyor bulundugun yerde duvar kalıntılarını görmüşündür ve deyirmen binasının içinde altta iki tane üç metre uzunlukta ortaban ikiye bölünmüş oda olacak icinde mazemeler derenin bir tarafı kayalık ise orda gizli magra olacak kayalık yer yoksa yüz metre cevrenda bir ev büyüklügünde dereden yüksek yer olacak orda beşe beş gibi oda bulman gerekiyor

yorgunum

Aktif Üye
poseidon2023 ustam dediğin değirmen binası yok kuyu gibi içine su akan yeri ve su kanalı ver değirmen iki adet derenin biri bi yakadında digeri bir takasında üstünde arapça yazı var 4 tane çeşme var ermenilerden kalma bi tane mezarlık çoğunu açmışlar gariban mezarı dere dediğim çeşmenin arkasına düşer ve biri sahte dere veya yönünü değişmişler digeri dağdan itibaren gelir ortada bi ada var sahte dere tarafına ve çeşme tarafına yakın bi kaya dikili iki üç kişi kaldırır ben bu taşın altında olabilirmi dedim çeşmenin arkasında dikili kayalar var deredekinim haricinde 8 tane falan sonradan gelme bu kayalar üçgen yapanda var kayalarda çeşmenin ikisi az bir şekilde akıyor ikisi kuru dur

poseidon2023

Uzman
kafayı yedirdin bana deyirmen ve dereleri çekin

çeşmelerde olması gereken yerler bir su içmek için sag ayagını atar eyilir su içersin ilk para bastıgın yerde iki ceşmenin arka tarafında

vatandaş mezarların oldugu cevrede kilise olur sayfamda kiliseler ile ilgili paylaşımlar var onlara bakın

yorgunum

Aktif Üye
poseidon2023 ustam çeşmenin güney arkası kilise olsa gerek yapı yok ama tepe bir yer geçen yıl bir şirket geldi orayı talan etti güya köy yoluna ordan toprak çektiler ordan oda çıktığını duydum şirket çıkarmış mezarda kilise olan tepenin batısına düşüyor

yorgunum

Aktif Üye
Ustam ermeni yerleri kilise mezar çeşme kilise yeri doğrumu ustam mezar ve çeşmenin konumuna göre

poseidon2023

Uzman
Sayfamda kiliseler ile ilgili paylaşımlar var onlara bak yazsam sabah olur resimli ve görsel faydası olur