Direnç (Ω ohm) nedir ?

odin

Editör
Dun youtubeda dolanirken bir videoya denk geldim. Kendi alasimdan cubuk yapmis hazneli bir sekilde. Bundan once maddelerin dirençlerini gosteriyordu voltmetre ile ve kendi yaptigi cubugun madeni bakir, aluminyum ve pirinçten daha fazla iletkenlige sahipti.

Bende bu konuda biraz bakindim, sonuçta çubuklar vucut elektrigi ile calisiyor ve iyi bir iletken olmasi yanlisim yoksa daha tutarli sonuclar veriyor. Kendimden ornek vermem gerekirse gumus cubuktan bakir ve pirinç çubuga gore daha fazla tepki aliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 239445

Yukaridaki tabloda bazi metallerin iletkenlik ozellikleri gorunuyor ve listenin en basinda gumus var. Cogu cubuk ustasinin tavsiye ettigi ve iletkenligi en iyi olan metal olarak gorunuyor.

Bu baglamda saf gumus arazide nasil tepki verir veya diger metaller ile alasimlari nasil tepki verir arastirmaya onu acik bir konu olarak ortaya cikiyor.

Basliga direnç nedir dedim bununla ilgili olarak açiklama yapmam gerekirse;
Elektronlar iletken içinde akarken atomlarla çarpışır, engellerle karşılaşır. İletkenin, elektrik akımına gösterdiği bu tepkiye direnç denir. Direnç, hareket eden bir cismin hareketini engelleyen sürtünme kuvvetine benzer. İletkenlerin elektrik akımına gösterdiği direnç, R ile gösterilir. Direnç İngilizce’deki resistance kelimesinden gelir. Direncin birimi ohm’dur. Ohm kısaca (omega) işareti ile gösterilir.
Kendine cubuk yapmayi dusunenler icin metallerin iletkenlik degerleri faydali olabilecek bir bilgi.

Bu arada yazinin basinda bahse konu olan cubugun birlesimi; aluminyum, manganez, çinko, magnezyum. yuzde olarak bir bilgi vermemis birde kendisi dokum fabrikasinda dokturmus. Zira magnezyum alev alinrsa su ile sondurulemiyor. Dokumu farkli teknikler içerebilir. Bu konuda baska bir gelisme olursa buradan bilgilendiririm.

saftilki

Moderatör
Moderatör
gümüş'ün insan vucudundaki etkisinin canlı kanlı test etme fırsatını bulmuş biriyim,
gümüş vucuda biriken statik elektriği ve radyasyonu süre tutamamış olsakta taklibi 1 yada 2 saniye gibi kısa sürede nörtler
yani o enerjiyi yutar,
iletkenlikte yıllar yılı altın'mı gümüş'mü tartışması sonbulmuş görünüyor, cevap gümüş, 2. sırada altın gelir, oda kolay işlenebilir olması, not kağıtı kadar altın levhayı inceltip masa kadar alana yayabilirsiniz,

şimdi radyastezi ve çubuk, kah matarial kah ağaç türevi kullansakta endüktrans'ı çağrıştırır,
yani birçoğumuzda çubuklar hemen cevap vermezler birkaç saniye sonra ufaktan hareket başlar,
buda yeryüzü manyetiğinin, bu boşluk, su, matarial, mineralin frekansının çubuklarımıza indüklenmesiyle anlıyor okuyoruz,

şimdi gümüş madem vucudu nörtlüyorda bazı çubukcular neden gümüş çubuk kullanır?
bunun altında özdirenç ve ilekenlikten çokdaha başka birşey yatıyor,
gümüş ayrıca doğal antibiyotik özelliğide taşımaktadır, kadına da zararı bilinmekte, erkeğe altın zararlı,

amaca göre çubuk yapımında matarial seçilmeli diye düşünüyorum ama bunların içinde gümüş yok bence, olmamalı,
o bambaşka bir nimet,

hayalsaati

Bilgili Üye
Bahsedilen Almanya da çekilen videoyu ben de seyrettim. Her ne kadar video sahibini samimi bulsam da kendisi henüz emin değil. Hazneye koyduğu numunenin karşılığını buluyor görünüyor. Ancak sarıda henüz bir sonuç almış değil. Volt metreyle ölçtüğü tam olarak direnç ölçme işlemi değildi. İnsan vücudu bir elektrik üretir. Aynı şekilde diğer maddelerin de elektrik ürettiğini biliyoruz. Orada ölçülen vücut elektriğine diğer maddenin kattığı elektrik miktarıydı. Orada bahsedilen magnezyum mri maddesini ben elde edecek bir yer bulamadım. Çin sitelerinde az türü magnezyum var ancak aleminyuma yakın bir madde. Sonuç vereceğini düşünmüyorum. Bu bahsedilen videonun sahibinin diğer videolarını da uzun süredir takipteyim. Ancak tatmin edici bir sonuca ulaşamadı. Bu başarısız anlamına gelmesin. Bir ticari kaygısı veya kazancı yok. Ama şimdiye kadar bulduğu bir kaç bronz para. Bu da kesin sonuç anlamına gelmez. Takip etmek denemek kimseyi karalamadan argelere saygı duymak lazım. Hala ortak kanı ön planda çubuk metallere boşluğa gider. Ancak altına gitmez. Bu kanı henüz çürütülemedi. Saygılar...

odin

Editör
hayalsaati aynen bahsettigin kisi.

cubugu basarili olursaki son videolarinda basariliydi tarifini verirse ve de imkanim olursa yaparim. yoksa gidipte cubuk almam ha alirsam su sekilde alirim. Gider testimi yapar uygunda gorursem parasini verir donerim. yoksa kimseden para verip cubuk almam. tabi parasida oyle ucuk kacik olmayacak. birde ben bu elemanin sonunu getirecegini pek dusunmuyorum. surekli ben bu cubuklari satmayi dusunmuyorum desede, arada cubuklarim basarili olmazsa size nasil satayim gibisinden cumleler kuruyor.

cubuk gercekten ucu acik bir konu. arastirma gelistirme vs hem cok zaman istiyor hemde maddiyata dayaniyor. mesle ben 2 sene once bir kac malzeme aldim denemek icin ama gerisini getiremedim. bunun basinda da malzemelerin burada pahali olmasi var. Birde istedigim bazi seyleri yapacak yer bulamadim. ornk cnc tezgahi :disturbed:

Turko

Uzman
Ben bir örnek vereyim ona göre araştırmaya devam edersiniz. 62 mt yükseklik te bayrak direği var projede . Verdik siparişini geldi vinç ile montajı yaptık her şey hazır pano elektirik hattı topraklama gece uçuş için ikaz lambası bayrağı da çektik göklere asıl asil dalgalaniyor Vs. Mükemmel hiç bir sorun yok. Tabi biz bunu Ağustos ayında yaptık. Kış yağmurlar fırtına falan bir telefon abi bayrak direği ve 500 mt çevresinde ki alan panolari iptal çalışmıyor. Nasıl olur kaçak akım roleler topraklama Vs Hepsi çalışır vaziyette idi nasıl olur bu. Altına bak üstüne bak çevre panolarinin tamamı kömür olmuş erimiş panolar dan çıkan kablolar ve akabinde bina giriş panolari yanmış eeee sıkıntı nedir . Mühendis tayfası asker gece gündüz hat tazeliyor lar roleler değişiyor ama sorun nedir söyleyen yok. Ekibin başındayım ne poh olduda böyle oldu diye düşünüyorum , güvenlik geldi abi dedi nasıl bir geceydi o fırtına dan sahaya çıkamadık bayrağa Yıldırım düşünce korkudan kafamızı uzatamadik dedi hemen toplantı Yıldırım düştü topraklama ve roleler iptal neden acil çözüm . Telefon trafiği belediye nin ekibi bizim ekip istişare Vs . Direğin içinden temele ordan da toprağa verdiğimiz bakır kablo iletiyor sorun yok ama direk yüksek olunca daha kuvvetli vuruyor Yıldırım bakır hat zayıf kalıyor tutamıyor direğin yere çarptığı anda ki dağılım çapı 30 mt çap yani gece orda biri olsaydı kömür olmuştu. Hemen gümüş teller geldi hat gümüş ile yenilendi bakır ı iptal ettik . Ama bu sefer başka bir sorun oldu . Daha önce toprağa dağıtarak atıyordu ve itiyor du . Şimdi en direk inişi yapıyor yalnız itmiyor çekiyor mühendis min 6 mt kimse yanasmayacak yoksa çeker köfte gibi kizartir dedi. Gümüş en iyi iletken ama fazla iyi iletiyor ama çekiyor da ilettigi hızda çekim yapıyor harici güç uygulandığında , bizde elimize alıp harici enerji veriyoruz vermemiz ile çekmesi bir oluyor . Peki bu hız da ne kadar doğru tepkiler verir ?

Xir71

Member
Değerli dostlar ve ustalar; Günümüz teknolojisinde en iyi iletken vede hızlı olan ışıktır.Bunu fiber kablo ilelede kullanmaktadır artık tüm iletken metaller çöptür.Aklımda fiber kablodan Çubuk yapmak vardır vede bunun bir çok avantajıda olacağını düsünmekteyim .Saygılar. ..!

odin

Editör
tepkileri test etmeden soylemesi zor. sonucuna gorede karisimli olarak tekrar test edilebilir. veya elektrik vermeyen ama alan bir duzenek lazim :)

deli firat

DOĞACI
Değerli dostlar ve ustalar; Günümüz teknolojisinde en iyi iletken vede hızlı olan ışıktır.Bunu fiber kablo ilelede kullanmaktadır artık tüm iletken metaller çöptür.Aklımda fiber kablodan Çubuk yapmak vardır vede bunun bir çok avantajıda olacağını düsünmekteyim .Saygılar. ..!
Mantıklı fiber kablodan çubuk yap ve tecrübe et bizide haberdar et

odin

Editör
ama aranan metaller isik yaymiyorki. yoksa kameralar ile gece gormemiz mumkun olurdu.

Xir71

Member
Şimdi fiberden gecen ışığa kendi enerjin ile elinde tuttuğun metalin firekansını yüklediğini düşünün.metal cubuklardada bu böyle deyilmi.?Unutma buradaki ışık sadace iletken.Elbetteki aradığın ışık yaymıyor ama bir firekansı var.Amaç bu frekansı yakalamak!

odin

Editör
Şimdi fiberden gecen ışığa kendi enerjin ile elinde tuttuğun metalin firekansını yüklediğini düşünün.metal cubuklardada bu böyle deyilmi.?Unutma buradaki ışık sadace iletken.Elbetteki aradığın ışık yaymıyor ama bir firekansı var.Amaç bu frekansı yakalamak!
yalniz fiber kablolar plastikten bizim evdekinden biliyorum. cam olanlarida var ama onlar okyanus diplerinde :D ayrica cok ince, onlardan anca barbie bebeklere saç olur :72:

ayrica fiber sadece isik iletir bunuda cevirici ile yapar. diyelim sen sinyali isik olarak cevirdin ilettin, karsiliginda da bir cevirici olacakki sinyali isleyebilesin.

Xir71

Member
Senin kullandığın metel çubuklarındada bir çeviricin var mı ki önerdiği her yönün peşinden gidiyorsun?