Dramos-Tüneldeki Tehlikeler......!

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ustam size akıl vermek haddime olmamakla birlikte lutfen diger ustalarin dediklerini dikkate alin.ozellikle de daha fazla ugrastirsin ama yukaridan girilsin insallah.istisare yaptiginiz ekibinizle bu konuda da konusmaniz sizden ricamdir.allah once sag salim bi sekilde işi noktalamanizi daha sonrada emeginizin karsiligini almanizi nasip etsin insallah.yolunuz acik olsun usta...
Tesekkur ederim.
Allah cc razi olsun.
Dikkate aldim ikazlarinizi.

BulursamKader25

Giriş kapısının arkasında bir çömlek olmalı içi toz dolu kul gibi yerinden kaldırın çıkıntılı taş olabilir zeminde dikkat edin mümkün mertebe zemınle temas etmeyin kalas kullanın hiçbir emareye temas etmeyin duvarlara iyi bakın parlaksa işiniz zor sıyahsa çok tehlikeli tavana dikkat edin blok taşlarda arada harç görünüyorsa destekleyerek devam edin ayın odasında hiçbir emareye dokunmayın ağırlık tuzağı olabilir son noktaya girdiğinizde kral var ise lahtın ayak ucunda canaklar olacak içi sikke dolu olana dokunmayın 3 adet heykel olmalı buste dokunmayın lahtın kaıdesıne. Baskı yapmayın alev kıvılcım çıkartmayın şu tuzağı varsa ilk denk gelen odada oynak taş olmalı girilen yerin sol tarafında köşede yerinden çıkartın şu gıderıdır genelde üçgen olur

Tesekkur ederim.
Allah cc razi olsun.
Bilmedugimiz bazi hususlari sayenizde ogrendik.
Dediklerinize tek tek bakacagim insallah.

BulursamKader25

aslan81 kardesim,
Derleme de olsa kiymetli bilgilerdir.
Hepsi olacak diye birsey yok.
Birisi olsa bile buradaki bilinen husus fayda verecektir..
Katkin icin tesekkur ederim.
Allah cc razi olsun.

kaplumbaga

Member
Çok ilginc gercektende cok ilginc... şemaya tekrar tekrar baktım benim çalışmamın bir kopyası :) Şöyle diyeyim zemin üzerinde bazı bilgileri bilerek yada önemsemeyerek es gectiğini düşünüyorum... Yukarıya dogru bir patika yolunuzda mutlaka bir yıgmada olması gerekiyor.. bunları gecelimde dereden odaya kadar yani krala kadar olan mesafede gercekten aşılması zor tuzaklar evet mevcuttur.. dereyle ayin odanıza kadar olan mesafede hat cizgisi zaten belli ediyordur zeminde..! ama ufak bir bilgi vereyim ayin odası dediğiniz yerle dere arasındaki mesafede kütlesel bir kaya olması olması lazımdır ikinci giriş oradandır... dereyi nekadar zorlarsanız zorlayın ilerlemenize izin vermeyecektir ;) dip not: o şemada bircok oda mezarlar daha olmalı sanırım krala odaklandınız..

BulursamKader25

Çok ilginc gercektende cok ilginc... şemaya tekrar tekrar baktım benim çalışmamın bir kopyası :) Şöyle diyeyim zemin üzerinde bazı bilgileri bilerek yada önemsemeyerek es gectiğini düşünüyorum... Yukarıya dogru bir patika yolunuzda mutlaka bir yıgmada olması gerekiyor.. bunları gecelimde dereden odaya kadar yani krala kadar olan mesafede gercekten aşılması zor tuzaklar evet mevcuttur.. dereyle ayin odanıza kadar olan mesafede hat cizgisi zaten belli ediyordur zeminde..! ama ufak bir bilgi vereyim ayin odası dediğiniz yerle dere arasındaki mesafede kütlesel bir kaya olması olması lazımdır ikinci giriş oradandır... dereyi nekadar zorlarsanız zorlayın ilerlemenize izin vermeyecektir ;) dip not: o şemada bircok oda mezarlar daha olmalı sanırım krala odaklandınız..

Dediklerinizin hepsi dogru.
Bugun orada 5 saat kaldim.
Mubarek yer sanki yeralti sehri.

3 tane daha kral veya ailesinin odalarini buldum.
İkisi yine tunelli, ayin odali. Kirilan aslan figurunun caprazinda tek bir oda. Fakat bunlar yolun kenarinda islem cok zor. Bizim koyun tabiriyle; kabak gibi yer. Gelen herkes gorur. Kuru dere cataginda girisler. Derenin yanindan yol acmislar. İslek bir yol. Magden ruhsati almak lazim. Bakalim. Hayirlisi insallah.

kaplumbaga

Member
Baştan soyleyeyim 20 den fazla oda sayacaksınız.. ve bütün odalar bir birine baglı koridorlar eşliginde labirent sistemli olacaktır.. Ufak bir tüyo vereyim Kral devrildi...! ve soylularıyla birlikte.. Çizdiğiniz şema eksik ama benim çalıştıgım sahanın kopyası ikizi diyebilirim.. tek fark üstadım benim çalışma biraz öndedir siz yeni başladınız... ve gene ufak bir tüyo daha vereyim noktanın tam ortasında tabanla tavan arasında 7 metrede oda bulacaksınız güzel bir sarı verecek hemen yanında daha derin bir oda ama dananın kuyrugu orada kopuyor.. merdiven inişli ve bir basamak mekanizmayı tetikleyen unsurdur.. yukarı kralın orada su depo havzalarını bulmanız gereklidir üstte mutlaka akar bir su yolu var.. şöyle diyelim derden merdivene kadar tuzak.. ve merdivendene gelince asıl su tuzagı yukardaki koridordan yanındaki cukur udaya hesapladıgımıza göre 19 metrede nevar ne yok gömüyor herseyi sarı veren odadan.. agır işçilik gercekten yer altı labirent odalara hoş geldin diyebilirim..
Dediklerinizin hepsi dogru.
Bugun orada 5 saat kaldim.
Mubarek yer sanki yeralti sehri.

3 tane daha kral veya ailesinin odalarini buldum.
İkisi yine tunelli, ayin odali. Kirilan aslan figurunun caprazinda tek bir oda. Fakat bunlar yolun kenarinda islem cok zor. Bizim koyun tabiriyle; kabak gibi yer. Gelen herkes gorur. Kuru dere cataginda girisler. Derenin yanindan yol acmislar. İslek bir yol. Magden ruhsati almak lazim. Bakalim. Hayirlisi insallah.

BulursamKader25

Baştan soyleyeyim 20 den fazla oda sayacaksınız.. ve bütün odalar bir birine baglı koridorlar eşliginde labirent sistemli olacaktır.. Ufak bir tüyo vereyim Kral devrildi...! ve soylularıyla birlikte.. Çizdiğiniz şema eksik ama benim çalıştıgım sahanın kopyası ikizi diyebilirim.. tek fark üstadım benim çalışma biraz öndedir siz yeni başladınız... ve gene ufak bir tüyo daha vereyim noktanın tam ortasında tabanla tavan arasında 7 metrede oda bulacaksınız güzel bir sarı verecek hemen yanında daha derin bir oda ama dananın kuyrugu orada kopuyor.. merdiven inişli ve bir basamak mekanizmayı tetikleyen unsurdur.. yukarı kralın orada su depo havzalarını bulmanız gereklidir üstte mutlaka akar bir su yolu var.. şöyle diyelim derden merdivene kadar tuzak.. ve merdivendene gelince asıl su tuzagı yukardaki koridordan yanındaki cukur udaya hesapladıgımıza göre 19 metrede nevar ne yok gömüyor herseyi sarı veren odadan.. agır işçilik gercekten yer altı labirent odalara hoş geldin diyebilirim..
Sevgili kaplumbaga ustam,
Dün tekrar son keşif yapıp iyice netleştireyim diye, sabah erkenden oyumuzu kullanıp, vatandaşlık görevimizi yerine getirdikten sonra vurduk kendimizi dağlara. saat 14.00 de çalışmaya başladım en yukarıdan. Araca bindiğimizde saat 19.25 di. 5 saat kadar hiç durmadan çalıştım. Odaları tekrar kontrol ettim.
Kuyuyu iyice inceledim. Bahsedilen diğer kuyuyu bulamadım. İlk gelirken derenin çatal yaptığı yerde tünel girişini bulmuştuk. Dönüşte teyit edeyim diye, gralın odasının diplerine baktım, tüneli buldum. Gıral dereden yaklaşık 300 metre yukarıda. Tünel üzerinden yavaş yavaş aşağıya inmeye başladım. Arazide 5 tane balkon var. Her balkona geldiğimde entresan şekilde oda boşlukları almaya başladım. Oda boşluğu hizasında set kayaları var. Her set kayasının dibinde oda tespit edince kafam karıştı. Birde 2nci kez yeni bir boşluk bulma sistemini deniyordum. Neyse gide gide dere kenarındaki daha önce tahmin ettiğimiz girişin üzerindeki büyük kayaya geldik. Bu kayada KANAL işareti daha önce dikkatimizi çekmişti. Bu kayanın 8 metre altında aynı kayadan vardı. Bir arkadaş hocam birde bu kayaya bak dedi. O kayada da kanal işareti vardı. O kayaya baktım boşluk var. üzerinden devam ettim, baktım tüneli var. Takip ettim bir odaya getirdi. Odanın kuzeyinde yerde bir aslan figürü, lakin kafasını kırmışlar. Sırtını odaya vermiş. Yanında bir oda daha tespit ettim. İleride arkadaşlar güzel bir sunak görmüşler. Oraya vardım, orada da güzel bir oda. Neyse anlat anlat bitmez... Garip bir alan... Amma dediklerin doğru. En az 20 oda diyorsun, haklısın belki 30 oda var. Nerden anladın dersen; durduğum yerde çubuk çekiyorum boşluğa her tarafa dönüyordu. Kral ve sülalesi hep bu alana gömülmüş belki yüzyıllarca. Birde dün yeni farkettik, bu alanı belirlemek için taş silsilesi ile alanı çevrelemişler. Herhalde aile mezarlığı duvarı örmüşler, kimse içeri girmesin istememişler.

Bu arada size şunu sorayım: Sular çok çekilmiş. Kuyuda su 25 metrelerde başlıyor. Kafamı uzattım su foseptik gibi kokuyordu. Son 30 yıldır bu su hep aşağılara kaçmış. Su tuzağı için bağladıkları kaynagın kuruması veya suyunun çekilmesi ihtimali ne kadardır? Tuzak pasif duruma düşmüş olabilir mi? Aynı kodda ilerideki çeşmeler kurumuş, damla su akmıyor. Burası sırtını dağa verdiğinden yapıldığı dönemde iyi bir su potansiyeli muhakkak vardı.

Neticede kazma-kürekle bu gırala merhaba demek imkansız gibi. Ya bir yol bulacağız, yada bir yol açacağız.
Rızıktan fazlası zaten yok. Rabbim hayırlısını ihsan etsin, niyetimizi biliyor. Hakkımızda hayırlı olacaksa burayı da bize lütfetsin. Amin.

Sensizolamam

Aktif Üye
Kıymetli kabakburgiba ustam

ok ile belirlediğiniz istikamette kral ve ailesi istirahatte.
2 oda var birbirine bağlı.
odalara 2 yerden tünel var: Kuyu ve kuru dere girişinden.
Yer çözüldü de bazı meselerden dolayı 2- ay içinde nasip olursa krala merhaba deme niyetindeyiz inşallah.
2 yerden tünel var demişsin ustam soldaki tünelden gitmeni tavsiye etmiyorum hic oraya girmemelisin cünkü eski inanışa göre soldan gidersen ölürsün şeytan solda oldugu icin sagda iyilik melegi oldugu icin buna inanmıslardır. Böyle bir bilgim var belki biliyorsunuzdur sadece paylasmak istedim. Vee şunuda belirteyim krala ulastıgın zaman içeri fare yada tavuk at yarım saat sonra yaşıyorlarsa rahatlıkla gir. Girdiginde tabiki zemin cökebilir tuzak olacaktır orada. (krala ulaşana kadar bircok tuzak seni bekliyor.zaten) medeniyeti söylersen ustalarımız daha iyi yorumlayacaktır olabilecek tuzakları.

Yuksek

Member
Iki sene onceki konu ama sonuc ne oldu usta bir bilgilendirirmisin lutfen, acaba resim varmi hic resim koysan super olurdu.

man_correct

Bilgili Üye
dereyi bul cevresinde dere olmalı kuruysa senin yararına dromosda su yoktur kuru degilse dereden gelen dromasa giren su yolunu bul kapat dereden giremezsin büyük taslarla doldurulmuştur ordan giremeye calıssan ömrün yetmez zaten dikkat edersen cubuklar tam kapanmaz su akar yolunu bulur lafı bu tuzak icin yapılmıştır.:) su tuzagını buldun dramosa giren yonunu kapattın su akısı durdu şimdi doramosu acıcaksın başladın asagıya dogru inmeye boşalttın boşalttın bir iki metre lap birden coktu kazıkların üstündesin ne yapman lazım draomusun giriş agzını kazarken boşluk kontrol etmelisin boşluk varsa girişte kazık tuzagı vardır yoksa yoktur.kazdın asağı indin temilziğini yaptın tak karsında dromosun giriş kapısı.kemerli falan güzel bir calısma icine baktın taşlar sanki bir duvar gibi kapının içine örülmüş hemen takımı taklavatı bırakıyorsun sol alt köşeye bakıyorsun örme taşlar hepsi nizami sekilde örülmüş ya solda tam ayagının önonde bir taş olacak yarısı iceride yarısı dısarıda tugla yani sana ayagını dısarıda tutdkazma diyor sen acemlik yapıp baslarsan kazmaya yukarıdaki kemer ve onun üstndeki 1 yada 2 tonluk gizli senin göremediğin taş sen iceriyi kazarken üstünde ne yapman gerekiyor orayı komple acıyorsun genişleterek sahte girişi kemeri hepsini indiriyorsun kemerin üstündeki tuzagıda bir baktın karsıda bir giriş daha kemerli öndekinden daha güzel ama bu sefer girişte örme duvar yok komple dokme kapı tası var başladın kırmaya sen kapıyı kırdıgını sanıyorsun ama kırdıgın aslında dromosu tutan ana duvar kapı görünümünde tuzak ne yapman gerekiyor panc acacaksın actın pancı baktın düştü asagıya matkap ucuc salladın kamerayı gördün dramosu genişleterek acıyorsun giriryorsun dramosa uzun bir tunel taşlarla örülü genişlik 2 nin üstündeyse sagda veya solda yine kazık tuzagı vardır sallıyorsun boş bir araba lastiği sagdan soldan lastik sona kadar gittimi hemen heycanlanma bazı tuzaklar 30,40 kiloya kadar kaldırır eline bir kazık alıyorsun başlıyorsun sert sert saplaya saplaya yürürmeye yürürken dikkat ediyorsun ters kazık sistemi tavana dösenmiş olabilir yukarıdan sana dogru kapaklanan kazık teyit ettinmi devam ilerle geldin ana kapıya.ard arda iki kapı biri tuzak diyeri gercek kırırlınca bu sefer taş değil kum dokuluyor hemde bir anda bir kamyon dolusu kacıs cok zor.dikkat işaretlere.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Kuyuyu elenize sevindim.
Tünele dikkat özellikle 30 lu metreli aştıktan sonra tünel bir kaya ile tıkalı ise bariz ölüm tehlikesi arz eder söküp almaya kalkmak tıkalı kayadan sonra odaya giren alanın tavanında kum veya başka tuzak devreye girebilir.
Kuyunun tünel uzunluğu belli ve tepitli ise kuyudan geçilen oda belli ise derinlik en boy vs. Çubukçu sağlam ölçülendirme ve analizler yapmış ise.Odaya giriş bağlatısı olan yeri birleşim yeri üstten dalış yapılarak teknik araç ve makinalarla açılabilir.Kuyu tünelinine girilmemiş olunur.Bu uygun olan her tünel için geçerlidir ( uygunluk = Tünel örgü taş mu yoksa blok kaya oyularak mı yapılmış.Veya kireç taşmı volkanik sert kayaçlar mı.Tünel ile varılan oda 3-5 metre derinde mi yoksa eğim kod farkı olduğundan zeminden 7 veya 15 metre derinde mi) Uygunluk durumları bu vb.