**(ed)** ö n e m l i *****

oguzkagan

Bilgili Üye
Ustam madek oyle birsey varsa kişinin ozel mulkunde bike kepceyle calisma yapmasina karşılık gelen ekipler kepceci bile baglamayi one sürüyorlar, devlet baba kanunu kurali koyarim ama "ERK" olarak ben neyi neye nasil baglayacagimida bilirim modunda , oyy benim defineci emmilerim gardaslarim hisimlarim oyy ben nidem,biz nidek ;)

ragıp

Uzman
an itibarı ile 139 kişi sayfaya giriyor, sadece 7 yorum :(
fikir istiyorum arkadaşlar, herkes okusun, fikri olmayanda fikir sahibi olsun :(

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ben derim ki böyle 1 kanunu çıkartanlar türk evladı değildir .... gavur ilerideki emellerini gerçekleştirise bize ait olanlara dokunmayın ....demek istemiş ...tekrar geldiğimizde biz alacaz ... siz avucunuzu yalan ....

gibi kanun yapmışlar ....

AmoRe

Aktif Üye
ragıp ustam Benim bildiğim izinli bir kazıda herhangi bir yapı emaresine rastlanırsa kazı durdurulur sit ilan edilir ve kurtarma kazıısına geçilir dolayısıyla tam hatırlamıyorum ama son 3-4 padişah zamanı malzemenin alım satımı zaten serbest onun dışında yapı emaresi taşımayan dedenin altınları,eşkiya parası vs tabikide izinli olmak kaydıyla aranabilir ve sonuca gidilirse pay alınabilir resmi olarak...

deli firat

DOĞACI
dedigi açik ve net olmus. kendinede acik kapi birakmis. istedigim zaman istedigim seyi degersiz kilarim benim olur demis. onun harici her sey degerli demis. dereleri ve akarsulari sahiplenmemisler hayret.
Aynen Kardeşim birde küçük tepeleri sahiplenmemişler hayret her halde onlarıda yurt dışından gelen definecilere bırakmışlar

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sonuç olarak babanın sakladığı çiviyide arayacak olsan izin alacaksın

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ragıp ustam burada geçen Madde64 den gerçek manada hakkını alan bir kişi bile yoktur türkiyede. Aldığın resmi kazıda bile kılıfına uydurarak yetkiyi elinden alıp devlet kendisi devam ediyor. Şimdi böyle birşey söz konusu iken insanın bunlara güvenmesi bile gelmiyor. Resmi kazı isni almaya gittiğimde bile bana bizzat anlatılmak istenen şuydu, Sen resmi izni bir şekilde alırsın ama işlem esnasında biz izni iptal edip işleme devam ederiz ve hiçbir kar elde edemezsin. Fakat deden çıkartmış ise git onun evinden getir resmi izinde ücrete tabi olmayan teneke eserden bile sana pay verelim. Şimdi gelde işi kılıfa uydurmdan iş yap nasıl yap.

İndiana jones

Editör
Yazıyı yarım okudum yarın daha detaylı incelicem yorumlara bakılırsa can sıkıcı bildiğin cahilce bir kural yapmışlar çok söylenecek söz var ama gerek yok ağalık düzeni bildiğin tarlada 1000 kişi çalışır bütün parsayı ağa toplar gibi bişey gerçi ağada topraklar ona ait olduğu için böyle yapıyor neyse gece gece açmiyim bayramlık azımı

ragıp

Uzman
Arkadaşlar, ÖNEMLİ
kişi sit alanı içerisinde çalışma yaptığı esnada, yakalnıyor. Mahkeme, yerin sit alanı olması dolayısı ile
alana verilen zararın karşılanmasına, idari para cezası ve iyi niyet de dikkate alarak kişiye hapis cezası veriyor
yargıtay bu kararı, mevcut alanın sit alanı olduğu tapu kayıtlarında var olduğu halde, alanın Belediye, ve muhtarlıkça İLAN edilmediği için
Anayasanın 38 maddesinin ilk fıkrası gereği "hiç kimse, suç olmayan bir fiiliyattan dolayı cezalandırılamaz" hükmü ile serbest kalıyor

SONUÇ
Sit alanı olan bir yer, tapuda, sit alanı olarak tescilli bile olsa, Kültür bakanlığı, Belediye, muhtarlık tarafından, mevcut alanın sit alanı olduğuna dair bir ilan verilmemiş ise, suç ortadan kalkıyor :23:

ragıp

Uzman
ÖNEMLİ
Arkadaşlar, kısaca özetleyelim. Devlet 2863 sayılı yasanın 6 maddesinde yer alan
Kaya mezarlıkları, yazılı, resimli ve kabartmalı kayalar, resimli mağaralar, höyükler, tümülüsler, ören yerleri, akropol ve nekropoller; kale, hisar, burç, sur, tarihi kışla, tabya ve istihkamlar ile bunlarda bulunan sabit silahlar; harabeler, kervansaraylar, han, hamam ve medreseler; kümbet, türbe ve kitabeler, kö
prüler, su kemerleri, su yolları, sarnıç ve kuyular; tarihi yol kalıntıları, mesafe taşları, eski sınırları belirten delikli taşlar, dikili taşlar; sunaklar, tersaneler, rıhtımlar; tarihi saraylar, köşkler, evler, yalılar ve konaklar; camiler, mescitler, musallalar, namazgahlar; çeşme ve sebiller; imarethane, darp- hane, şifahane, muvakkithane, simkeşhane, tekke ve zaviyeler; mezarlıklar, ha- zireler, arastalar, bedestenler, kapalı çarşılar, sandukalar, siteller, sinagoklar, bazilikalar, kiliseler, manastırlar; külliyeler, eski anıt ve duvar kalıntıları; freskler, kabartmalar, mozaikler ve benzeri taşınmazlar; ile ilgili bize izin almaya gelmeyin. İzin vermem.
Lakin; Altın arıyorasanız, yani, dedenizden, kalan para için izin (ruhsat) veririm diyor.

izin var ama ipler yine devletin elinde. Kazıyı dilediğinde durdurma, iptal etme, devlet eli ile tamamlama, çıkacak olan ganimetin, hazineye gelir kaydedilmesine hükmedebiliyor.
bu işten sizin kazançlarınız ise,
TECRUBE
Teşekkür belgesi (her zaman değil)

ragıp

Uzman
Anayasa Mahkemesi 11.04.2012 gün, 2011/18 E. ve 2012/53 K. sayılı kararıyla; 2863 sayılı Kanun m.65/a’da yer alan,“Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarara uğramalarına kasten sebebiyet verenler iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır.” ve 65/b’de yer alan, “Sit alanlarında geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartlarına, koruma amaçlı imar planlarına ve koruma bölge kurullarınca belirlenen koruma alanlarında öngörülen şartlara aykırı izinsiz inşai ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır”. hükümlerini, Anayasanın 2. ve 38. maddelerine aykırı bularak iptal etmiştir.

ragıp

Uzman
Anayasa Mahkemesi, 2863 sayılı Kanun’un 65/a ve b maddelerindeki fiillere ilişkin düzenlemelerin Anayasayaaykırı olduğundan iptaline ve bu hükmün yayımından bir yıl sonra (13.10.2013 tarihinde) yürürlüğegirmesine karar vermiştir. Anayasanın “Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarının geriye yürümeyeceği” hükmü,ceza hükmü taşıyan kanunun iptali söz konusu olunca hukukun temel ilkelerinden birisi olan “kanunsuz suçve ceza olmaz ilkesi” ile çatışmaktadır. Ceza normuna ilişkin ve fail lehine sonuç doğuran bir iptal kararı sözkonusu olduğunda, iptal kararının geriye yürümezliği ilkesiyle amaçlanan hukuki güvenlik yanında suçların vecezaların kanuniliği ilkesinin de hukuk devleti ile temel hak ve özgürlüklere saygının sağlanması açısından bir okadar önem taşımakta olduğuna kuşku yoktur. Ceza hukukunun bir değerler sistemi olduğu nazara alındığında, kanunilik ilkesinin bu sistemin vazgeçilmezbir parçası olduğu tartışmasızdır. Kökeni 1215 tarihli Magna Carta Libertatum’a kadar uzanan kanunilikilkesini, ceza hukukunun güvence fonksiyonunun temel taşı olarak nitelemek ve her şartta uyulmasını sağlamakhukuk devletinin temel görevlerindendir. Bu itibarla, ceza hukuku yaptırımlarının uygulanma ihtimali gündemegeldiğinde adalet ve hakkaniyet düşünceleri gözetilerek kanunilik ilkesinin uygulanması hukuk güvenliğine tercihedilmeli ve sanık lehine olan iptal kararı derhal uygulanmalıdır.