egede değirmen tasi

30061977

Engellendi
s.a ustalarım ben rizeliyim benim köyümde derenin tam S yaptığı yerde lahit şeklinde bir kaya derenin kıyısında suda. lahit kayanın derenin akar yönünde ön yüzeyinde bir ok var okun uckisminin altında derenin için de suda sarı renkte değirmen taşıma benzeyen yuvarlak çok düzgün kesimde bir taş var.tasin merkezinde 3cm derinlikte bir cukur var.
bir anlamı varmıdır. derede değirmen var ama çok eski değil.ve buraya uzaklığı 2km

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
30061977 kardeşim hoşgeldin ... resim yokmuydu ... anlatımına göre .. herşeyi anlatmışsın zaten .. eğerki su yoğun akmıyorsa sadece o sarı taşın altında ne var bakmak kalmış ... veya o sarı taştada küçük çukur hariçinde başka işaret varmı ona bak ... iyi 1 fotoğraflama yapmadan hiç 1 şeyi kımıldatıp yerini değiştirme
Lahit şeklindeki kayanın ebadı nekadar ...1 de değirmen o mevcut olan çok eski değilse de bile incelemeye değer ... veya çok eski değirmen olabilecek yeri bulmayada çalış

30061977

Engellendi
hoş bulduk kardeşim.
sarı tasin ebatları oldukça büyük.
dere kenarında ve suyun için de.
çapı 1.5 mt civarında.
kalınlık 30 cm suyun için de görünen kısım. üzerinde işaret yok gibi veya ben göremedim sudan dolayı. sapsarı düz bir taş.tas ile ilgilenirken etrafını açmaya çalışırken sarı bir yılanın saldirisina uğradım.ama bana bir zararı olmadı.
tam karşısında gürgen ve armut ağaçları var çok eski ağaçların yanında çay bahçesinin tam ortasında büyük kahverengi bir kaya mevcut. ayrıca sarı tastan yukarı köye doğru bakarken yamaçta 2 adet beyaz yanyana dikili taş var ortalama 5 mt yükseklikte. fotoğraflarını çekemedim yılanın engellemesi sonucu korkup kaçtım.

30061977

Engellendi
dere üzerinde 100 yıllık 4 adet değirmen var.daha eski değirmen yok.
köyümüz çok eskilerden iskit mezarları ve rum mezarları var.
ayrıca 2 ad. kilise yeri mevcut.

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kilise çevresini araştırdınmıydı ...
Yerleri bellimi yapı kalıntısı varmı .. sit alanı değilse incelemede bulun ...
Burası ile alakalı resim çalışmanı bekliyoruz .. resimsiz çok yorum gelmez ...

30061977

Engellendi
resimler inşallah gidince bol ca çekeceğim.
buralar sit alanı değil. kendi malım arazimin ici.kiliselerin yerleri belli kendileri zamanında yıkılmış. kiliseye bakan hakim tepe tehlikeli sanki ülkenin bütün yılanları orda toplantı yapıyor.

30061977

Engellendi
şuan da istanbuldayim. bayramda gidecegim. herhalde 1500 foto anca yeter.
çünkü bakılacak yer çok var.

30061977

Engellendi
çok eski değirmen nasıl oluyor. bizim bildiğimiz şekilde buğday veya müşir öğüten degirmenmi

30061977

Engellendi
iyi bir dedektör veya derindeki metalleri gösterecek makina varmı tavsiye edeceğiniz. maddiyatı önemli degil

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Suyun içindeki taşa yoğunlaş.
fotoğraf olmadığı İçin ezbere anca bunu söyleyebilirim.
şimdiye kadar öylece durması da garip.
nasip meselesi demek ki.
Kolay gelsin..