Elektriksel Direnç Tomografisi ile yer altı görüntüleme sistemi

jeolog

Co Admin
Co Admin
Ustam bu foto aslında hem yüzeysel hemde derinsel :) Nasıl dersen bu fotonun alındığı yer bir göl yada benzeri bir yerin alt katmanlarına benziyor. Deniz ve okyanus derinliklerindeki vadileri bulmak için bile adamlar uydu fırlatmışlar. Buda o örsellerden birine benziyor.
Suyun alti yerin alti demek degildir ustam. Katmanlar olarak gorunen ise programda atanmis yukseklik degerinde her 150metrede bir nokta belirle ve o noktanin duzlemini haritaya isle gibi. Bu 150metre degerini 1m olarak belirleseydi kontur cizgileri daga sık olacakti. Burada su seviyesi 0 metre baslangic degeridir suyun alti eksi metre degeridir, suyun ustu arti metre degeridir. Tekrar soyluyorum kabugun ici yerin alti demektir.

jeolog

Co Admin
Co Admin
jeolog ustam aslında senin de bu surfer filtrelerine yabancı olduğunu pek zannetmiyorum :) lakin sen bu datalarla kimseye umut vermek istemediğin için konudan uzak durduğunu düşünüyorum. Aslında haksız da sayılmazsın. Şunu da söyleyeyim madencilik değilde bize boşluk frekansı lazım. Mesela eski bir radyo ile bir çok frekans tespit edebiliyoruz ama bu frekansların merkezi ile sinyal alışverişi yapıp frekansları ayırt edip ve bu frekansları dataya çevirip hafızaya kaydedecek cihazlarımız yok. Lakin bu arkadaşın dediği ise bu alışverişi uydular yapıyor ve böylece o alışveriş sırasında frekansın nüfus ettiği katmanların özelliklerini sayısal değerine göre hafızaya alıyor. Neyse benim kafa iyice karıştı ama mayhem üstadı senin son yorumunu okumaya davet ediyorum bilet elimizde artık Ar-ge başlasın :)
Ustam oyle frekanslar falan ben bilmiyorum, yapilmis bir calisma var mi bilmiyorum ama vardir. Uzum tanesinin ici bile manyetik alan olustururken mineraller ve elementlerin (bazilari haric) olusturmamamalari imkansiz. Denk gelirsem bir gun bu bilgileri seve seve paylasirim.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Ustam oyle frekanslar falan ben bilmiyorum, yapilmis bir calisma var mi bilmiyorum ama vardir. Uzum tanesinin ici bile manyetik alan olustururken mineraller ve elementlerin (bazilari haric) olusturmamamalari imkansiz. Denk gelirsem bir gun bu bilgileri seve seve paylasirim.
Bu arada ustam şunda hemfikiriz galiba; altın frekans yaymıyor bu durumda tespiti en zor olan elementlerin başında geliyor. Ama benim aklıma yatan şey eğer boşluğun ya da odanın içinde veya çevresinde bu frekansı yayan bir element var ise ve biz de bu element ile sinyal alışverişi yaparsak sinyalin izlediği güzergahta denk geldiği katmanları hafızaya kaydedecek cihaz ve bu alışverişi yapacak gerekli teçhizat olursa olumlu sonuç alırız değil mi? Bu arada mayhem sessiz bilet elimizde kaldı. Passoligi olan varsa bassın lütfen yoksa kapıda kaldık ustalar :)

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bu arada ustam şunda hemfikiriz galiba; altın frekans yaymıyor bu durumda tespiti en zor olan elementlerin başında geliyor. Ama benim aklıma yatan şey eğer boşluğun ya da odanın içinde veya çevresinde bu frekansı yayan bir element var ise ve biz de bu element ile sinyal alışverişi yaparsak sinyalin izlediği güzergahta denk geldiği katmanları hafızaya kaydedecek cihaz ve bu alışverişi yapacak gerekli teçhizat olursa olumlu sonuç alırız değil mi? Bu arada mayhem sessiz bilet elimizde kaldı. Passoligi olan varsa bassın lütfen yoksa kapıda kaldık ustalar :)
Dedigim gibi bahsedilen frekans ile arama konusunda bir bilgiye ulasirsam paylasirim.

saftilki

Moderatör
Moderatör
5 dkda Arduino GPS Modülleri || GPS Nedir? GPS Nasıl Çalışır? - YouTube

bu örnek bir video.
aslında pekte örnek sayılmazda
şimdi soru 1
hangi özelliklere sahip bir gps modülü kullanalım? bu gps receiver lerin birdünya çeşidi var,
4 kanal 12 kanal 14 +24 ve dahası var

bizim ihtiyacımızı hangi tip gps karşılar? arduino ya gps modül entegre ediliyor

yani örnek bir veri bulabilirmiyiz yerkabuğu altına dair çalışma yapılmış local bir alanın manyetik verilerini diyorum,

1 adım olarak bunun peşine düşelim araştıralım, sonrasına bakarız

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Ustam benim bir jeofizik mühendisi arkadaş var onu bizim siteye bir çekebilsem aslında çok şey netlik kazanacak ama o da biraz hantal bu konularda. İlk başlarda define dediğimde bir tarafıyla gülüyordu :) ama şimdi kafaya koymuş. Bir de siteye alıştırsam çok iyi olacakta zamanım yok işim var falan fistan deyip kıvırıyor her seferinde. Aslında ondan öğreneceğim çok sey var lakin ben de müsait olamıyorum anadolu yakasında oturuyor uzak bana. Ama senin bu dediklerinin aynısından bahsetmişti bana. Mala diye bir cihaz falan varmış onlarda yere kazık çakılarak elektrik verip etki tepkiden data elde edip surfer ve bir kaç programla inşaat firmalarının yapacakları binaların zemin etütünü yapıyorlarmış. Bu konuyu açtığımda bana sorduğu tek soru vardı. "Datayı nereden alıyor sizdeki surfer" diye. Ben de garminden deyince garminin derinlik datası alma özelliği yok dedi. Hatta garmin düz arazide önünü göremez diye de alay etti :) Bakalım olmadı ben giderim yanına.
arkadaşına saygılarımı iletiyorum ustam konunun özü budur,
kısa yoldan yalnızca garmin ile surfer bizim bir işimize yaramaz

toyalp

Süper Moderatör
arkadaşına saygılarımı iletiyorum ustam konunun özü budur,
kısa yoldan yalnızca garmin ile surfer bizim bir işimize yaramaz
Ustam konunun araştırması devam ediyor. Maden mühendisi kafamı karıştırdı. Şimdi onun üzerine ar-ge yapıyoruz. İnşallah hayırlı bir sonuç elde ederiz.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Ustam konunun araştırması devam ediyor. Maden mühendisi kafamı karıştırdı. Şimdi onun üzerine ar-ge yapıyoruz. İnşallah hayırlı bir sonuç elde ederiz.
kafanızı karıştırması hayra alamettir emin olun
bu arada bu konunun ilk mesajındaki türkçe çeviri çok kötü
özelden bir link atacağım bu teknolojiyle ilgili faydası olur inşallah

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
5 dkda Arduino GPS Modülleri || GPS Nedir? GPS Nasıl Çalışır? - YouTube

bu örnek bir video.
aslında pekte örnek sayılmazda
şimdi soru 1
hangi özelliklere sahip bir gps modülü kullanalım? bu gps receiver lerin birdünya çeşidi var,
4 kanal 12 kanal 14 +24 ve dahası var

bizim ihtiyacımızı hangi tip gps karşılar? arduino ya gps modül entegre ediliyor

yani örnek bir veri bulabilirmiyiz yerkabuğu altına dair çalışma yapılmış local bir alanın manyetik verilerini diyorum,

1 adım olarak bunun peşine düşelim araştıralım, sonrasına bakarız
Ustam aslında elindeki akıllı telefonda gerekli uygulamayı bulursan hepsinden daha kaliteli bir şekilde çalışacağını düşünüyorum.

saftilki

Moderatör
Moderatör
ustam haklısında hangi türde nasıl bir veri içeriğine sahip olmalıyız en baştaki sorun bu zaten, bir dünya uygulama mecut hatta uygulama yaptırırız ama neye göre?
anlaşılan xyz enlem boylam yükseklik değil bize lazım olan, doğru soru bu zaten, örnek bulursak uygulama yada gps modül seçimi kolay

toyalp

Süper Moderatör
Mantıken düşündüğümüzde ben şöyle bir fikre vardım. Diyelim ki manyetik bir alan içerisindeyiz ve biz yaydığı sinyalleri sayısal değere çevirebilen bu verileri tekrar geri alıp hafızaya kaydeden bir programa ve ya uygulamaya sahibiz. Şimdi bu alan içerisinde bu programı çalıştırdığımızda ister istemez manyetik alanın tamamına nüfuz etmez mi? yer altı yer üstü farketmeyeceği kanaatindeyim sonuç olarak frekansı takip edecek sinyaller. İşte tam da demek istediğim bu. O zaman bizim elektriksel dirence ihtiyacımız olmayacak. Bu direnci zaten doğa bize hediye etmiş olmuyor mu? Sadece elimizdeki cihazın kapsama alanı ile alakalı bir sınırlama olmuş olacak bu da pek mühim değil çünkü bize 100 metre kare yeter de artar bile. Hatta 50 metre kare de yeterlidir diye düşünüyorum. Yeter ki algıladığımız frekansların verilerini doğru okuyalım.
Şimdi konuyu başa alacak olur isek. Aklıma takılan nokta: Uydular yer yüzü üzerinde bir verici ile sinyal gönderiyor ve bu vericiler yeryüzündeki frekansları yakaladıklarında ister istemez manyetik alanın tamamını taramıyor mu? Bu frekansların bulunduğu alanın tamamına nufüz etmiyor mu? Bunu bilmek istiyorum. Sadece yeryüzündeki frekanslara nufüz ediyorlarsa o zaman yapacağımız çalışma boştur. Ama madem manyetik bir alana bir direnç veriliyor ve bu diirenç tüm alanı etkiliyorsa o zaman yer altına kadar uzanan noktasına da ulaşıyor demektir. Aksi taktirde manyetik alan ve frekansların hiç bir anlamı yoktur. Yanlış mı düşünüyorum?