Elektrikten anlayan kurabilenlere. hediyem olsun.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör

Devreyi sıfırdan yapıp bitirdik fakat umduğumuz sonucu alamadık.
Hiç bir metale tepki vermiyor. Devre şemasını, bağlantılarını ve kullandığımız malzemeleri tekrar gözden geçirdik ama sonuç değişmedi.
Nerede yanlış yapıyoruz, neyi göremiyoruz bilmiyorum. @_Mithra_

İyi forumlar.
sanırım 7805 ters lehimlenmiş datashhetten kontrol edin farklı kasa olmalı
kondansatör polariteleri fotoğraftan belli olmuyor onu da kontrol edin
9 volt batarya + ve - uçlarını doğru bağlamayı unutmayın

disempetros

Yeni Üye
Yarın söylediklerini tekrar gözden geçireyim çok teşekkür ederim.

Mushap

Editör
Güncel dir ustalarim. Yapan deneyen yada daha farklı önerileri olan iyibirseyler çıkabilir konudan .

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Güncel dir ustalarim. Yapan deneyen yada daha farklı önerileri olan iyibirseyler çıkabilir konudan .
ustam bunu simdilik.2. plana koyuyoz.sebebi ise tum pahali cihazlarda oldugu gibi topraktaki nemden islakliktan.nemli agac koklerinden ve kayadaki minerallerden etkilenip yanlis veriler ve yonlendirmeler yapiyor...tum satilan ticari cihazlardaki gibbi.islak nemli mineralli ortamlarda verim yok...senden haber beklerim somestre tatilinde gideceen yerlerin arge yapcan mevkiyi soyle sana bi yolluk yapayim.net adreslerle

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
bu devreden gerçekten randıman alabileceğini düşünen arkadaşlar için 2 farklı seçenek hazır devre ekliyorum
birincisi ilk mesajda paylaşılan devreyle hemen hemen aynı malzemeden imal edilmiş diğeri ekranlı daha gelişmişi
mantık aynı kare dalga sinyal üretiyor
en azından çinden kapınıza kadar geliyor daha ne yapsın çinçançonlar
:200:

devre 1

devre 2

Mushap

Editör
ustam bunu simdilik.2. plana koyuyoz.sebebi ise tum pahali cihazlarda oldugu gibi topraktaki nemden islakliktan.nemli agac koklerinden ve kayadaki minerallerden etkilenip yanlis veriler ve yonlendirmeler yapiyor...tum satilan ticari cihazlardaki gibbi.islak nemli mineralli ortamlarda verim yok...senden haber beklerim somestre tatilinde gideceen yerlerin arge yapcan mevkiyi soyle sana bi yolluk yapayim.net adreslerle
Allah razı olsun abim yazarım gideceğim yeri tam konumunu da bulurum birde fırsatını bulursam senin Ermeni evi konusuna yazdığım evide bir ziyaret etmeyi düşünüyorum .

Jüpiter1

Engellendi
KENDİM. TEST. EDEMEDİM. SORACAK ARKADAŞLARA. CEVABEN. AYAĞIMDAKİ ENGELDEN DOLAYI. BU SİSTEMİ YENİ. KEŞFETTİM. AZKALDI YÜRÜR DURUMA GELECEM... OZAMAN. KURUP. ARAZİYE. GÖTÜR EM. TAMAMLAYIP. BAŞARILI. OLMANIZI. DİLERİM. BOL. NASİPLER...
Öncelikle boşluk aramak için bir kare dalga osilatörü yapmak gerekir. Toplam altı ana parçadan oluşan basit bir devre olacak. Bu parçaları bir delikli plaket üzerinde lehimlemek yeterli olacaktır. Delikli plaket bir pcb basmaktan daha kolay ve sağlam olacaktır.
Gerekli parçalar :
1. NE555
2. 470 ohm direnç (R1 için)
3. 5K potansiyemetre
4. 0.47 uf (470nf) kondansatör (c1)
5. 33nf kondansatör (c2)
6. Delikli plaket
Bu parçaları paylaşacağım resimdeki devreye uygun şekilde lelimlemek yeterlidir.
Üç numaralı kare dalga çıkışı ve eksi kutupa birer kablo ile pirinç şişler bağlanır. Bu şişler toprağa yaklaşık bir metre aralıkla çakılarak boşluk aranır.
Potansiyemetre ile frekans ayarlaması yapmak gerektiğini unutmamak gerekir. Bunun için bir frekans ölçer bulmak gerekiyor. Hayırlı olmasını diliyorumEkli dosyayı görüntüle 203126
üstadım bu sabah okuduğum bir fizik metninde altının en iyi elektrik iletkeni olduğu belirtiliyordu. bende acaba toprağa elektrik verip, geri dönüşlerini ölçen bir cihaz yapamaz mıyız diye konu açacek iken senin konunu gördüm :) (elektrik ve elektronik konusunda hiç bilgili değilim) şimdi sorum şu tüm üstatlara; metallerin iletkenliği farklı mıdır? farklı ise toprağa elektrik vermek mümkün müdür? mümkün ise bunun dönüşü ölçmek mümkün müdür? mümkünse iletkenlikten dolayı farklı farklı mı dönecektir? ÖYLEYESE ALTINI BULDUK DEMEKTİR :) :) BENİM BÖYLE CİHAZ YAPMA İMKANIM YOK AMA YAPAN OLURSA HEDİYE Mİ İSTERİM :)

Jüpiter1

Engellendi
Akyol ustam aslında şu anda bizim yapmaya çalıştığımız sistem sitede bir üyenin elinde mevcut biliyormusun. Nil isimli kullanıcı , hani ördek yürüyüşü yapan bir adam videosu vardı. Toprağa akü ile elektrik verip sonra mıknatıslarla parazit temizlemesi yapmışlar ve ellerinde 9 volt pil ile çalışan bu sistem vardı. Tabi onu videoda hiç göstermemiş, ben o konu hakkında birkaç soru sormayı düşündüm ama diğer kullanıcılara karşı olan tavrı pek hoşuma gitmedi ve yazmadım. Onunla iletişiminiz varsa bir görüşün pek zannetmiyorum ama belki yardımını görürsünüz.
aynen üstadım. bu sistemi şu an büyükler kullanıyor diye duydum.

mega

Yeni Üye
Ne ayaksin sen isler sakat galiba define sitelerine sarktiniz hic bir modda birsey yazmiyor defineciler viakra icip araziyemi cikacak dengesiz adam modlarda kulaginin ustune yatmis bekliyor adam viakra reklami yapiyor bizimle kafa geciyor sizde seyredin

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
Ne ayaksin sen isler sakat galiba define sitelerine sarktiniz hic bir modda birsey yazmiyor defineciler viakra icip araziyemi cikacak dengesiz adam modlarda kulaginin ustune yatmis bekliyor adam viakra reklami yapiyor bizimle kafa geciyor sizde seyredin

Akşamdan sabaha durmadan bu bot hesapları engelliyorum. O reklamı buraya atan ne yazıkki bir program.