Elektronikci lazım

saftilki

Moderatör
Moderatör

bu grundig radyo alıcı devresi uzun dalga olanı LW
bununla önde gelen dedektör firmalarından biri dedektör yapıyormuş,
en son 4 adet spariş etmiş,

bununla bizde yapabilirmiyiz? verici devresi yaptırırım o kolayda nasıl olur nasıl çalışır yada
dedektörmü yapıyor alan taramamı? bu konuda biz aydınlatacak birine ihtiyaç vardır

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bu senin iş daha önceden duymuştum ama hangi radyo içinde kırmızı civa olur onu halen görmüş değilim bu kırmızı civa o işe yarıyor diye çok söylenti duymuştum hatta televizyonlarda bile varmış 50 taneye yakın eski televizyon daağıttım hiç birinden çıkmadı tanesini ikiyüzbin tly alıyorlarmış ozaman dahada incelemedim ama radara yakalanmıyor kırmızı civa varsa gemilerin yön bulmada kullanıldığını biliyorum ve radara yakalanmamaları için saygı vede sevgiler

saftilki

Moderatör
Moderatör
sayın deniz efe: konuya dair geniş çaplı bilgi alamadım adamdan, bana laf sokar gibi bir örnek verdi, bu ürünü nerden alıyorsun nasıl yapıyorsun ile ilgili,
başkasını anlatıyor ama ayıplıyor,
adam galiba buna birde verici devre alıyor yada yaptırıyor neyse,
bu konuyu bir konu içerisinde ben irdelemiştim zaten,

sayın mucit: kırmızı cıvanın daha birkaç marifeti var madeni yok,

arkadaşlar benim derdim hepimizin derdi ile aynı sayılır ve özetleyeyim müsadenizle:

misal, verici anteni yada devreyi bir delikten soktuk diyelim
etrafı dağı taşı alıcı ile gezmek, en net frekansı nerden alıyoruz ona bakmak için, açtığımız delikten klimadan beter soğuk hava geliyor,

ulu orta yerdeki elektronikçilerle bunu tartışmak istemiyorum facebok gibi gruplar falan yani,

LW bandı öyle basit bir bant değil ve vericileri kapanmış haberim var,
yalnız 37hz ye kadar olan bir frekans jeneratörü, yada AM bandı ile haberleşebileyim yeter diye tahmin ediyorum,
alıcıya osilatör modül ekleyerek alınan frekansı görebilirsem müthiş olurda sesli'de olsa olur yani

saftilki

Moderatör
Moderatör
Hmmm anlaşıldı, o deliğe fena taktım bir yol bulacam elbet:230:

NURUM52

Moderatör
Moderatör
Doğruluk payı nedir bilmem bu işten hiç anlamam ama bir yerde elmalı hazinesinin bulunusunu okumuştum radyo tamircisi eski radyolardan cihaz yapıp onunla tespit yapıp köy muhtariyla birlikte kazıyor ve dünyanın en değerli hazinesini buluyor sikkeler in çok değerli olduğu ve yakalaninca bir kısım sikke ele geçiyor ama birazinin hâlâ kayıp olduğu yaziyordu belkide doğrudur kim bilir

Acemikurt10

Member
S.a ustalarım sizleri okudukça ne kadar bilgisiz olduğumu anlıhorum ve hergün sizlerden bir şeyler öğreniyorum bilgilerinizi paylaştığınız için allah razı olsun hepinizden şimdi söylemek istediğim şu grundig marka televizyonların ilk çıkanların değerli olduğunu duymuştum ve telsiz konuşmalarını kesmek için kullanılıyor diye biliyorum ne kadar doğru bilemiyorum buda benim duyumum selametle allaha emanet olun .

malibu_18

Bilgili Üye
youtubede basit bir şekilde radyodan dedektör yapımı videoları var , fikir verir en azından .

acemi 55

Bilgili Üye
radyodan dedektör yapıldıgını duymadım ama radyo dalgalarıyla çalışan dedektör var uzun dalga ile o dalgada 1985 ten beri türkiyede kullanılmıyor bu cihaz emfad denen bi gpr almak için araştırmıştım fakat dalga işin içine girince olumsuz sonuçlandı derede tepede magrada işe yaramıyor diye duydum sebebi ise bu frekans olayı

malibu_18

Bilgili Üye
radyodan dedektör yapıldıgını duymadım ama radyo dalgalarıyla çalışan dedektör var uzun dalga ile o dalgada 1985 ten beri türkiyede kullanılmıyor bu cihaz emfad denen bi gpr almak için araştırmıştım fakat dalga işin içine girince olumsuz sonuçlandı derede tepede magrada işe yaramıyor diye duydum sebebi ise bu frekans olayı
basit ve güvenilirliği tartışılır ama frekans mantığı doğru ;

https://www.youtube.com/results?search_query=radyodan+dedektör+yapımı