Ermeni kuyusu

sef_er

Operatör
Antalya lı değilim kardeş ben Antalya da Ermeni yerleşkesi görmedim.
Turko yok ustam, ispartada var onu kastedmistim, ama kendi memkeketin ise bi nevi doğuştan definecisin ustad

poseidon2023

Uzman
eski hali daha güzal miş restore edildigine göre 100%90 mazeme gitmiştir konturol edilmeli gece cıkıp bakılır ne tarafta geliyon sagdan duvar tarafı sol acıklık

keepwalking

Yeni Üye
Üstadlarım tekrar merhaba. Vakit yoklığundan dolayı sadece pazar günleri birkaçar saat çalışma yapabiliyorum. Bugün kuyuya tekrar indim. yaklaşık 4-4,5 mt aşağıda resimde de görülen kemerli yapı hizasında bir boşluk tespit ettim. Boşluğun hemen girişinde dik vaziyette testi gördüm. Testi asılırken parçalandı. İçi boştu. Boşluğun tam girişini büyük bir taş parçası kapatmış ama taş oynuyor. Biraz ağır olduğu için çıkaramadım. Muhtemelelen giriş tavanından düşmüş çünkü düşen yerin izi taşın şekliyle benzeşiyor. Daha önce de bahsettiğim gibi kuyu aşağıya doğru genişliyor. Çökme riskini minimuma indirmek için kalaslarla destekleyerek devam ediyorum. Gözüken boşluk kısmında hava akımı devam ediyor. Sizce bu durumu nasıl yorumlamalıyız. Çalışmaya devam etmeye değer mi? Saygılar.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Papaz evi olsa dahi su kuyusundan kiliseye geçiş ya da kaçış tüneli olmaz!
Papaz evinde Bodrum ya da ahırlıktaki Mahsenden geçiş vardır.
Sakın ola Ermeni işini hafife almayın.
Tespitinizi yapıp işleme öyle başlayın.

keepwalking

Yeni Üye
Ustalarım testi ile ilgili görüşlerinizi merak ediyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Tor

Member
Bu "kuyu" yapının içinde mi?
Yapının içinde ise yapı yeni mi eski mi?

zaz12

Bilgili Üye
Üstadlar merhaba. Bir konu hakkında Yardımlarınıza ihtiyacım var. çok eski tarihini bilmediğimiz ve Ermeni evi olduğunu düşündüğümüz bir evimiz var. Evin Kilerindeki zeminin tesadüfen çökmesi sonucu ortaya çıkan bir kuyu bulduk. Kuyunun içi bir miktar taş ve toprakla doluydu. Kumları ve Toprakları kuyudan çıkardık. Yaklaşık 3,5 metre derinlikte kuyunun Örme taşlarının birinin arasından rüzgâr geldiğini fark ettik. Geçen gün baktığımızda duvar tarafından kuyunun içine doğru rüzgâr eserken bugün kuyuya tekrar indiğimizde kuyunun içinden duvarın içine doğru rüzgârın ilerlediğini fark ettik. Sigarayı tuttuğumuz da duman kuyunun duvarından içeri doğru Çekiliyor. Kuyu yukarıdan
aşağı doğru genişliyor. Evin yaklaşık 200 metre aşağısında bir kilise 300 metre yukarısında bir kilise var. Bu kuyuda geçit veya oda olma ihtimali var mı? Bu hava akımı nereden kaynaklanıyor. Acaba bir yerlere bağlantısı mı var? Tecrübesi ve bilgisi olanlar yardımcı olursa çok memnun olurum.
Kuyu içerinde ki duvar olacaktır. Bu duvar 2 adet olur .biri örme diğeri ise kesilmiş karaman seabadat taşı cilalanmış olur.bu tasa benzer.Altta mahzen odan var. Yalniz işin zor . 8 kişilik bir ekip kurman gerekir. Ikinci olarak kilise ile ev arası kaç metre ve yönlerini nedir ?
kuyuda kil, kül toprak olan yerden aşağıya doğru devam et. Kilavuz taslari çıkması gerekir.
Neyse sen bana yönleri yaz ve bir işaret çıkacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

keepwalking

Yeni Üye
kuyu yapının içinde ve tarihini dedelerimizin bile bilmediği kadar eski.

keepwalking

Yeni Üye
Hocam kuyu içi tamamen burada curuf diye tabir ettiğimiz volkanik taşlardan örülü. Yaklaşık 4-4,5 mt derinlikte resimdeki ocaklığa benzer yapının alt hizasına denk gelen, odaya benzer bir alan bulduk. Bu girişte de resimde görülen testiye denk geldik. Testi, yerinden çıkarttığımız kuyu taşarının arkasında, oda benzeri yere giriş kısmında toprağa gömülü, sağlam ve dik vaziyetteydi. Testi asılırken parçalandı. İçi boştu. Oda benzeri yere henüz girmedik. Giriş kısmında bir miktar göçük olmuş. Güvenlik tedbirlerini alarak yıkıntıları çıkartmayı planlıyorum. Aklıma takılan bu testinin amacı ne olabilir?