Ermeni kuyusu

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
buldugun yerden ilerlemmekten başka şansın yok gibi..egeeki cihaz ve cubuk kullanmayı biliyorsan.evdede araştırma yapmak lazım..egerki tünele girersen gizli odalar olur araştrmalarını ona göre yaparsın.emniyetini mutlaka al.can güvenliği herşeyden önemli..

Turko

Uzman
Hava gelen yer , takviye kanalları . Kuyu içinde debi düşünce denge deposu amaçlı yapılan diğer su odasından su gelir kanallar ve küçük müdahale hatları yaparlar , işleri bitip alanı kapatacak ları zaman denge tankı gibi kullanılan alanın ağzını taş örerek kapatırlar içerideki suyu boşaltıp tuzaklarlar en son toprak basarlar. Bilgisiz biri için sokecegi bir taş 7 mtlik kuyuyu 15 sn de doldurur. bulduğun gibi geri kapat üzerini ,benim buradan anlatmam ile baş edemezsin . Taş sök diyen arkadaşları da tebrik ediyorum . Zerre tecrubeniz yokken adamı öldürmek için elinizden gelen bütün yorumları yapmışsınız.

sef_er

Operatör
Turko ustam az açıklasan bak ne guzel olacak biliyormusun, bende anlayamadim ama merak ettim, simdi bu konu sahibi bir sonuç almadan kenara cekilmezki degilmi, syg

Turko

Uzman
Turko ustam az açıklasan bak ne guzel olacak biliyormusun, bende anlayamadim ama merak ettim, simdi bu konu sahibi bir sonuç almadan kenara cekilmezki degilmi, syg
Kuyu ağızları dar tabanı geniş yapılmasının sebebi hareket alanı için değildir. Dibi geniş ağzı dar ise %100 1 ya da 2 adet takviye havuzu yani kuyusu olur adeti ise ana kuyunun derinliğine bağlıdır 10 mt ye yakın ölçüde ise ya da daha fazla Kesin bir den fazla vardır. Bunlar dışarıdan müdahele yapılan tip denge havuzları dır. Bahçe de olur . Yağmur sularını toplar ya da dereye gölete yakındır toprak altı tuğla tipi hatlar ile su takviyesi için metrelerce uzaktan su hattı bağlar lar. Kuyu ya standart bir su derinliği verirler atıyorum kuyu 6 mt su 2.5 mt , bilin ki diğer takviye kuyuları %100 2.5 mt kotun da ağzına kadar su doludur. Su da kaçak olursa yahut 10 Kova su aldın azalan miktar kadar su 5 ile 7 adet arası kanal dan ana kuyuya akar takviye kuyuları ana kuyu yu doldurur Bazen 6-7 adet kanal olur 3 ü açık olur 4 ü kapalı Bazen 6 sı açık olur 1 ı kapalı. Azalan su kadar ya dış kanallar dan yağmur suyu topar ya da dere Nehir gölet ne varsa oradan yedek kuyu ya da kuyuları tekrar doldurur. Evet bir oda olabilir gizli lakin kuyu da su varsa oda girişi %100 su altında kalacak kotta yapılır . Ama kuyu toprak ile dolu ise kesinlikle tuzaklıdır. Her halükarda çubuk ya da makine ile bahçe ya da evin dışında kalan bölge de tespit yapılıp yedek kuyu ya da kuyular tespit edilmeli. Yukarı dan açılıp o kuyu ların besleme hatları bozulmalı. Ve en büyük yanılgı sanılıyor ki oda da malzeme var. Ermeni zanaat karlar o oda da emaneti saklıyor . Hayır çoğu zaman o oda da çalışırlar . Kuyum işi yapıyor ise ya da değerli taş işleri orada çalışır ve üretir . Satıp kazandıkları paraların bir kısmını evlerine bir kısmını ahır ya da bahçelerine geri kalan Asıl meblağ yı bahsettiğim takviye kuyu ya da kuyuları na saklar lar. Özetle girip tecrübe edilmemiş ise ya da daha evvel tecrübe etmiş biri yok ise ekipte Kesinlikle uzak durulması gerekir tehlikelidir.

sef_er

Operatör
Kuyu ağızları dar tabanı geniş yapılmasının sebebi hareket alanı için değildir. Dibi geniş ağzı dar ise %100 1 ya da 2 adet takviye havuzu yani kuyusu olur adeti ise ana kuyunun derinliğine bağlıdır 10 mt ye yakın ölçüde ise ya da daha fazla Kesin bir den fazla vardır. Bunlar dışarıdan müdahele yapılan tip denge havuzları dır. Bahçe de olur . Yağmur sularını toplar ya da dereye gölete yakındır toprak altı tuğla tipi hatlar ile su takviyesi için metrelerce uzaktan su hattı bağlar lar. Kuyu ya standart bir su derinliği verirler atıyorum kuyu 6 mt su 2.5 mt , bilin ki diğer takviye kuyuları %100 2.5 mt kotun da ağzına kadar su doludur. Su da kaçak olursa yahut 10 Kova su aldın azalan miktar kadar su 5 ile 7 adet arası kanal dan ana kuyuya akar takviye kuyuları ana kuyu yu doldurur Bazen 6-7 adet kanal olur 3 ü açık olur 4 ü kapalı Bazen 6 sı açık olur 1 ı kapalı. Azalan su kadar ya dış kanallar dan yağmur suyu topar ya da dere Nehir gölet ne varsa oradan yedek kuyu ya da kuyuları tekrar doldurur. Evet bir oda olabilir gizli lakin kuyu da su varsa oda girişi %100 su altında kalacak kotta yapılır . Ama kuyu toprak ile dolu ise kesinlikle tuzaklıdır. Her halükarda çubuk ya da makine ile bahçe ya da evin dışında kalan bölge de tespit yapılıp yedek kuyu ya da kuyular tespit edilmeli. Yukarı dan açılıp o kuyu ların besleme hatları bozulmalı. Ve en büyük yanılgı sanılıyor ki oda da malzeme var. Ermeni zanaat karlar o oda da emaneti saklıyor . Hayır çoğu zaman o oda da çalışırlar . Kuyum işi yapıyor ise ya da değerli taş işleri orada çalışır ve üretir . Satıp kazandıkları paraların bir kısmını evlerine bir kısmını ahır ya da bahçelerine geri kalan Asıl meblağ yı bahsettiğim takviye kuyu ya da kuyuları na saklar lar. Özetle girip tecrübe edilmemiş ise ya da daha evvel tecrübe etmiş biri yok ise ekipte Kesinlikle uzak durulması gerekir tehlikelidir.
Turko ustadim cok aciklayici ve ayrintili bu bilgi dolu yazin icin tesekkur ederim, emek verdin uzun yazdin, ama zannedersem kardeşlerimize çok faydali olacaktir. Ustami cani gönülden ve hurmetle selamliyorum, birlikte calismak nasip olur insallah, tsk

Turko

Uzman
Oda yı buldun girdin içeri , aydınlatma için mihrap var pencere gibi hemen girişin solunda bir tane sağda mum yakmış ya da gaz lambası var yerinde duvar da cep ler var ıvır zıvır koyuyor çivi çakılı 3 tane eğri büğrü, Masa el aletleri baktın altın tozu gümüş 10-15 gram belkide işlenmiş 3-5 parça yüzük küpe Vs. Nerde malzeme ? Çivi niye çakılı ? Niye sağda bir mihrap ? Kuyular mağaralar zor olur tehlikeli olur karmaşık olur en sıkıntılı si ıslak olur. Sevmiyorum sulu işleri.

sef_er

Operatör
Turko ustam sen bunu nerden tecrube ettin Antalya'da yok biliyorum çevre illeremi gittin

poseidon2023

Uzman
Allah Allah bir yaşıma daha girdim ve yaşlandim iki kilise hangi memleket desem

sizin tünel harabe olanamı gidiyor restore olanamı gidiyor

vayy be iki tane

keepwalking

Yeni Üye
Havanın geldiği ve boşluk olan kısım restore edilen kilise tarafına yönleniyor hocam. Diğer Yapı’nın kilisli olduğundan ben de emin değilim yıkıntı bir bina ve bahçesinde eski yazılı mermer sütunlar var.

Dogo

Aktif Üye
Şimdi yıkık yer Papaz’ın bayram yeri olabilir gelelim kuyuya kuyu da hava alınan bir yer varsa sonu açıktır yani kilise ye giden papaz her yerde olduğu gibi gizli geçit tünel den gider gelir ve emareleri bu tüneldedir fakat her zaman tuzaklıdır genelde kum tuzağıdır turko ustam dediğin çok doğru fakat kuru susuz kuyu için aynı şeylerin tespitine rastlamadım neticede bu havanın çıktığı bir yer var bunu bulabilirsen ne ala ama bulamama ihtimali çok yüksek bence tabikide tedbir alarak önlem alarak her ihtimali göze alarak hava nın olduğu yeri açman gerekecek ve devam etmelisin ama her zaman için bir bilgili insan bulmalısın yanına hem makinalarla zor bulunacak derinlikte iyi bir cihaz varsa yakınında bir boşluk ölçtür çubukların o derinlikte çok fazla boşluk bulması normal kesin sonuç alamazsın

kabakburgiba

Operatör
arkadaşlar konu sahibi diyorki,kilise restore edildii.daha ne uğraşsın ki.boşunamı o kiliseyi restore ettiler.bulsun bi işten anlayanı baksın boşluk nereye gidiyor.havanın geldiği boşluğu takip o kadar.tamir olan kiliseye gidiyorsa geçmiş olsun.farklı birşey çıkarsa şansına.