ermenilerden kalma evde sığınak ve kuyu cıktı

arkelogbey

Member
Attığım fotorafta ev belli oluyor fotorafları kar
Evleri severim lakin yerleşke olarak en kuvvetli alan olarak sayarım.
Nasipde vardır veya yoktur ayrı konu fakat her zaman bir avantaj vardır "geri gelemediyse"
Dut ağacının kuyu ile bir bağlantısı varmı?
Kuyu kuzey yönünde kalırken dut ağacı bu kuyunun doğu veya güneydoğu tarafında kalıyorsa bu evin bahçesi gelişi güzel düzenlenmemiş görürüm.

Bir sokağa girdik sağlı sollu evler vardı, refakat edenler bilgi paylaştılar.
Sıralı bakarken birinden sinyal alındı.
Ev boş değildi.
Sahibini tanıdıklarını söyledilersede hiç kimse arayış içine girmedi.
Kendi kendime bu iş hızır aleyh ile musa aley kıssasına dönecek varsın kimse alsın nasibini düşündüm.
Yol boyu saymadım ama en az 8-9 adet orjinal haliyle duruyorlardı.
Belki evde oturanların eşyasıdır bilinmez fakat odanın duvar dibinde ne işi olabilir?
Bir odanın duvarında oyma görürseniz haberim olsun ;)
Dut ağacı fotorafta işaretlediğim yerde zaten kökü duruyor ustam fotorafları kıyaslarsanız anlarsınız zaten

arkelogbey

Member

Sığınak nedir ? Ne bulmayı düşünüyorsun sığınakta ? O evden hiçbirşey çıkmaz.Zaman kaybı sadece.

Satmayı düşünüyormusun evi ? Tadilat yapılsa güzel konak olur deniz manzaralı.​
Satmayı düşünmüyorum sığınağı rastegele buldum aynı zamanda kuyuyuda ve dedektörle bölgryi incellediğimde boşluk algılıyor eminimki tünel felan var nerde olduğunu cözemedim cünkü bahcenin etrafı ya kayalar var yada örülmüş detaylı çalışmaya yazın başlıyacam ve birşeyler bulacağıma inanıyorum kuyunun icinden cıkan şeyleri paylaştım bakabilirsiniz ne tarafı kazarsam kazayım her yerden saclar cıkıyor

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Satmayı düşünmüyorum sığınağı rastegele buldum aynı zamanda kuyuyuda ve dedektörle bölgryi incellediğimde boşluk algılıyor eminimki tünel felan var nerde olduğunu cözemedim cünkü bahcenin etrafı ya kayalar var yada örülmüş detaylı çalışmaya yazın başlıyacam ve birşeyler bulacağıma inanıyorum kuyunun icinden cıkan şeyleri paylaştım bakabilirsiniz ne tarafı kazarsam kazayım her yerden saclar cıkıyor

Tenekeden mineralden bol ne var ülkemizde gayet doğal teneke çıkması.Ben o evde ermeniye ait bir desen bir işçilik dahi göremedim.Kolay gelsin.

arkelogbey

Member
Tenekeden mineralden bol ne var ülkemizde gayet doğal teneke çıkması.Ben o evde ermeniye ait bir desen bir işçilik dahi göremedim.Kolay gelsin.
Bu attığım fotorafları incelerseniz belki kararınız değişir ic duvar ve dış duvar paylaşımı vardır aynı zamanda duvarın kalınlığına bakınız aynı zamanda sığınağın fotorafını paylaşmıştım belki kararınızı değiştirebilirim

Metalicvoice

Operatör
Ermeni deyince iki kere düşünmek lazım.

Yani; nekadar tehlikeli oldukları veya nekadar zengin oldukları.

Bu meselede buranın hikayesi önem arzeder. Mübadele dönemi kaçma mi gidilmiş. Sahipleri ne iş yaparmış?

Denize yakın ise rumlar oturuyordu muhtemelen. Bu minvalde değerlendir.

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Bu attığım fotorafları incelerseniz belki kararınız değişir ic duvar ve dış duvar paylaşımı vardır aynı zamanda duvarın kalınlığına bakınız aynı zamanda sığınağın fotorafını paylaşmıştım belki kararınızı değiştirebilirim
Yanlış anlamayın ama her köyde bu şekilde eski evler mevcut..Paylaştığınız görsellere bakıyorum her köyde bu şekilde ev görmek mümkün örme taş duvarların üstüne beton sıva yapılmış.Ermeni kültürünü ve evlerinin mimari özelliklerini google üzerinde inceleyiniz.Yer sizin sonuçta istediğiniz gibi arge yapabilirsiniz başarılar.​

arkelogbey

Member
Bina çok eski değil gibi, sanki beton kullanılmış. Balkonada bakmak lazım balkondada çimento kullanıldıysa çok eski olamaz. Malum çimento anadoluya 1940 lı yıllarda geldi. Duvarlardada harman tuğla dediğimiz tuğlalardan kullanılmış. Kuyu daha ziyade lağım kuyusuna benziyor. Su kuyuları daha derin ve dar olur. Şayet ermenilerden kaldığına eminseniz ocak altlarını araştırın derim. Evin yapısı varlıklı birisinin evi olduğuna delalet.
Usta bu ev ermenilerden yada rumlardan kaldıktan sonra evi devlet el koyduktan sonra bize gecti bu ev yani anlayacağın ev harman tuğlalar yada taşlarla örülü fakat deniz kumu kullanılmış benim tahminime göre ev yapıldıktan sonra devlet tarafından örüldü türk yapısına benzemiyor iyi incelerseniz kapı yapısı cam boyu ve türk evlerinde sığınak olmaz bu bölgede rumlar ve ermeniler yaşadığı biliniyor başka ev kalıntılarından anladığımda o bu bölgede bircok heykel felan bulundu daha eski yapılarda var aynı zamanda bölgede ermeniler ve rumlar yaşadığı zaman fransızlar ve ingilizlerde gelmiş okuduğum tarihciye göre kurtuluş savaşından sonra türklere gecmiş ondan sonra devlete bu evlere oturmak üzere insan gönderince bi kac kişiden sonra. Babamlar oturmuş ve evi satın almışlar

arkelogbey

Member
Ermeni deyince iki kere düşünmek lazım.

Yani; nekadar tehlikeli oldukları veya nekadar zengin oldukları.

Bu meselede buranın hikayesi önem arzeder. Mübadele dönemi kaçma mi gidilmiş. Sahipleri ne iş yaparmış?

Denize yakın ise rumlar oturuyordu muhtemelen. Bu minvalde değerlendir.
Rumlardanda olabilir cünkü bi ara bizede rumlardan kalma demişlerdi denize yakın 2 3dakikaya iniliyor

arkelogbey

Member

Yanlış anlamayın ama her köyde bu şekilde eski evler mevcut..Paylaştığınız görsellere bakıyorum her köyde bu şekilde ev görmek mümkün örme taş duvarların üstüne beton sıva yapılmış.Ermeni kültürünü ve evlerinin mimari özelliklerini google üzerinde inceleyiniz.Yer sizin sonuçta istediğiniz gibi arge yapabilirsiniz başarılar.​
Ben ermenidir demiyorum bölgede ermeni fransız rum ve ingilizler vardı ozamanlar kurtuluş savaşından sonra türklere gecti bu bölgeye sadece bu yapı değil yan taraflarında başka yapılarda var ormanın icinde ev var o dikkatimi cekti bide bizim ev kimlerde kaldığını bilemiyorum ama bizim köydeki evlerle birbirine benzemiyolar cok tuhaf bi yapı o dönemin zenginlerilermiş en azından

Garanfil

Member
Ustam şahsen Rum Ermeni yerleşkeleri içinde büyüdüm zaten yerde büyük ihtimal karadeniz ama cık orası aradığın yerler değil