Eski ölçü birimleri

saftilki

Moderatör
Moderatör
Belirli ağaçları kısa vadede geri dönerim umuduyla sakızlık meşe yaşlı çam, çınar ağacı gibi ağaç ve yerli ana kayaları baz alarak bir eşek urganı boyu doğu yada batı yada gittikleri yönde bir eşek urganı boyunda ziynet eşyalarını gömdükleri söylenir, köyün bazı yaşlı adamlarından duyduğum bu,

bu eşek urganı boyu kaç metredir? bizim karadeniz bölgesinde şimdiye dek çıkan kayıtlara geçen geçmeyenlerin neredeyse tamamı en fazla 1.5 mt derinlikten çıkmış, yani evin temeline gömmüş yada erozyonla gömülmüş

benim merak ettiğim bir olay var, şüpheli olan sakızlık ağacının bulunduğu bölgede rivayetlere göre yedi küp vardır birinin içinde caba vardır ve o cabanın içindedir mal,
greyder o ağacın hemen 15 mt civarı altında geçen yolu yaparken 3 tane küp çıktı ama boş çıktı artısı çok eskiye dayanan ev temelleri çıktı, küp'ün biri temelden 1 mt daha derindi,

bir sakızlık ağacı daha var oda 400 mt mesafede onada defalarca yıldırım düşmüş yinede hayatta kalmış yarasını kapatıyor, yağmurda altına sığınan zavallı köpekte yıldırımdan nasibini almış, bu ağaç yerleşik anakayanın üstündedir,

bu eşek urganı misal 10 mt olsa ne tarafa tutmam gerekir? güney kuzey doğu batı vb?

2 gün sonra oraya gidiyorum yorumlarınızı bekliyorum

Son düzenleme:

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ağacın eğimli olan tarafını konturol etmende fayda var ve bu alan yüksek bi tepedemi

saftilki

Moderatör
Moderatör
yüksek değil, o ağacın varlığınıda daha dün öğrendim gidince incelerim, hatta 80 mt kadar aşağıda tarlamız var, ateş tuğla falan çıkardı bazen

saftilki

Moderatör
Moderatör
haklısınız iyi bir cihaza ihtiyaç vardır ama artık bu yılki izin ve bütçe için geç oldu, bu bayramda araştırma yapmak için 2 -3 güne köydeyim, aklımda 2 marka var kiralamayı düşündüğüm,
çok yerim var diğer yerler zor yerler,

14 ekran tv ile IR kamera +akü ayarladım az önce hazır ettim,
arduino uno 16x2 lcd ekran ve MQ3 alkol sensörü ile elektronik köpek yaptım yarı iletken dalga frekans'ları algılaması için, hiç olmadı metan gazına karşı tedbir olur
LL çubuk yaptım pirinçten + şakül
vur dinle tekniği için steteskop şimdilik bu kadar

saftilki

Moderatör
Moderatör
IR kamera gece görüşlüdür tv ile de görüntü alacağım, kullanım alanı mahzenin bacası, girişini kimse bulamadı halen bir fikir bile yok şurda olabilir cinsinden, çocukluğumuzda bez yakıp attık delikten ve içerisini 2 yada 3 katlı bina kadarını görebildik, bez hemen söndü, oraya bidaha gidemedim nasip olmadı 20 yılı aşkın bir hadise bu,

arduino ve sensör ise yarı iletn dalgaları algılıyor, henüz arazi testlerine çıkmadım daha yeni bitirdim, koku ve dumanlara çok daha duyarlı, o havalandırmadan salıp metan gazı kontrolü yapacağım,

normal hava kalitesi bulunduğu yere göre değişiklik gösteriyor 0 dan 1024 arası koku şiddetini ekrana veriyor, çakmak gazında 900 lerde sayar,

steteskop ise şöyle, yabancı alkialogların boşluk bulmadaki bazı yöntemlerinden esinlenerek yola çıktım,
yerleşik anaya'ya stabil 5 kg gibi darbe vurulduğunda içeride direksiyon simidi kadar bile boşluk olsa bu vurulan darbenin ekoları'nın 8 sn kadar sürdüğünü tespit etmişler, üstün teknoloji ürünleri kullanarak ekoların kayadaki kayboluş yutuluşunu işlemden flitleden geçiriyorlar, en basit'i osilatör ve flitre devresi,
ben bunu steteskop ile yalnız kulaklarımla yapmak zorundayım yada denemek istiyorum,
ben elektrikçiyim ve sıva altı tesisat bulmada oldukça iyiyimdir, yalnız çekiçle ses dinleyerek,

saftilki

Moderatör
Moderatör
tam tersine, mahzen soğuk olur doğal buzdolabı, kamera ile canlı izleme yapacağım, keşke kayıt yapabilseydim ama laptop'um yok, o kaya gerçekten mahzenmi değilmi kayda değer bişiler varmı içeride ona bakacam, ır kamera kullanım alanı zifiri karanlıkta gündüzmüş gibi çekim yapar ama siyah beyaz görüntü alınır, harici bir aydınlatma varsa aydınlık ise renkli olarak görüntü verir, irfrret yani kızılötesi ledleri vardır etrafında, lenzli olanlarda led yoktur yinede aynı işlevi görür,

kit dedektörü biraz araştırmam lazım şu an için bişi diyemem, elektroniğe olan merakım henüz yeni 3- 5 günlüktür

birde beyaz horoz olayına kafayı taktım, bununla ilgili çok sayıda makale var,
islam aleminde kayıp aramadaki tarihin en eski yöntemi horoz geliyor,
yabancılarda ise şakül gelir, ki bilindiği kadarı ile 5.000 yaşındadır

eski

Editör
mezarı kuzey-güney yönünde olur. hediyesi doğu yönünde, bir ihtimal güney doğu yönünde.

saftilki

Moderatör
Moderatör
orada mezar ihtimali bile yok ev temelleri çıkmıştı köy yolu için dozer girince,
şimdide oradaki tarlalar istimlak edilmiş tamda ordaki sakızlık ağacının ordan otoban geçecek, ben acelemden çatlıyorum ama napim ne kadar vaktim var meçhul,

değerli yorumlarınız için herkese teşekkürler,malumunuz her zamanki gibi forvet oyuncu avcının ta kendisidir,

jeolog

Co Admin
Co Admin
görüntüyü kayda alabilmek için piyasada ucuza satılan hem ses hem görüntü kaydı tutan (flash bellek içeren) kalem, çakmak gibi ürünler satılıyor. kendi başınıza bahsettiğiniz cihazları yapabildiğinize göre McGyver misali ufak bir işlem ile bu bellekleri sizin kurduğunuz sisteme uyarlayabilirsiniz. kolay gelsin.

saftilki

Moderatör
Moderatör
haklısın kayda alsam daha sonra oturup inceleme şansım olurdu ve forum sakinleri ilede paylaşırdım, ne yazıkki vakit ve nakit kısıtlı, arduino beni çok uğraştırdı kod ile ekran işi, 4 günümü aldı,

son olarak bi sıkıntım daha var kan grubun negatif ve bende LL çubuk çalışmaz, seneyede gpx 5000 kiralarım
teşekkürler her kese kolay gelsin

saftilki

Moderatör
Moderatör

[video=youtube_share;23K2RUNrNSU]https://youtu.be/23K2RUNrNSU[/video]

sakızlık ağacının 5 mt batısını kazmışlar, ki ne kazmak.. alan olduğu gibi tuğla ve küp kırıkları ile dolu ve her taraf köstebek yuvasına dönmüş, toplamda gün yüzüne 4 adet boş küp çıkartılmış,
büyük mahzen var dediğim kayanın içine toprak göçmüş bende soğuk hava gelen başka boşluktan cep telefonu ile kayıt yaptım, ir kamera daha fazla ileriye gidemedi çünkü çubuk vb dönmüyordu,

tv ekran alıntısı ise başka bölgeden, yol yapımında dağın zirvesinde tesadüf göçük meydana gelmiş ve birileri kış ayında baya çalışmış tekrar kapatmış bende açtım kamerayı soktum 4mt kadar gürgen dalına bantladım oda yetişmedi +2 mt kadar ileri görüntü alıyordu, bir ara destiye çok benzer nesne gördüm bidaha da aynı görüntüyü yakalayamadım akü bitti, kazma izleri 1.5mt daha devam ediyor ama bize ait değil,
orada 3 kanal vardı diğerlerine kamerayı gönderemedim göçük var,

2. sakızlık ağacının batısında LL çubuklar sürekli dışarıya açıldı, lakin çubukçuluk benim harcım değildi eli boş döndüm istanbula,

benim gayem kazı izni almaya değer bir yer bulmaktı, tuğla kırıkları küp parçaları bulunan yer hariç bölgemde dedektöründe iş yapacağı yok çünkü çok derindedir varsa bişi,
bu arada mahzen dediğim yerden çok temiz çok soğuk hava geliyor, mq3 sensör'e bakılırsa dışarıda 108 okuduğum rakam soğuk hava gelen yerde 90 oluyor, yani hiç koku yok,

saftilki

Moderatör
Moderatör

kimse uslu durmamış sakızlık ağacının 4 mt batısını kazmışlar. bişi bulduklarını sanmıyorum çünkü çok sağlam bir zemini kazmışlar, kayalık bir katmanı kırmışlar,

benim sormak istediğim şeyşu, tv ekranı ile izlediğim yerde bişiler olabilirmi? eski bir ayı ini olabilirmi?